• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć logopedycznych - 25.11.2020

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć logopedycznych - 25.11.2020"

Copied!
12
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć logopedycznych - 25.11.2020

Tytuł: „Zabawy logopedyczne z głoską k, K’’

Temat tygodniowy: „Zdrowie naszym skarbem’’

Grupa: 3-6 latki

Przygotowanie: Sylwia Leszczyk 1. Cele ogólne:

 usprawnianie funkcjonowania aparatu mowy;

 zwiększanie pojemności płuc;

 wzbogacanie zasobu słownictwa na podstawie wypowiedzi dotyczących wiersza;

 rozwijanie koordynacji wzrokowo - ruchowej;

 rozumienie konieczności dbania o zdrowie;

 doskonalenie umiejętności grafomotorycznych;

 wzbogacenie wiadomości na temat zdrowych i niezdrowych produktów;

 kształcenie słuchu fonematycznego;

 rozwijanie spostrzegawczości i koncentracji uwagi;

 nabycie umiejętności wyciszenia się i relaksacji.

2. Cele szczegółowe - dziecko:

 opanowuje umiejętności świadomego kierowania ruchami narządów mowy;

 prawidłowo wykonuje ćwiczenia oddechowe:

 potrafi formułować kilkuzdaniowe wypowiedzi słowne;

 wie, że należy dbać o zdrowie;

 doskonali umiejętności w zakresie słuchu fonematycznego.

3. Cele terapeutyczne:

 doskonalenie umiejętności komunikacyjnych;

 rozwijanie funkcji analizatorów słuchowych;

4. Formy pracy:

 indywidualna;

 praca dziecka z pomocą rodzica.

5. Metody:

 słowna – wypowiedzi dziecka;

 oglądowe – pokaz, obserwacja;

 czynna – zadań stawianych do wykonania;

 aktywizująca – samodzielnych doświadczeń.

6. Pomoce dydaktyczne:

 karty pracy;

 tekst wiersza „Pan kotek był chory’’ Stanisława Jachowicza;

 lizak;

 kredki.

(2)

Przebieg zajęć

:

I. Zestaw ćwiczeń usprawniających aparat mowy.

 Naśladowanie ssania cukierka przy szeroko otwartych ustach;

 Chuchanie na zmarznięte dłonie;

 Koci grzbiet – opieranie czubka języka o dolne zęby i unoszenie go do góry;

 Naśladowanie różnego rodzaju śmiechu:

o hi hi hi – śmiech dziewczynki o ho ho ho – śmiech chłopca o ha ha ha – śmiech mamy o he he he – śmiech taty

 Wysuwanie i chowanie języka w głąb jamy ustnej. Usta są szeroko otwarte, nie dotykamy językiem do zębów;

 Lizanie lizaka językiem mocno wysuniętym z buzi;

 Naśladowanie ziewania przy nisko opuszczonej żuchwie; wykonujemy wdech nosem, wydech ustami przy szeroko otwartej jamie ustnej;

 Krótkie wymawianie samogłosek przy szeroko otwartych ustach.

II. Ćwiczenia oddechowe:

 Wdychanie powietrza nosem, następnie wydychanie ustami podczas szerokiego otwierania ust;

 Naśladowanie chrapania na wdechu i wydechu;

 Naśladowanie odgłosu zwierząt, np:

o Muuuuuuuuuuu o Miauuuuuuuuuu o Hauuuuuuuuuuu

 Przenoszenie drobnych papierków przez słomkę na kartkę papieru.

(3)

III. „Pan kotek był chory” – wysłuchanie wiersza S. Jachowicza

Wysłuchaj uważnie i wiersz a następnie odpowiedz na pytania.

Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku, I przyszedł kot doktór: «Jak się masz koteczku!»

«Źle bardzo…» i łapkę wyciągnął do niego.

Wziął za puls pan doktór poważnie chorego, I dziwy mu śpiewa: «zanadto się jadło, Co gorsza, nie myszki, lecz szynki i sadło;

Źle bardzo… gorączka! źle bardzo koteczku!

Oj długo ty, długo poleżysz w łóżeczku, I nic jeść nie będziesz, kleiczek i basta:

Broń Boże kiełbaski, słoninki lub ciasta!

«A myszki nie można? zapyta koteczek, Lub z ptaszka małego choć parę udeczek?»

«Broń Boże! pijawki i dyeta ścisła!

Od tego pomyślność w leczeniu zawisła.»

I leżał koteczek; kiełbaski i kiszki Nietknięte, z daleka pachniały mu myszki.

Patrzcie, jak złe łakomstwo! kotek przebrał miarę;

Musiał więc nieboraczek srogą ponieść karę:

Tak się i z wami, dziateczki, stać może;

Od łakomstwa strzeż was Boże!

