Definicja i znaczenie czynników w środowisku pracy. Opracował: Anna Burkiewicz

Protected

Academic year: 2022

Share "Definicja i znaczenie czynników w środowisku pracy. Opracował: Anna Burkiewicz"

Copied!
17

(1)

Definicja i znaczenie czynników w środowisku pracy

Opracował: Anna Burkiewicz

(2)

2

Czynniki tworzące środowisko pracy mogą mieć niekiedy

charakter uciążliwy, szkodliwy lub niebezpieczny. Wartość ich natężenia nie może jednak przekraczać wyznaczonych norm.

Miejsce, w którym wykonuje się obowiązki zawodowe, powinno być bowiem odpowiednio przystosowane do pełnienia danego zawodu, a kwestie te są ściśle uregulowane przez przepisy

BHP. Rolą pracodawcy jest kontrola warunków w środowisku pracy i dążenie do zmniejszenie ewentualnych zagrożeń

zawodowych.

(3)

3

Środowisko pracy

Środowisko pracy to otoczenie tworzone przez czynniki materialne oraz społeczne, z którymi pracownik styka się podczas pełnienia obowiązków zawodowych. Wśród nich

wyróżnia się te, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia lub życia osoby zatrudnionej.

(4)

4

Czynniki materialne i niematerialne w środowisku pracy

Środowisko pracy tworzą czynniki materialne, a więc to co namacalne i trwałe oraz czynniki niematerialne związane ze

stosunkami społecznymi oraz warunkami psychologicznymi w pracy.

(5)

5

Czynniki materialne

Czynniki materialne tworzące środowisko pracy to m.in. teren miejsca zatrudnienia, budynki i pomieszczenia wchodzące w skład firmy, a także narzędzia, urządzenia czy maszyny

wykorzystywane podczas wykonywania obowiązków

służbowych. Materialne środowisko pracy dzieli się również na takie czynniki, jak:

(6)

6

* fizyczne

czynniki fizyczne, czyli m.in. temperatura, oświetlenie, hałas, promieniowanie optyczne, jonizujące lub laserowe, wibracje czy unoszący się w powietrzu pył;

(7)

7

* chemiczne

czynniki chemiczne, czyli obecność substancji toksycznych, drażniących, uczulających, rakotwórczych czy mutagennych;

np. dichlorek berylu, kwas octowy

(8)

8

* biologiczne

czynniki biologiczne, czyli obecność makroorganizmów

roślinnych lub zwierzęcych, a także mikroorganizmów, takich jak bakterie, pasożyty, wirusy czy grzyby oraz wytwarzanych przez nie toksyn i alergenów.

(9)

9

Czynniki niematerialne

Do społecznych czynników tworzących środowisko pracy zalicza się z kolei m.in. stosunki międzyludzkie w firmie, wymagania psychologiczne pracy, możliwości rozwoju

zawodowego czy kulturę organizacyjną przedsiębiorstwa.

Zaliczamy do nich czynniki psychofizyczne.

(10)

10

(11)

11

*psychofizyczne

Lekceważenie zagrożeń jakie mogą wywołać czynniki

psychofizyczne w środowisku pracy może mieć bardzo duże konsekwencje. Obciążenia te bowiem stanowią obciążenia emocjonalne i umysłowe, a więc wpływają przede wszystkim na efektywność i jakość naszej pracy oraz na nasze zdrowie.

Podstawowymi postaciami obciążenia emocjonalnego w pracy są:

stres,

frustracja,

wypalenie zawodowe,

obciążenie układu ruchu.

(12)

12

Czynniki tworzące środowisko pracy:

niebezpieczne, szkodliwe lub uciążliwe

Kolejny podział czynników to grupowanie ich na czynniki:

- niebezpieczne - szkodliwe

- uciążliwe

(13)

13

*niebezpieczne

Czynniki niebezpieczne – mogą doprowadzić do wypadku przy pracy, zakończonego urazem. Zalicza się do nich narażenie na kontakt m.in. z ostrymi narzędziami, poruszającymi się

elementami, prądem elektrycznym, materiałami wybuchowymi, promieniowaniem, śliską lub nierówną powierzchnią czy

substancjami chemicznymi.

(14)

14

*szkodliwe

Czynniki szkodliwe – gdy oddziałują na pracownika przez dłuższy czas, mogą doprowadzić do obniżenia sprawności fizycznej lub psychicznej oraz wystąpienia choroby

zawodowej. Należą do nich poszczególne czynniki fizyczne, chemiczne i biologiczne.

(15)

15

*uciążliwe

Czynniki uciążliwe – ich występowanie w środowisku pracy nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia

pracownika, jednak może prowadzić do pogorszenia

samopoczucia oraz obniżenia komfortu i wydajności pracy.

Zalicza się do nich m.in. monotonię wykonywanych

obowiązków, wysiłek fizyczny, złe oświetlenie, wilgotny mikroklimat, a także obciążenia psychiczne.

(16)

16

Środowisko pracy – BHP i obowiązki pracodawców

Jeżeli w środowisku pracy występują czynniki zagrażające zdrowiu lub życiu pracowników, pracodawcy powinni

przeprowadzać regularne kontrole i pomiary ich natężenia. Ich zadaniem jest też eliminacja źródeł poszczególnych czynników o charakterze niebezpiecznym i szkodliwym lub ograniczenie ich oddziaływania poprzez stosowanie specjalnych osłon oraz wprowadzenie odpowiednich ochron osobistych. Konieczne są także szkolenia dla pracowników oraz poinformowanie ich o

możliwych zagrożeniach, a także wdrożenie zasad ergonomii.

(17)

17

Dziękuję za uwagę

Powiązane dokumenty

wody ma duży

Mobbing w miejscu pracy nie jest zjawiskiem nowym, jednak dopiero rozwój zagadnienia ochrony zdrowia pracowników przyczynił się do eksploracji tematu przyczyn i skutków

Uczeń zna i poprawnie stosuje typowe struktury leksykalno-gramatyczne umożliwiające realizację zadań językowych o tematyce technicznej o podstawowym stopniu trudności w

żna, chociaż dobranie się gromady pod tym względem odbija się bardzo korzystnie na przebiegu wycieczki. W tym celu dobrze je st uczestników podciągnąć do

Można powiedzieć, że podobnie jak 2000 lat temu za pośrednictwem Ducha: Świętego Chrystus stał się człowiekiem, tak też za tym samym pośrednictwem czło­ wiek metanoi

Podsumowując można więc stwierdzić, że na kompetencje społeczne składają się następujące elementy: postrzeganie społeczne, umiejętność dostrzegania problemów społecznych

 Co do zasady wykonywanie zwykłych (typowych, normalnych), choćby stresujących lub wymagających dużego wysiłku fizycznego, czynności (obowiązków) przez

W celu redukcji niepoŜądanych zjawisk dynamicznych oraz w celu optymalizacji pracy przenośnika zgrzebłowego niezbędny staje się system regulacji i sterowania