• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji - Dlaczego niektóre dzieci uciekają z domu? 1. Cele lekcji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji - Dlaczego niektóre dzieci uciekają z domu? 1. Cele lekcji"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji - Dlaczego niektóre dzieci uciekają z domu?

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

1. Uczeń potrafi wykazać, iż ucieczka z domu nie rozwiązuje trudnych problemów dziecka.

2. Uczeń zna niektóre przyczyny ucieczek dzieci z domu.

3. Nazywa uczucia przeżywane przez dzieci w chwili podjęcia decyzji o ucieczce.

b. Umiejętności

1. Uczeń potrafi zrozumieć innych ludzi i potrzebę liczenia się z ich uczuciami.

2. Uczeń rozumie potrzebę radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

3. Uczeń umie poszukać sposobów wyjścia z niektórych trudnych sytuacji.

2. Metoda i forma pracy

Żywe obrazy, improwizacje, zastosowanie pytań związanych z pięcioma poziomami świadomości w stopklatce.

3. Środki dydaktyczne

Kartki, długopisy, karty pracy.

4. Przebieg lekcji

1. Ćwiczenia słownikowe.

2. Nauczyciel wiesza na tablicy etykiety z napisem ucieczka. Uczniowie wyjaśniają znaczenie tego pojęcia i porównują z definicją nauczyciela zapisaną na tablicy.

3. Ćwiczenie dramowe.

Nauczyciel prosi, aby uczniowie na karteczkach zapisali, jaka ich zdaniem jest najczęstsza przyczyna ucieczek niektórych dzieci z domu. Z karteczek uczniowie tworzą „słoneczko”, układając je promieniście do hasła „Dlaczego dzieci uciekają z domu?”

Uczniowie ustalają, że najczęstszymi przyczynami ucieczek niektórych dzieci z domu są:

 kłótnie w rodzinie

 brak zainteresowania dzieckiem ze strony rodziców.

Zapisanie wniosków do zeszytu.

4. Improwizowane rozmowy uczniów w rolach.

Nauczyciel dzieli klasę na 3 grupy i każdej przydziela do zaimprowizowania następujące sytuacje:

Grupa I: Bartek zobowiązał się rodzicom, że prosto ze szkoły wróci do domu i pomoże mamie w sprzątaniu mieszkania po remoncie. Jest godzina 21. Bartka nie ma w domu. Takie sytuacje zdarzają się mu często. Po przyjściu chłopca do domu wybucha awantura. Bartek ucieka z domu.

(2)

Grupa II: Eliza ma piętnaście lat. Pragnie razem ze starszą koleżanką pojechać na Mazury na kilka dni. Dziewczynki chcą mieszkać same pod namiotem. Rodzice Elizy nie wyrażają zgody na wyjazd. Eliza ucieka z domu.

Grupa III: Karolina w dniu swoich urodzin wraca ze szkoły do domu. Jak co roku ma nadzieję, że domownicy złożą jej życzenia i podarują prezent. Niestety nikt nie pamięta o rodzinnej uroczystości. Każdy zajęty jest swoimi sprawami. Tylko kot łasi się do dziewczynki. Karolina łyka łzy. Postanawia uciec z domu.

Uczestnicy w grupie ustalają kto w jakiej roli występuje i określają miejsce akcji. Na znak nauczyciela kolejne grupy prezentują swoje scenki. Po przedstawieniu scenki uczniowie zastanawiają się nad tym, czy sytuacja, w jakiej znalazły się dzieci, była bez wyjścia?

(nieumiejętność przeanalizowania sytuacji i porozumienia się z rodzicami, podejmowanie decyzji pod wpływem emocji). Nazywamy uczucia przeżywane przez dzieci w chwili podjęcia decyzji o ucieczce. Nazwy tych uczuć zapisujemy na tablicy, następnie na kartach pracy.

