Scenariusz lekcji – Shopping – nazwy sklepów i czynności związanych z zakupami
1. Cele lekcji
a. Wiadomości
1. Uczeń poznaje nowy zasób słownictwa.
2. Uczeń zna słowa nazywające rodzaje sklepów, a także podstawowe czasowniki i inne słowa związane z robieniem zakupów.
3. Dziecko wie, jak konstruować zdania z czasownikiem like, po którym następuje inny czasownik (like + czas + ing).
4. Uczeń zna poprawną wymowę i pisownię poznawanych słów.
b. Umiejętności
1. Uczeń ćwiczy umiejętność czytania i rozumienia tekstu czytanego.
2. Dziecko umie tworzyć opisy sytuacji w różnych sklepach (typowe pytania klienta i sprzedawcy, sposoby zachowań językowych itp.)
3. Uczeń ćwiczy umiejętność mówienia i pisania poprzez tworzenie krótkich wypowiedzi lub dialogów (np. scenki w sklepach).
4. Dziecko uczy się na pamięć nowych słówek.
2. Metoda i forma pracy
Metoda: czytanie tekstu źródłowego i materiału źródłowego, wynotowywanie słówek, uczenie się słówek, tworzenie opisów i dialogów (ustnie i pisemnie), ćwiczenia.
Forma pracy: praca indywidualna, praca w parach i grupowa.
W pierwszej części lekcji uczniowie pracują w grupach – czytają tekst ‘Shopping’ i materiał
‘Shops’. Nauczyciel sprawdza zrozumienie tekstu (zadaje pytania, prosi o streszczenie itp.)
Wspólnie z nauczycielem dzieci uczą się wymowy i poznają znaczenie słów związanych z tematem lekcji, później wynotowują nowe słówka do zeszytu.
Następnie wspólnie z nauczycielem tworzone są przykładowy dialogi i sytuacje, z którymi można spotkać się w różnych sklepach. Dzieci poznają przydatne frazy i pytania. Potem w parach lub grupach dzieci układają i odgrywają wymyślone przez siebie dialogi – najpierw ustnie, potem pisemnie. Dzieci mogą również rozwiązywać dodatkowe ćwiczenia z książek lub przygotowane wcześniej przez nauczyciela.
W trakcie pracy uczniowie mogą korzystać z pomocy materiałów źródłowych.
3. Środki dydaktyczne
a. Materiał źródłowy ‘Shopping’.
b. Materiał źródłowy ‘Shops’.
4. Przebieg lekcji
a. Faza przygotowawcza
Omówienie czasowników i przydatnych, znanych już dzieciom słów, związanych tematycznie z zakupami. Krótkie wprowadzenie w temat.
b. Faza realizacyjna
1. Czytanie tekstu, rozumienie tekstu czytanego, wynotowanie słówek i ich nauka.
2. Przepisywanie słówek do zeszytu, określających na przykład rodzaje sklepów, czynności związane z robieniem zakupów.
3. Zwrócenie uwagi na dopisywanie apostrofu i litery s (np. florist’s) i wyjaśnienie znaczenia tego zabiegu.
4. Omówienie czasowników związanych tematycznie z zakupami (buy, pay, cost, spend, go shopping, do shopping).
5. Układanie zdań z nowymi słówkami.
c. Faza podsumowująca
Dzieci układają i odgrywają w grupach lub parach scenki (dialogi rozgrywające się w różnych
sklepach). Ćwiczą stosowanie przydatnych zdań, pytań, próśb i podziękowań. Scenki odgrywane mogą być na forum klasy i zapisane w zeszytach. Uczniowie mogą też rozwiązywać wszelkiego rodzaju ćwiczenia do uzupełniania z książek lub przygotowane wcześniej przez nauczyciela. Na następnej lekcji może być przeprowadzona kartkówka, sprawdzająca znajomość poznanych słówek.
5. Załączniki
a. Materiały źródłowe Materiał źródłowy ‘Shopping’.
Materiał źródłowy ‘Shops’.
b. Zadanie domowe
W domu dzieci układają dialogi/scenki rozgrywające się w sklepach lub piszą krótki esej, wzorowany na czytanym tekście źródłowym (np. na temat: Shopping – fun or necessity?; Supermarket or local shop? Where do you go shopping?) Dzieci uczą się na pamięć wszystkich nowych słówek, jakie pojawiły się na lekcji.