List do rodziców Nowi Tropiciele. Czterolatek

Pełen tekst

(1)

AUTORZY: Anna Pietrzak, Sebastian Jabłoński

© Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne

TEMAT TYGODNIA: Świąteczne pocztówki

Tematy dni: Niespodzianki; Listy i liściki; Na poczcie; Pozdrowienia z daleka; Listy do Mikołaja

Drodzy Rodzice,

w pierwszym tygodniu grudnia dużo uwagi poświęciliśmy listom, poczcie i listonoszowi. Na podstawie wierszy I. Salach List i Z. Dmitrocy Listonosz oraz historyjki obrazkowej poznawaliśmy pracę listonosza oraz drogę, jaką musi przejść list, by trafić do adresata. Wiemy, jak wygląda skrzynka pocztowa i jakie jest jej przeznaczenie. Poznaliśmy pojęcia adres i adresat. Wiemy, czym list różni się od pocztówki. Zrobiliśmy własną kopertę i czytaliśmy globalnie wyraz koperta. Oglądaliśmy przez lupę znaczki w klaserach i dowiedzieliśmy się, kim jest filatelista. Zaprojektowaliśmy nawet własne znaczki! Podczas spaceru w okolicy przedszkola szukaliśmy skrzynki pocztowej.

Poznaliśmy też piosenkę Listonosz. Narysowaliśmy listy do Świętego Mikołaja i wysłaliśmy je podczas wizyty w urzędzie pocztowym. Przyglądaliśmy się też pracy urzędników i zaobserwowaliśmy, jak wyglądają symbole poczty. Stworzyliśmy własne kartki świąteczne. Poznaliśmy znaczenie słowa paczka. Stworzyliśmy kącik tematyczny o nazwie Poczta i bawiliśmy się w pocztę z podziałem na role.

Wiemy, jak ważne jest to, by znać swój adres zamieszkania. Dowiedzieliśmy się też, jak telefony wyglądają dziś, a jak wyglądały dawniej.

Trenowaliśmy przeliczanie i określanie, w którym zbiorze jest więcej elementów.

Odzwierciedlaliśmy liczbę przedmiotów za pomocą obrazu graficznego (kresek). Używaliśmy określeń: o 1 więcej, o 1 mniej. Rozpoznawaliśmy i kontynuowaliśmy rytmy. Rozwiązywaliśmy zagadki interaktywne. Ćwiczyliśmy używanie określeń: najpierw, potem, na początku, na końcu. Globalnie czytaliśmy imiona. Wyszukiwaliśmy przedmioty, których nazwy zaczynają się na tę samą sylabę.

Rozwijaliśmy spostrzegawczość podczas składania pociętej pocztówki i odwzorowywania układu prostokątów. Określaliśmy położenie przedmiotów w przestrzeni.

Uczestniczyliśmy w zabawach rytmicznych i muzycznych z przyborami (kółkami, woreczkami gimnastycznymi itd.) lub bez nich.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

• Zabieranie dziecka na pocztę i tłumaczenie, jaką funkcję pełni ta instytucja.

• Przygotowanie pocztówki i wysłanie do bliskiej osoby.

(2)

• Inicjowanie rozmów z dziadkami oraz innymi starszymi członkami rodziny o tym, jak się komunikowali, nie mając telefonów i komputerów.

• Zabawy w przeliczanie i porównywanie liczebności zbiorów.

• Zabawy w rysowanie rytmów z kolorowych kółek, kwadratów i kresek.

• Czytanie opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek.

(3)

AUTORZY: Anna Pietrzak, Sebastian Jabłoński

© Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne

TEMAT TYGODNIA: Zwierzęta zimą

Tematy dni: Zwierzęta zimą; Goście za oknem; Jak mądrze dokarmiać zwierzęta; Podpatrujemy i pomagamy; Kto pomaga zwierzętom?

Drodzy Rodzice,

nawet w środku miasta można umożliwić dziecku obserwację ptaków, wieszając karmnik na balkonie lub za oknem (w bezpiecznym miejscu, by nie dostały się do niego drapieżniki). Należy pamiętać, że trzeba go czyścić i regularnie dosypywać ziarna. Pokarm musi być osłonięty przed śniegiem. Ptaki można karmić od początku zimy do kwietnia.

