• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Sztuka ludowa oraz jej twórcy w naszym regionie

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Sztuka ludowa oraz jej twórcy w naszym regionie"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Sztuka ludowa oraz jej twórcy w naszym regionie

1. Cele lekcji

- Zapoznanie z przejawami twórczości ludowej naszego regionu.

- Poznanie twórców ludowych – mieszkańców naszej miejscowości.

- Oglądanie wytworów, dzieł sztuki ludowej stanowiących eksponaty Regionalnej Izby Pamięci.

- Zdobywanie informacji o materiałach i narzędziach stosowanych przez artystów dawnej wsi.

- Próba oceny form przestrzennych – (pająki ze słomy, kwiaty z bibuły, słomiane koszyczki) i kompozycji płaskich – (wycinanki z papieru, wyklejanki ze słomki) pod kątem użytych środków artystycznych i pełnionych funkcji.

- Poszukiwanie motywacji do działania praktycznego inspirowanego sztuką ludową.

- Odkrywanie nowych fascynacji i przeżyć artystycznych.

- Rozbudzanie szacunku do twórczości naszych przodków i krzewienie problematyki regionalnej.

Cele operacyjne:

Kategoria A: Zapamiętywanie wiadomości.

Uczeń:

- Wymieni główne dziedziny sztuki ludowej.

- Poda przykłady plastyki obrzędowej wykonywanej przy różnych okazjach.

- Poda znanych twórców swojej miejscowości, gminy.

Kategoria B: Rozumienie wiadomości.

Uczeń:

- Rozpoznaje i nazywa podstawowe techniki plastyczne.

- Wymieni święta i zwyczaje związane ze zdobieniem i tworzeniem typowego dla wsi rękodzieła.

Kategoria C: Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych.

Uczeń:

- Uczeń wyszukuje i stosuje informacje o sztuce ludowej w dostępnych źródłach.

- Prawidłowo uzupełnia karty pracy.

Kategoria D: Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych.

Uczeń:

- Potrafi opisać dawne zwyczaje i obrzędy.

- Scharakteryzuje przykładowe wytwory plastyki obrzędowej oraz stosowane materiały.

- Twórczo wypowie się na wskazany temat związany ze sztuką ludową.

- Nabywa inspiracji i przemyśleń do własnych działań plastycznych.

Cele operacyjne realizowane z celami emocjonalnymi:

- Dostrzega znaczenie i wartość sztuki ludowej.

- Pogłębia wrażliwość estetyczną.

- Rozwija zainteresowania regionalne.

1

(2)

Umiejętności nabyte w czasie lekcji:

- Zapoznanie się z przejawami sztuki ludowej i twórcami własnego regionu.

- Poznanie przykładów dawnej obrzędowości ludowej.

- Zdobycie informacji o stosowanych materiałach i narzędziach wykorzystywanych przez rodzimych twórców.

- Rozbudzenie szacunku do twórczości naszych przodków.

2. Metoda i forma pracy

Forma pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.

Metody: problemowa (uczniowie korzystają ze źródeł, zbierają świadectwa i opracowują je), pokaz (eksponatów Regionalnej Izby Pamięci), praca ze źródłami informacji.

3. Środki dydaktyczne

Fryś-Pietraszowa E., Kunczyńska-Iracka A., Prokopek M., wyd. Arkady, Warszawa 1988.

Hryń-Kuśmierek R., Śliwa Z., Encyklopedia tradycji polskich i Polskie zwyczaje świąteczne, Podsiedlik-Raniowski i Spółka, Poznań 2000..

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Lekcję zaplanowałam w naszym minimuzeum, czyli Regionalnej Izbie Pamięci.

Chcę zapoznać uczniów z przejawami sztuki ludowej oraz jej twórcami na naszym terenie – praca w grupach. Poprzez analizę i oglądanie dawnych wytworów naszych rodzimych twórców, uczniowie zdobywają wiedzę na temat materiałów twórczych i form plastyki obrzędowej typowej w tym regionie. Dowiadują się, w jaki sposób zostały wykonane, do czego służyły i przy jakich okazjach powstawały.

Celem moich działań jest rozbudzenie ciekawości i zainteresowanie folklorem, szukanie nowych pomysłów do własnej twórczości inspirowanej sztuką ludową oraz kontynuowanie tradycji.

Oglądanie eksponatów. Czas pracy – 10 minut

- Zapoznajemy się ze zbiorami naszego miejscowego minimuzeum, które znajduje się niedaleko szkoły.

- Izba regionalna jest połączona z klasą, w której można prowadzić lekcje.

- Uczniowie swobodnie przechodzą wokół zgromadzonych eksponatów.

- Zainteresowanym uczniom udzielam wskazówek co do nazw nietypowych, dawno zapomnianych przedmiotów codziennego użytku, elementów stroju, dokumentów.

- Wymieniamy nazwy działów poszczególnych zbiorów.

- Kieruję uwagę na rękodzieło ludowej twórczyni naszej miejscowości – Pani Władysławy Grudzińskiej.

Zapoznanie z tematem lekcji i określenie zadania.

b. Faza realizacyjna

Podział klasy na grupy. Czas pracy – 5 minut.

- Dzielimy się na 5 grup.

2

(3)

- Każda grupa dostaje do analizy jeden z eksponatów: pająka ze słomy, koszyczki ze słomy i innych materiałów, wycinanki z papieru, bibułkowe kwiaty i słomkowe wyklejanki.

- Zadaniem każdej grupy jest określić materiał, technikę, sposób wykonania oraz przyczynę, dla którego rękodzieło zostało wykonane.

- Uczniowie swoje odkrycia zapisują w kartach pracy, podając nazwę dzieła i jego opis według wzoru.

