Krakowska Akademia
im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Karta przedmiotu
obowiązuje studentów, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2013/2014 WydziałZamiejscowy KA AFM
Kierunek studiów: Pedagogika Profil: Praktyczny
Forma studiów: Niestacjonarne Kod kierunku: Ped
Stopień studiów: I
Specjalności: Zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i edukacja przedszkolna
1 Przedmiot
Nazwa przedmiotu Edukacja zdrowotna z metodyką w przedszkolu i klasach I-III
Kod przedmiotu WZ KA PedP1N S6 13/14
Kategoria przedmiotu przedmioty specjalnościowe
Liczba punktów ECTS 2
Język wykładowy polski
2 Forma zajęć, liczba godzin w planie studiów
Semestr W C K S L I
4 0 10 0 0 0 10
Legenda: W — WykładC — Ćwiczenia/językiK — KonwersatoriumS — SeminariumL — Laboratorium/warszatyI — Inne/praktyki
Cel 1 Wprowadzenie studentów w teoretyczne podstawy edukacji zdrowotnej. Zapoznanie z formami, metodami i środkami realizacji treści z zakresu edukacji zdrowotnej. Kształcenie umiejętności planowania zajęć, konstru- owania konspektów zajęć.
Cel 2 Kształcenie umiejętności planowania zajęć, konstruowania konspektów zajęć.
4 Wymagania wstępne
1 Podstawowa wiedza z zakresu higieny, edukacji zdrowotnej; wiedza z zakresu teoretycznych podstaw kształ- cenia
5 Modułowe efekty kształcenia
MW1 Student zna podstawy nauczania edukacji zdrowotnej: pojęcie zdrowia i edukacji zdrowotnej, holistyczną koncepcję zdrowia, czynniki determinujące zdrowie.
MW2 Student zna formy aktywności ruchowej w przedszkolu i klasach I-III
MW3 Zna cele, zadania i treści nauczania edukacji zdrowotnej zawarte w podstawie programowej oraz programach nauczania.
MU4 Student planuje zajęcia z zakresu zintegrowanej edukacji zdrowotnej wykorzystując podstawę programową kształcenia ogólnego, programy nauczania oraz podręczniki.
MU5 Student obserwuje i analizuje przebieg zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej w nauczaniu zintegrowanym w przedszkolu i klasach I-III. Podejmuje pod nadzorem nauczyciela próby samodzielnych działań edukacyjnych MK6 Student ma świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności, rozumie potrzebę ciągłego dokształcania,
doskonalenia, budowania warsztatu pracy pedagoga.
6 Treści programowe
Ćwiczenia/języki
Lp Tematyka zajęć Liczba godzin
Opis szczegółowy bloków tematycznych C1
Pojęcie zdrowia. Holistyczna koncepcja zdrowia. Czynniki determinujące zdrowie. Ogólne zagadnienia edukacji zdrowotnej: cechy współczesnej edukacji
zdrowotnej, edukacja zdrowotna dzieci i młodzieży i jej cele. Rozwój, zdrowie i potrzeby dziecka.
2
C2 Aktywność ruchowa dziecka. Charakterystyka, osiągnięcia rozwojowe.Czynniki
środowiska szkolnego wspierające realizację edukacji zdrowotnej. 3 C3
Zagadnienia dydaktyczne: treści edukacji zdrowotnej zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego, formy organizacyjne, metody nauczania,
organizacja lekcji, zasady opracowania scenariusza zajęć.
3 C4 Programy nauczania, podręczniki i pomoce dydaktyczne stosowane w nauczaniu
dzieci w przedszkolu oraz kl. I-III szkoły podstawowej. 2
Razem 10
Inne/praktyki
Lp Tematyka zajęć Liczba godzin
Opis szczegółowy bloków tematycznych
I1 Obserwacja zajęć w grupie przedszkolnej 4
I2 Obserwacja zajęć w klasie I, II, III szkoły podstawowej 6
Razem 10
7 Metody dydaktyczne
M5. Dyskusja
M8. Praca w grupach
M10. Prezentacje multimedialne M18. Praktyka zawodowa
MI1. ćwiczenia praktyczne
8 Obciążenie pracą studenta
Forma aktywności
Średnia liczba godzin na zrealizowanie
aktywności Godziny kontaktowe z nauczycielem akademickim, w tym:
Godziny wynikające z planu studiów 20
Konsultacje przedmiotowe 0
Egzaminy i zaliczenia w sesji 0
Godziny bez udziału nauczyciela akademickiego wynikające z nakładu pracy studenta, w tym:
Przygotowanie się do zajęć, w tym studiowanie zalecanej literatury 5
Opracowanie wyników 0
Przygotowanie raportu, projektu, prezentacji, dyskusji 15
Przygotowanie scenariuszy zajęć 10
Sumaryczna liczba godzin dla przedmiotu wynikająca z
całego nakładu pracy studenta 50
Sumaryczna liczba punktów ECTS dla przedmiotu 2
9 Metody oceny
Ocena podsumowująca P4. Kolokwium
P11. Aktywność na zajęciach P15. Dzienniczek praktyk
I1. Prezentacja multimedialna I2. Scenariusze zajęć
Warunki zaliczenia przedmiotu 1 Pozytywna ocena z kolokwium
2 Pozytywna ocena aktywności na zajęciach
3 Przedłożenie do osoby prowadzącej dzienniczka praktyk zawierającego notatki z obserwacji zajęć, uwagi i wnio- ski
4 Pozytywna ocena prezentacji multimedialnej 5 Pozytywna ocena scenariuszy zajęć
Kryteria oceny
Na ocenę 3
Kolokwium: 50-59% punktów Scenariusze: opracowuje scenariusze zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej w przedszkolu i klasach I-III w stopniu podstawowym, popełnia błędy, wymaga pomocy w ich korygowaniu.