W kolejnym grudniowym tygodniu rozmawialiśmy właśnie o tym, czego zwierzęta potrzebują, by przetrwać zimę. Obserwowaliśmy ptaki podczas pobytu w przedszkolnym ogrodzie i spacerów.

Robiliśmy zdjęcia im oraz śladom, które zwierzęta pozostawiły na śniegu. Rozwiązywaliśmy zagadki na ich temat. Czytaliśmy globalnie wyrazy: wrona, wróbel, gawron, sikora, ptaki. Wykonywaliśmy ćwiczenia ortofoniczne na zgłoskach: kra, kra; ćwir, ćwir; gruu, gruu itp. Staraliśmy się opisywać ptaki.

Lepiliśmy je z plasteliny i ozdabialiśmy koralikami oraz kolorowymi piórkami. Wiemy już, dlaczego należy dokarmiać ptaki zimą oraz jaki pokarm jest dla nich odpowiedni. Sami wykonaliśmy przysmaki dla ptaków – masę ze smalcu i różnych nasion, napełniliśmy przedszkolny karmnik i powiesiliśmy w ogrodzie kawałki słoniny.

Rozmawialiśmy o kaczkach i łabędziach i staraliśmy się wymienić cechy wspólne wszystkich ptaków. Wiemy, jak dokarmiać te gatunki, a jaki pokarm im nie służy. Mówiliśmy też o zwierzętach leśnych. Podawaliśmy ich nazwy (kilka także w języku angielskim). Wiemy, jaki pokarm lubią.

Czytaliśmy globalnie wyraz sarna. Tworzyliśmy w grupach elementy makiety lasu, a następnie połączyliśmy w całość. Wysłuchaliśmy kolejnego opowiadania o przygodach Tupa, który wraz z dziećmi wybrał się do lasu, by podpatrywać zwierzęta. Malowaliśmy farbami zwierzęta przy paśniku.

Dopasowywaliśmy tropy na śniegu do odpowiedniego zwierzęcia.

Poruszyliśmy temat innych zwierząt: kota i psa. Mówiliśmy o zwierzętach przebywających w schronisku oraz o tym, jak można im pomóc. Wykonaliśmy plakat, na którym poinformowaliśmy, że zbieramy karmę, koce i kołdry, które przekażemy najbliższemu schronisku.

Przygotowaliśmy teatrzyk cieni o ptakach i zastanawialiśmy się nad tym, jak powstaje cień.

Uczyliśmy się obserwować, logicznie myśleć i wyciągać wnioski. Bawiliśmy się w bycie cieniem

(4)

kolegów i koleżanek. Podczas zabaw wykonywaliśmy liczne ćwiczenia usprawniające koordynację ruchową, a także kształtujące prawidłową postawę ciała.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

• Rozmowy o tym, jak można pomagać zwierzętom w zimie.

• Wspólne wykonanie karmnika dla ptaków i systematyczne ich dokarmianie.

• Spacer w parku / lesie oraz próby wyszukania i rozpoznania tropów zwierząt na śniegu.

• Zorganizowanie zbiórki dla zwierząt w schronisku.

• Przesypywanie, wkładanie drobnych przedmiotów do butelki, ugniatanie, lepienie, zabawy folią bąbelkową.

• Zabawy w dzielenie wyrazów na sylaby.

• Czytanie opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek, recytowanie rymowanek.

