• Nie Znaleziono Wyników

Treści kształcenia Podstawa programowa: Punkt (9.12) [uczeń] wyjaśnia negatywny wpływ alkoholu, nikotyny i substancji psychoaktywnych na zdrowie człowieka, podaje propozycje asertywnych zachowań w przypadku presji otoczenia

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Treści kształcenia Podstawa programowa: Punkt (9.12) [uczeń] wyjaśnia negatywny wpływ alkoholu, nikotyny i substancji psychoaktywnych na zdrowie człowieka, podaje propozycje asertywnych zachowań w przypadku presji otoczenia"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆNIE NISZCZĘ SWOJEGO ZDROWIA PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY

Temat: Nie niszczę swojego zdrowia.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (9.12) [uczeń] wyjaśnia negatywny wpływ alkoholu, nikotyny i substancji psychoaktywnych na zdrowie człowieka, podaje propozycje asertywnych zachowań w przypadku presji otoczenia.

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ

zna zagrożenia wynikające z palenia

papierosów,

nadużywania alkoholu i substancji

psychoaktywnych;

rozumie termin nałóg, uzależnienie;

wie, jakie są korzyści wynikające z rzucenia

papierosów;

rozumie termin palenie bierne;

ma świadomość jakie zagrożenia niosą nałogi dla organizmu człowieka.

Nabywane umiejętności:

(2)

UCZEŃ

wymienia rodzaje uzależnień;

potrafi wyjaśnić pojęcie – uzależnienie;

wymienia konsekwencje wynikające z

nadużywania substancji psychoaktywnych;

potrafi podać przyczyny popadania ludzi w

uzależnienie;

podaje propozycje asertywnych zachowań

w przypadku presji otoczenia.

Kompetencje kluczowe:

 Umiejętność uczenia się

 Kompetencje społeczne i obywatelskie

 Porozumiewanie się w języku ojczystym

Etapy lekcji:

1) Wstęp:

 Powitanie uczniów przez nauczyciela

 Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności).

2) Przebieg zajęć:

 Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji- Ziemia na karuzeli. Inicjuje rozmowę.

 Rozpoczęcie rozmowy.

 Co to jest uzależnienie? Nauczyciel zapisuje termin na tablicy. Prosi uczniów, aby kolejno podchodzili do

(3)

tablicy i zapisywali terminy, które według nich mogą oznaczać lub opisywać słowo UZALEŻNIENIE.

 Nauczyciel zadaje pytania:

Czy kiedykolwiek zdarzyło się, że ktoś proponował Wam papierosy, alkohol, lub narkotyki?

Czy wiecie jaki wpływ mają wymienione subastancje na zdrowie młodego człowieka?

Co powoduje, że młodzi ludzie sięgają po papierosy, alkohol, narkotyki?

Czy ich używanie przynosi korzyści?

Jakie potraficie podać propozycje asertywnych zachowań w przypadku presji otoczenia?

 Nauczyciel przedstawia uczniom prezentację multimedialna „Skutki palenia papierosów”. Wyjaśnia uczniom termin nałóg, mówi o negatywnych skutkach palenia papierosów. Uczniowie aktywnie uczestniczą w lekcji. Zapisują notatki,korzystają z podręcznika i/lub encyklopedii.

 Dlaczego nastolatkowie palą? Nauczyciel pobudza uczniów do dyskusji. Próbuje wydobyć informacje „za”

i „przeciw” paleniu papierosów. Uczniowie wiedzą, że palenie szkodzi zdrowiu człowieka.

 Nauczyciel prezentuje film „Pijany mózg”. Uczniowie wyciągają wnioski na podstawie danych zawartych w filmie oraz zachowań wynikających po zażyciu alkoholu. Uczniowie oceniają zachowania po spożyciu alkoholu.

 Narkotyki. Nauczyciel prosi o dokończenie zdań:

Narkotyki to……

Narkotyki powodują…….

