• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji - „Romeo i Julia” do oglądania, nie tylko do czytania

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji - „Romeo i Julia” do oglądania, nie tylko do czytania"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji - „Romeo i Julia” do oglądania, nie tylko do czytania

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

1. zna pojęcie dramatu i jego gatunków;

2. zna aspekty przygotowania dramatu do wystawienia;

3. rozumie pojęcie adaptacji teatralnej i filmowej, scenariusza;

b. Umiejętności

1. potrafi wskazać cechy odróżniające dramat od innych rodzajów literackich;

2. rozpoznaje różnicę między adaptacją teatralną i filmową;

3. umie przygotować fragment utworu do adaptacji teatralnej i filmowej;

4. potrafi współpracować w grupie;

2. Metoda i forma pracy

definiowanie, praca w grupach, przekład intersemiotyczny, burza mózgów

3. Środki dydaktyczne

Film „Romeo i Julia”

4. Przebieg lekcji

1. Krótkie przypomnienie (burza mózgów), czym charakteryzuje się dramat jako rodzaj literacki i jego gatunki (komedia i tragedia), na przykładzie dotychczas poznanych utworów

dramatycznych, szczególnie „Romea i Julii”. Wypisanie w punktach na tablicy wymienionych cech.

dramat:

 jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki);

 utwór należący do tego rodzaju jest zwykle przeznaczony do wystawiania na scenie teatralnej;

 dialog – dominująca forma w dramacie;

 didaskalia, tj. wskazówki i objaśnienia autora dramatu dotyczące głównie realizacji scenicznej utworu;

 brak podmiotu mówiącego;

 wydarzenia poznajemy dzięki bohaterom – ich działaniom i wypowiedziom;

(2)

 wypowiedzi bohaterów to dialogi i monologi, które tworzą tekst główny;

 tekst poboczny (didaskalia) zawiera wskazówki dla inscenizatorów;

 składa się z aktów i scen;

komedia to gatunek dramatu obfitujący w sceny humorystyczne, budzące wesołość, w którym pogodna akcja kończy się pomyślnie dla bohaterów.

tragedia to gatunek dramatu oparty na nieprzezwyciężonym konflikcie wartości, wobec których staje bohater utworu, skazany przez to na klęskę życiową.

2. Próba odpowiedzi na pytanie: utwory zaliczane do którego rodzaju literackiego najłatwiej zaadaptować jako sztukę teatralną lub film? Dlaczego to właśnie dramat jest

najwdzięczniejszym tworzywem do takich operacji (głównie za sprawą gotowych wypowiedzi poszczególnych postaci oraz didaskaliów)?

3. Omówienie roli didaskaliów na podstawie rozdanej przez nauczyciela karty pracy ucznia: czego tekst poboczny może dotyczyć, jakie wskazówki może zawierać.

4. Podział klasy na 5 grup. Każda ma przygotować się do inscenizacji aktu II, scen I-III „Romea i Julii”, biorąc pod uwagę tylko:

I. gr. – znaki będące elementem wypowiedzi aktora: słowo, intonacja, śpiew;

II. gr. – znaki będące ekspresją ciała aktora: mimika, gest, ruch sceniczny;

III. gr. – znaki związane z wyglądem aktora: charakteryzacja, fryzura, kostium;

IV. gr. – znaki dotyczące wyglądu miejsca scenicznego: rekwizyt, dekoracja, oświetlenie;

V. gr. – znaki będące dźwiękowym tłem gry aktora: muzyka, efekty dźwiękowe.

Uczniowie mogą dowolnie wybrać czas i miejsca, w których będzie odbywała się akcja dramatu o nieszczęśliwych kochankach.

5. Następnie, po kolei, grupy zaprezentują swoje materiały w taki sposób, iż będzie to plan całej inscenizacji. Być może powstanie hybryda Szekspirowskiego utworu, którego akcja (a co za tym idzie, wszelkie inne aspekty świata przedstawionego) będzie łączyła różne epoki.

Dyskusja nad tym, czy udałoby się rzeczywiście wystawić tę sztukę w taki sposób.

6. Oglądanie przez 15 min fragmentu filmu „Romeo i Julia”. Po filmie rozmowa, czym taka wersja różni się od wersji teatralnej – na co muszą zwrócić uwagę twórcy, przygotowując oba typy adaptacji (film: dodatkowe środki wyrazu – plan: daleki, bliski (zbliżenie), możliwość wykorzystania zwierząt, większej liczby dźwięków, możliwość powtórzeń podczas nagrywania, możliwość naprzemiennego – a nawet równoczesnego – ukazania różnych miejsc i czasów).

7. Omówienia pojęcia scenariusz, jako podstawy do przygotowania filmu.

Scenariusz – to tekst literacki pomyślany jako punkt wyjścia realizacji filmu, zawierający schemat fabuły, szkicową charakterystykę postaci i tła oraz dialogi.

5. Bibliografia

W. Szekspir „Romeo i Julia”

(3)

6. Załączniki

a. Karta pracy ucznia b. Zadanie domowe

Napisz scenariusz, który posłużyłby do sfilmowania sceny II, aktu V „Romea i Julii”.

Cytaty

Powiązane dokumenty

W takim razie ludzkie dążenie do pełnego szczęścia nie dowodzi jeszcze faktu, aby Bóg jako dobro najwyższe miał być przedm iotem form alnym ludzkiej w

Bardzo dziękuję za zaszczytne wyróżnienie mnie „Medalem za zasługi dla rozwo- ju UAM”. Wiem to i doceniam, że jest to medal bardzo selektywnie i nieczęsto przy- znawany

Wstęp do podręcznika nie może być zbiorem opinii, ale może zachęcić do uczenia się języka polskiego jako obcego, a także do korzystania z danego podręcznika. Jednak wówczas

filmowego Opis gatunku filmowego Tytuł filmu należącego do danego gatunku Film wywołuje śmiech widzów.. Przedstawia zabawne sytuacje

uwagę zarówno schemat geograficzny (działalność Jezusa w Galilei, w drodze do Jero- zolimy, działalność w Jerozolimie), jak i racje teologiczne (trzy zapowiedzi męki, które

Ustalono, ¿e stoso- wanie jêzyka prawnego w ramach wyroku opiera³o siê przede wszystkim na bezpoœrednim przeniesieniu artyku³ów ustaw do tekstu dokumentu s¹dowego.

Hence, binding of the planar, triangular 2,4,6-TBP to PceA with a bromine substituent towards Co is likely to be impossible (see Fig. 2a,b) and would place the other

Sejm obozowy szlachty litewskiej pod Witebskiem 1562 r. N iezw ykłe zn a­ czenie tego faktu polega na tem, że w tedy poraź pierwszjr dąże­ nia polskie do