(5)

AUTORZY: Anna Pietrzak, Sebastian Jabłoński

© Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne

TEMAT TYGODNIA: Spotkanie przy wigilijnym stole

Tematy dni: Przygotowania do świąt; Dekoracje choinkowe; Bombki, łańcuchy, anielskie włosy; Z czym kojarzą ci się święta?; Zanim zaświeci pierwsza gwiazdka

Drodzy Rodzice,

w okresie przedświątecznym mamy zwykle dużo zajęć. Warto włączyć w nie dzieci, nawet te najmłodsze, dzięki czemu kształtujemy w nich poczucie obowiązku, a jednocześnie spędzamy wspólnie czas. Zachęcamy, by powierzyć maluchom pewne obowiązki na dłużej. Dziecko może mieć zadania przydzielone na stałe lub zmieniające się co jakiś czas – dzięki temu nauczy się więcej niż jednej czynności i będzie to dla niego bardziej interesujące. Można powiesić na ścianie grafik z zaznaczonymi zadaniami na dany dzień, najlepiej w formie obrazkowej, i przydzielać dziecku naklejkę za wykonanie zadania. Dobrze raz na jakiś czas pochwalić dziecko, dzięki czemu będzie się czuło zauważone i docenione, a czynności wykonywane w domu będą sprawiać mu przyjemność. Jeśli maluch potrzebuje na początku pomocy w wykonaniu powierzonego mu zadania, trzeba mu jej dyskretnie udzielić, zachęcając i dostrzegając choćby najmniejsze sukcesy.

W minionym tygodniu najwięcej rozmawialiśmy o przygotowaniach do świąt, zwyczajach świątecznych i tradycyjnych potrawach. Wspólnie robiliśmy porządki w sali, oglądaliśmy choinkę i ją opisywaliśmy. Wykonaliśmy rożne ozdoby choinkowe, np. pawie oczka. Stosowaliśmy przy tym określenia: duży, mniejszy, najmniejszy. Uczyliśmy się łączyć paski papieru podczas tworzenia łańcuchów. Porównywaliśmy ich długość za pomocą szacowania i mieszenia sznurkiem, używaliśmy przy tym określeń: krótszy, dłuższy. Rysowaliśmy choinki oburącz w powietrzu, na plecach kolegów, na tablicy suchościeralnej i na kartonach. Poznaliśmy piosenkę Wesoła choinka i ćwiczyliśmy przy niej poczucie rytmu. Stworzyliśmy też układ ruchowy do piosenki.

Słuchaliśmy wiersza A. Galicy Świąteczne aniołki i rozmawialiśmy na temat jego treści.

Oglądaliśmy anielskie włosy i czytaliśmy globalnie wyraz aniołki. Rysowaliśmy aniołka do słów wiersza A. Maćkowiaka. Wykonaliśmy przestrzenną postać aniołka. Mówiliśmy o gwiazdach i gwiazdkach.

Wypychaliśmy i składaliśmy gwiazdę, a podczas zabaw w ogrodzie obserwowaliśmy przez lupę gwiazdki śniegowe. Wspólnie ubieraliśmy choinkę i słuchaliśmy kolęd.

Ćwiczyliśmy wydłużanie fazy wydechu w trakcie zabaw z piórkami oraz zapamiętywanie i odtwarzanie rytmów ruchowych. Łączyliśmy kropki i wykonywaliśmy inne ćwiczenia grafomotoryczne. Podczas zabaw matematycznych doskonaliliśmy umiejętność posługiwania się

(6)

liczebnikami głównymi i porządkowymi. Doskonaliliśmy określanie położenia przedmiotów w przestrzeni. Wdrażaliśmy się do przeliczania w sytuacjach zadaniowych.

Pamiętaliśmy o ptakach przylatujących do naszego ogrodu, sprawdziliśmy, w jakim stanie jest karmnik, i dosypaliśmy pokarmu. Ćwiczyliśmy poruszanie się do muzyki i szybką reakcję na sygnał podczas zabaw ruchowych.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

• Rozmowy o rodzinnych tradycjach wigilijnych.

• Wspólne śpiewanie kolęd.

• Angażowanie dzieci w przygotowywanie potraw, nakrywanie do stołu – zachęcanie do pomocy przy tego typu obowiązkach i docenianie wkładu pracy.

• Wspólne wykonywanie ozdób na choinkę.

• Czytanie opowiadań i wierszy, wspólne recytowanie rymowanek.