Na ocenę 3.5
Kolokwium: 60-69% punktów Scenariusze: opracowuje scenariusze zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej w przedszkolu i klasach I-III w stopniu podstawowym, popełnia błędy, samodzielnie je koryguje.
Na ocenę 4
Kolokwium: 70-79% punktów Scenariusze: opracowuje samodzielnie scenariusze zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej w przedszkolu i klasach I-III w stopniu dobrym, właściwie dobiera metody i formy pracy, popełnia drobne błędy.
Na ocenę 4.5
Kolokwium: 80-89% punktów Scenariusze: opracowuje samodzielnie scenariusze zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej w przedszkolu i klasach I-III w stopniu dobrym, właściwie dobiera metody i formy pracy.
Na ocenę 5
Kolokwium: 90-100% punktów Scenariusze: opracowuje samodzielnie scenariusze zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej w przedszkolu i klasach I-III w stopniu podstawowym, właściwie dobiera metody i formy pracy, jest twórczy w zakresie przebiegu zajęć oraz doboru metod i form.
10 Macierz realizacji przedmiotu
Modułowe efekty kształcenia dla
przedmiotu
Odniesienie do efektów kierunkowych
Treści programowe Metody
dydaktyczne Sposoby oceny
MW1
K_W03, K_W05, SN_W01, SN_W03,
SN_W04
C1, C2 M5, M8, M10 P4, P11, I1
MW2
K_W05, K_W15, SN_W01, SN_W08,
SN_W09
C1, C2 M5, M8, M10 P4, P11, I1
MW3 K_W16, SN_W10,
SN_W11 C3, C4, I1, I2 M5, M8, M10,
M18, MI1
P4, P11, P15, I1, I2 MU1
K_U09, K_U15, SN_U03, SN_U07, SN_U08, SN_U09,
SN_U13
C3, C4, I1, I2 M5, M8, M18,
MI1 I2
MU2
K_U01, K_U02, K_U07, K_U09, SN_U01, SN_U02, SN_U07, SN_U09, SN_U11, SN_U14
I1, I2 M18, MI1 P11, P15
MK1 K_K01, K_K08,
SN_K01, SN_K06 C3, I1, I2 M5, M18, MI1 P11
11 Wykaz literatury
Literatura podstawowa:
[1] Woynarowska B — Edukacja zdrowotna: podręcznik akademicki, Warszawa, 2007, PWN
[2] Śliwa M. M — Wychowanie zdrowotne. Zarys teorii i metodyki, Katowice, 2001, Polskie Towarzystwo Oświa- ty Zdrowotnej
[3] Żuchelkowska K., Wojciechowska K. — Promocja zdrowia w edukacji dzieci przedszkolnych, Bydgoszcz, 2000, Margrafsen
Literatura uzupełniająca:
[1] Skulisz B. — Zdrowie w edukacji elementarnej, Kraków, 2004, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Publikacje/prace zbiorowe:
[1] Organizacja i realizacja edukacji zdrowotnej w szkole — Woynarowska B. (red.) , Warszawa, 2011 Akty prawne:
[1] Ustawa/rozporządzenie w przedmiocie Podstawa programowa wychowania przedszkolnego oraz kształ- cenia ogólnego w poszczególnych typach szkół z dnia 23 grudnia 2008 r. Dz.U. z 2009 r., Nr 4, poz.
17
12 Informacje o nauczycielach akademickich
Oboba odpowiedzialna za kartę
dr Anida Szafrańska (kontakt: anida_sz@op.pl) Oboby prowadzące przedmiot
dr Anida Szafrańska (kontakt: anida_sz@op.pl)