Relacja prac grup zadaniowych. Czas pracy – 5 minut.

- Wyjaśniamy i dyskutujemy.

- Odczytujemy efekty pracy grup zadaniowych.

(W opisie poszczególnych dzieł plastyki obrzędowej pojawił się najczęściej wymieniany materiał, jakim była słoma, bibuła, kolorowy papier).

- Wspólnie poprawialiśmy określenia nazw technik i form plastycznych:

1. Pająk – forma przestrzenna, 2. Koszyczki – forma przestrzenna,

3. Wycinanki z papieru – forma płaska, ornament roślinny, 4. Bibułkowe kwiaty – forma przestrzenna,

5. Wyklejanki – forma płaska, kompozycja otwarta, temat dowolny – życie wsi.

Postawienie pytania problemowego: Czy słoma to środek artystyczny? Czas pracy – 10 minut.

- Zadaniem uczniów jest przypomnienie znanych technik i środków plastycznych poznanych na lekcjach plastyki.

- Utrwalanie wiadomości na temat stosowanych środków wyrazu artystycznego (kreska, plama, bryła).

- Ukierunkowanie rozważań uczniów do pogrupowania rękodzieła na płaskie i przestrzenne.

Podczas tworzenia kompozycji płaskich powstaje:

- rysunek posługujący się kreską i narzędziami do rysowania,

- malarstwo tworzone plamą przy wykorzystaniu farb wodnych, olejnych, - kolaż z różnych materiałów, gazet, kolorowego papieru, tkanin.

Tworząc kompozycje przestrzenne powstaje:

- rzeźba z drewna, gliny, kamienia,

- płaskorzeźba, relief z drewna, kamienia, masy papierowej,

- mobile czyli duże kompozycje przestrzenne z różnych materiałów (metalu, szkła, drewna), np. Wieża Eiffla (z metalu),

- Ponowienie pytania problemowego: Czy potraktować „słomę” jako środek artystyczny?

Uczniowie po oglądaniu wytworów ze słomy dochodzą do wniosku, że słoma może być środkiem do tworzenia kolażu – wyklejanki, czyli kompozycji płaskiej, jak również do tworzenia kompozycji przestrzennych, takich jak mobile, tylko że w mniejszych rozmiarach.

3

(4)

Praca z encyklopediami sztuki ludowej. Czas pracy – 10 minut.

- Uczniowie wyszukują poznane rękodzieło, starając się odpowiedzieć, kiedy tworzono plastykę obrzędową, i uzupełniają karty pracy.

- Najczęstszą okazją tworzenia pająków ze słomy ozdabianych bibułkowymi kwiatami były święta Bożego Narodzenia, kiedy to wieszano „u powały”

chałupy wielkie krystaliczne pająki albo podłaźniki, mające chronić ludzi i ich dobytek od wszelkiego zła, lecz również zapewnić szczęście i dobrobyt w nadchodzącym roku.

- W okresie Wielkanocy, po wielkim sprzątaniu, domy i obejścia ozdabiano kwiatami w doniczkach (koszyczkach ze słomy), malowano szlaczki na ścianach, przyklejano malowanki na papierze albo wycinanki. Pod sufitem zawieszano pająki ze słomy, wydmuszek, kolorowych papierków i piórek;

w domu i na podwórzu wysypywano wzory z piasku.

c. Faza podsumowująca

Ocena wartości artystycznej dzieł sztuki ludowej. Czas trwania – 5 minut.

- Prowokujemy uczniów do wypowiadania swoich sądów na temat sztuki ludowej w ogóle, a przede wszystkim na temat omawianych dzieł Pani Władysławy Gruzińskiej.

Polecamy zapisać zadanie domowe – Napisz notatkę bibliograficzną o Władysławie Gruzińskiej – twórczyni ludowej.

Zobacz zdjęcia z lekcji:

- Zdjęcie w izbie - Pająki ze słomy - Wyklejanki ze słomy - Koszyczki

5. Bibliografia

Fryś-Pietraszowa E., Kunczyńska-Iracka A., Prokopek M., wyd. Arkady, Warszawa 1988.

Hryń-Kuśmierek R., Śliwa Z., Encyklopedia tradycji polskich i Polskie zwyczaje świąteczne, Podsiedlik-Raniowski i Spółka, Poznań 2000.

4

Cytaty

Powiązane dokumenty

Sformułuj odpowiednie ogólne wnioski dotyczące powstawania wykresów tego typu funkcji. Miejsce

Następnie wycinamy tułów postaci uważając, aby nie przeciąć kartki na zgięciu.. Z kartki innego koloru

Paprocki nazywa je (Herby str. Sadowski powiada dalej, że «za Władysława Hermana», a więc dobrze przed Leszkiem.. Sztuka budowania pomostów do celów

DRUGI TANECZNIK : Wesołe wom było śpiewanie i granie, Wesołe niek bedzie wase gazdowanie.

ustalonych reguł), od których zależy jego wypłata. Zakłada się, że wszyscy uczestnicy zachowują się racjonalnie, co w języku teorii gier oznacza, że każdy z uczestników

opracowywany przez swoja grupę temat, żeby przekazać informacje uczniom z innych grup (każdy jest ekspertem).. Wszyscy wracają do swoich pierwotnych grup i dzielą się

Praca proponuje ciekawy przekaz: pokazuje, że pozytywny obraz, w którym także zawiera się wizja Chin jako globalnego mocarstwa, jest możliwy tylko jako konstrukt.. Artystą, który

Xie bój się, juz jo tak zry- ktuje ze bedzie dobrze ino mnie słuchaj, mas tu jesce jedne flaseckę (daje mu) a dolewać do wsyćkiego co będzies jodł i pił, a jak