(7)

AUTORZY: Anna Pietrzak, Sebastian Jabłoński

© Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne

TEMAT TYGODNIA: Świąteczne zwyczaje

Tematy dni: Czekamy na święta; Opowieści przy wigilijnym stole; Świąteczne zwyczaje; Pierwsza gwiazdka; Hej, kolęda

Drodzy Rodzice,

święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który spędza się w gronie rodziny. Są one szczególnie ważne dla dzieci. W przedświątecznej gonitwie nie zapomnijcie, że dla Waszych pociech najważniejsze są nie lśniący dom czy drogie prezenty, ale czas spędzony z Wami.

Tematem minionego tygodnia były świąteczne zwyczaje. Wysłuchaliśmy opowiadania A.

Galicy Komu potrzebne jest Boże Narodzenie?, by zrozumieć znaczenie tych świąt. Poznawaliśmy zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia, takie jak: spędzanie czasu z rodziną, przygotowywanie i jedzenie tradycyjnych potraw wigilijnych, sposób nakrywania stołu, ubieranie choinki, śpiewanie kolęd. Wiemy, skąd wziął się zwyczaj pozostawiania pustego miejsca przy wigilijnym stole. Oglądaliśmy obrazek przedstawiający Świętego Mikołaja i wypowiadaliśmy się na jego temat. Wiemy, że chęć odpowiedzi mamy zasygnalizować przez podniesienie ręki i spokojnie czekać na swoją kolej. Wspólnie słuchaliśmy kolęd i uczyliśmy się nakrywać do stołu, stosując określenia: z jednej strony, z drugiej strony, pomiędzy.

Rozmawialiśmy o świątecznych upominkach. Odwiedził nas nawet Mikołaj, który wręczył każdemu dziecku prezent! My też mieliśmy dla niego upominki – szaliki z rytmów. Narysowaliśmy również jego postać na kartonie, zwracając uwagę na zachowanie proporcji ciała.

Wysłuchaliśmy opowiadania nauczyciela o tym, co wydarzyło się z Betlejem. Wiemy, jakie zwierzęta były w stajence. Wspólnie wykonaliśmy szopkę bożonarodzeniową. Kolejny raz udowodniliśmy, że wspólna praca jest przyjemna i daje świetne efekty. Prowadziliśmy dialogi między postaciami – z wykorzystaniem szopki. Oblepiliśmy słoiki bibułką i stworzyliśmy świąteczne lampiony.

Przygotowaliśmy też kartki bożonarodzeniowe.

Wąchaliśmy mandarynki i pomarańcze, ozdabialiśmy je goździkami i układaliśmy z nich dowolne wzory. Słuchaliśmy wiersza T. Śliwiaka Łyżka i widelec, a potem rozwijaliśmy kreatywność podczas dowolnego ozdabiania łyżki i widelca. Wykorzystaliśmy je do wystawienia teatrzyku.

Rozwiązywaliśmy zagadki słuchowe, podczas których wskazywaliśmy, jaki to instrument.

Wysłuchiwaliśmy dźwięków różnych dzwonków i dzieliliśmy je na wysokie i niskie. Podczas zabaw matematycznych ćwiczyliśmy przeliczanie, ustawianie wg wielkości oraz posługiwanie się

(8)

liczebnikami głównymi i porządkowymi. Z uwagą słuchaliśmy poleceń podczas ćwiczeń gimnastycznych i szybko na nie reagowaliśmy.

Szukaliśmy śladów na śniegu i staraliśmy się powiedzieć, kto (lub co) je zostawił. W trakcie spacerów obserwowaliśmy otoczenie i sprawdzaliśmy, jak ludzie przygotowują się do świąt:

szukaliśmy udekorowanych domów, balkonów i witryn sklepowych. Zaprosiliśmy rodziców na występ jasełkowy w przedszkolu.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

• Rozmowy o rodzinnych tradycjach świątecznych.

• Śpiewanie kolęd.

• Wspólne prace w kuchni.

• Zabawy w naśladowanie i powtarzanie dźwięków.

• Zabawy w wyraźne wypowiadanie wyrazów: jak najszybciej, jak najwolniej, jak najciszej, jak najgłośniej.

• Zabawy w mierzenie i porównywanie przedmiotów.

• Czytanie opowiadań i wierszy, wspólne recytowanie rymowanek.

Obraz

Updating...

Cytaty

Updating...

Powiązane tematy :