Narkomani są……

Nie warto sięgać po narkotyki, bo….

 Jeżeli któryś z uczniów w trakcie lekcji wypowiadał się

(4)

można było wywnioskować, iż aprobuje ich użytkowanie, wówczas nauczyciel powinien poświęcić więcej czasu omawianemu problemowi, bądź indywidualnie porozmawiać z uczniem.

3) Podsumowanie :

 Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji.

 Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji.

 Uporządkowanie miejsca pracy.

Zadanie domowe

Przygotuj notatkę na temat substancji uzależniającej – NIKOTYNY. Opisz negatywne skutki uzależnienia od nikotyny.

Środki dydaktyczne

 Podręcznik

 Encyklopedia

 Rzutnik

 Ekran projekcyjny

 Komputer

Metody nauczania

 Pogawędka

 Rozmowa kierowana

 Pokaz

 Obserwacja

(5)

Formy pracy

 Praca indywidualna

 Praca z całą klasą

Zadanie dla chętnych:

Palenie papierosów a ciąża. Wymienień skutki palenia papierosów przez kobiety w ciąży. Ustosunkuj się do tematu zadania.

Lub

„Osoba uzależniona”. Przygotuj notatkę opisującą osobę uzależnioną: opisz co myśli, jak wygląda, jak się zachowuje.

Lub

Jeżeli to możliwe, dokonaj obserwacji wyglądu osoby uzależnionej od palenia papierosów od wielu lat. Obserwację należy wykonać w taki sposób, by nie urazić obserwowanej osoby.

Obserwacja:

1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska: Skóra osób palących wygląda inaczej (m.in. starzej), niż u niepalących rówieśników.

2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań: Celem obserwacji jest zapoznanie uczniów z wpływem palenia papierosów na wygląd skóry.

3. Sposób przygotowania obserwacji (czas, miejsce itd.):

Obserwacja prowadzona jest w miejscu, w którym znajduje się osoba uzależniona od palenia papierosów od wielu lat.

(6)

4. Sposób przeprowadzenia obserwacji: Uczeń obserwuje wygląd i kolor skóry wieloletniego palacza, wygląd paznokci itp.

5.Inne informacje, np. analiza obserwacji, sposób wyciągania wniosków, karta pracy, drzewka decyzyjne, formularze itd.: Na podstawie obserwacji osoby uzależnionej od palenia papierosów uczeń wyciąga wnioski na temat wpływu palenia na wygląd skóry.

Cytaty

Powiązane dokumenty

W świetle standardowej interpretacji wyników oceny ryzyka (tzn. wartości ilorazu zagrożenia i ry- zyka nowotworowego) można uznać, że palenie pa- pierosów ma zdecydowanie

Przyczyny i skutki spożywania alkoholu, palenia papierosów,

Międzynarodowa konferen- cja naukowa Stowarzyszenia Bioetyków Europy Środkowej (BCE), Wiedeń, 23–25.10.2015 r.

На вопрос о том, какие навыки респонденты хотели бы улучшить в процессе обучения английскому и русскому языкам, большинство

Szczególno rozumienia polega na tym, e demokracja oznacza przynaj- mniej trzy rzeczy: (i) pewien model ustrojowy porównywalny z innymi, którego cech wyró niaj c jest

Zawartość azotu i potasu w liściach roślin buraka cukrowego w fazie 6- liścia może być użytecznym w praktyce wskaźnikiem oceny końcowego plonu korzeni, lecz tylko w

Przeprowadzono badania i oceniono spo¿ycie witamin C i E, stan wysycenia organizmu tymi witaminami oraz ich wp³yw na wydolnoœæ fizyczn¹ m³odzie¿y uprawiaj¹cej sporty o

Przytoczony przez Kanta (i, jak widzieliśmy, Hobbesa) argument przeciw obowiązkom wobec same- go siebie zawiera w sobie jednak wskazówkę, że pojęcie to (w znaczeniu