5. Ćwiczenia dramowe: uczniowie wchodzą w role i rozpoczynają tworzenie żywych obrazów:

Grupa I: Bartek – w roli mamy oczekującej na syna.

Grupa II: Eliza – w roli matki, która nie pozwala córce wyjechać na Mazury.

Grupa III: Mama – w roli Karoliny.

Zadania dla grupy:

 wybrać spośród siebie osoby prowadzące rozmowy,

 określić stosunek osób do siebie,

 ustalić treść rozmowy.

Nauczyciel daje znak rozpoczęcia prezentacji. Każda grupa po kolei przedstawia swoje obrazy.

Uczniowie nie będący w rolach, komentują sposób „malowania” obrazu. Mogą też ożywić dowolną postać z obrazu i zadać jej pytania:

 Kim jesteś?

 Co teraz robisz?

 Dlaczego to robisz?

 Po co to robisz?

 Jakie są twoje zasady życiowe? (po uprzednim omówieniu tych pojęć, przed przystąpieniem do pracy z dramą).

Po wykonanym ćwiczeniu uczniowie zastanawiają się nad tym, co czuli rodzice wtedy, gdy ich dzieci uciekły z domu. Nazywają te uczucia. Zapisujemy nazwy uczuć na tablicy, następnie na kartach pracy. Uczniowie proponują inne wyjścia z trudnych sytuacji. Wskazują także na skutki ucieczek dzieci z domu (dziecko znajduje się w gorszej sytuacji niż przed ucieczką, możliwość kolizji z prawem).

W wyniku dyskusji nad zaprezentowanymi zachowaniami w trudnych dla dziecka sytuacjach uczniowie wspólnie z nauczycielem dochodzą do wniosku, że trzeba być w życiu aktywnym i mieć do życia pozytywny stosunek. Taka postawa ułatwi rozwiązanie wielu problemów.

Ponadto:

(3)

 trzeba dotrzymywać danego słowa,

 nie tylko ja mam prawo do zmęczenia, każdy w domu powinien mieć obowiązki i je sumiennie wypełniać,

 w rodzinie każda osoba jest ważna,

 urodziny to dobry moment na to, aby powiedzieć sobie wiele miłych słów.

5. Załączniki

a. Zadanie domowe

Przeżyłem to...bez kłótni.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Po tym ćwiczeniu nauczyciel uzupełnia schemat na ekranie nakładając na wierzch schematu 1 schemat 2, (jeżeli jest to w postaci foliogramów) lub przedstawia schemat 3 z

- uczeń zna terminy takie terminy jak: chów zwierząt, hodowla zwierząt, pogłowie, - uczeń zna główne kierunki produkcji zwierzęcej w Polsce2. - uczeń wskazuje na mapie i

 uczeń wyjaśnia terminy: usługi, transport, komunikacja, handel, łączność b. 128) Atlas geograficzny – Polska, kontynenty, świat lub Ilustrowany Atlas Świata dla gimnazjum,

- uczeń potrafi obliczyć przyrost rzeczywisty ludności i interpretuje go - uczeń potrafi opisać wpływ ruchów migracyjnych na liczbę ludności Polski - uczeń potrafi obliczyć

a) Wiadomości (cel dydaktyczny): *uczeń wie, jakie rzeczowniki należą do II deklinacji, wie jak należy je odmieniać; * wie, na czym polega zasada neutrum. b) Umiejętności

Napisz listę kroków i schemat blokowy algorytmu, który będzie wskazywał mniejszą z dwóch podanych liczb całkowitych.. Napisz listę kroków i schemat blokowy algorytmu,

Ważnym jest, by po lekcji dzieci umiały rozpoznawac najważniejsze znaki drogowe i potrafiły się do nich stosować, a także, by znały wyposażenie motoroweru, jako jednego z

Wskazówka : wprowadzeniem do lekcji lub jej podsumowaniem mogą być fragmenty filmu edukacyjnego na kasecie VHS „Wyżyny Polskie” (środowisko przyrodnicze i gospodarka)