1. Kto jest głównym bohaterem wiersza?

2. Co przydarzyło się kotkowi?

3. Kto przyszedł do chorego?

4. Co było przyczyną złego samopoczucia kotka?

5. Jakie były zalecenia Pana Doktora?

6. Czego nie mógł jeść Pan kotek?

7. Co było dla kotka karą za łakomstwo?

8. Przed czym przestrzega dzieci autor bajki?

(4)

IV. Układamy historyjkę obrazkową.

Na podstawie wysłuchanego wiersza „Pan kotek był chory” ułóż obrazki we właściwej kolejności zaczynając od lewej strony kliszy filmowej.

(5)

V. Karta pracy nr 1

Otocz pętlą sylaby „KA’’, „KO’’, „KI’’ w wyrazach.

KA KO KI

SAŁATKA MLEKO KANAPKI

GIMNASTYKA JAJKO KUBECZKI

SZCZOTKA JABŁKO ŚLIWKI

KALAFIOR KOLACJA OGÓRKI

(6)

VI. Karta pracy nr 2

Opowiedz, co robią dzieci? W jaki sposób dbają o zdrowie?

(7)

VII. Karta pracy nr 3

Połącz linią koty z odpowiednimi miskami.

KA

KO

KI

KU

KE

KI

KU

KE KA

KO

(8)

VIII. Karta pracy nr 4

Rysuj po śladzie. Staraj się nie odrywać ręki od kartki.

Źródło obrazu https://eduzpomyslem.wixsite.com/123pomyslnaedukacje/post/2016/10/12/jesienne-pisanie- po-%C5%9Bladzie - data dostępu: 25.11.2020

(9)

IX. Karta Pracy nr 5

Dorysuj drugą połowę jabłka i gruszki. Następnie pokoloruj owoce.

(10)

X. Karta pracy nr 6

1. Przeczytaj zdania. Zaznacz miejsca litery k, K niebieskim kółkiem.

 Kot pije mleko.

 Kamil ma auto.

 Tomek ma domek.

2. Zabawa „Dokończ słowo”. Do podanej pierwszej sylaby dopowiedz drugą sylabę, aby powstał wyraz.

 ma – ma  da –

 do –  me –

 To –  ta –

3. Prawda czy fałsz?

Dziecko otrzymuje klocki w dwóch kolorach – zielony i czerwony. Gdy usłyszane zdanie jest prawdziwe podnosi w górę zielony klocek, gdy fałszywe – czerwony.

 Owoce nie mają witamin.

 Słodycze są zdrowe.

 Nie należy się objadać.

 Mleko jest zdrowe.

 Należy jeść dużo warzyw.

 Coca-cola nie jest szkodliwa dla zębów.

(11)

XI. Karta pracy nr 7

Pokoloruj tym samym kolorem ramki z takimi samymi wyrazami. Podkreśl w wyrazach litery „k” i „K”.

W każdej kolumnie skreśl przedmiot, który różni się od pozostałych.

kot

kot domek

domek Tomek moda

Tomek

moda

(12)

XII. Ćwiczenia relaksacyjne

Dziękuję za aktywny udział w zajęciach. Na zakończenie polecam ćwiczenia relaksacyjne.

(źródło: YouTube https://youtu.be/4U9tIT6fyK0; data dostępu 25.11.2020)

Kliknij tutaj aby odtworzyć filmik.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Dzieci budują figury przestrzenne z patyczków i plasteliny, najpierw według instrukcji( sześcian), potem według własnego pomysłu.. Zabawa: Przeliczanie prostokątów na

wykonuje obliczenia kalendarzowe w sytuacjach życiowych; odczytuje wskazania zegarów w systemach: 12- i 24-godzinnym, wyświetlających cyfry i ze wskazówkami; posługuje się

Uczniowie wcielają się w role rodziców i zachęcają swoje dzieci do aktywnego spędzania czasu wolnego. Ilustrując swoimi gestami popularne dyscypliny

- zna słowa, które pasują do siebie ze względu na zgodność brzmienia, - poznaje rymy,.. - globalnie

Dzieci mają zawiązane oczy, tak aby nie widzieli, co się dzieje wokół nich. Pozostali uczniowie ustawiają się dookoła

Nauczyciel prosi uczniów, aby przypomnieli z poprzedniej lekcji zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.. Nauczyciel zapisuje te zasady na paskach papieru raz szarego

spróbowali określić własności figur, propozycje uczniów nauczyciel zapisuje w środku każdej figury, po wyczerpaniu pomysłów nauczyciel wybiera chętnego ucznia, który

Po wykonaniu zadania nauczyciel rozdaje kolejne karty pracy („Razem i osobno - karta pracy nr 16)zadaniem uczniów jest pisanie litery m, M w dużej i małej liniaturze..