• Nie Znaleziono Wyników

zna strukturę wykorzystania źródeł energii w Polsce

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "zna strukturę wykorzystania źródeł energii w Polsce"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI

GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY Temat: Pierwotne źródła energii.

TREŚCI KSZTAŁCENIA

6.3.: uczeń przedstawia, na podstawie różnych źródeł informacji, strukturę wykorzystania źródeł energii w Polsce i ocenia jej wpływ na stan środowiska przyrodniczego.

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Uczeń:

 wie, czym są alternatywne źródła energii,

 rozumie różnicę między odnawialnymi a nieodnawialnymi źródłami energii,

 zna strukturę wykorzystania źródeł energii w Polsce,

 rozumie wpływ struktury wykorzystania źródeł energii w Polsce na stan środowiska przyrodniczego.

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

 potrafi wskazać na mapie najważniejsze elektrownie cieplne w Polsce,

 potrafi wskazać na mapie miejsce występowania węgla kamiennego i węgla brunatnego w Polsce,

 zna podział energetyki odnawialnej,

1

(2)

 zna rozmieszczenie elektrowni geotermalnych w Polsce,

 wie, w których rejonach kraju energetyka wiatrowa jest najbardziej popularna,

 potrafi ocenić wpływ wybranego typu elektrowni na stan środowiska,

 rozumie wady i zalety wykorzystania energetyki jądrowej w Polsce.

Etapy lekcji

Przedmi ot naucza

nia

Kompetencje

kluczowe Przebieg zajęć Środki

dydaktyczne Metody

nauczania Formy pracy

Etap wstępn y

Geografi

a porozumiewani

e się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się

Nauczyciel podkreśla, jak ważną rolę w kraju pełni energetyka. Podkreśla, że ilość dostępnej energii jest istotna przy lokalizacji dużych zakładów przemysłowych. Pyta uczniów, jakie znają typy elektrowni. Zapisuje ich odpowiedzi na tablicy.

Następnie prosi o wymienienie wad i zalet każdego z wymienionych rodzajów elektrowni. Nauczyciel komentuje i uzupełnia opowiedzi uczniów.

pogadanka, praca w grupach, ćwiczenia

indywidua lna i zbiorowa, praca w grupach

Etap realizac ji

Geografi a

porozumiewani e się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się

Nauczyciel wyświetla prezentację multimedialną (zasób nr 1). Omawia źródła energii. Pokazuje, gdzie znajdują się elektrownie cieplne. Uczniowie

komentują odległość szkoły od najbliższej elektrowni. Nauczyciel podkreśla istotność paliw kopalnych w wytwarzaniu energii w Polsce. Pokazuje rozmieszczenie złóż węgla kamiennego i

brunatnego. Pyta uczniów o wpływ elektrowni cieplnych na środowisko naturalne. Wspomina o odnawialnych źródłach energii i omawia podział

prezentacja multimedialna (zasób nr 1), materiały przygotowane przez

nauczyciela, komputer z dostępem do Internetu

pogadanka, wykład, praca w grupach, ćwiczenia

praca w grupach, indywidua lna i zbiorowa

2

(3)

energetyki odnawialnej ze względu na wykorzystane surowce. Wskazuje na mapie zamieszczonej w prezentacji rozmieszczenie elektrowni

geotermalnych w Polsce. Informuje, które

województwa korzystają z energetyki wiatrowej w największym stopniu. Opowiada o jej zaletach i wadach.

Nauczyciel dzieli klasę na pięć grup. Każda z grup ma opracować informacje na temat podanego typu energetyki. Uczniowie powinni wziąć pod uwagę popularność danej formy w kraju, moc wytwarzaną przez typową elektrownię danego typu, koszt energii, wpływ na środowisko. Grupy otrzymują następujące tematy:

Grupa 1 - energetyka cieplna, Grupa 2 - energetyka wodna, Grupa 3 - energetyka słoneczna, Grupa 4 - energetyka wiatrowa, Grupa 5 - energetyka jądrowa.

Uczniowie pracują na podstawie materiałów dostarczonych przez nauczyciela bądź z komputerem podłączonym do Internetu.

Przedstawiciele grup prezentują efekty pracy.

Nauczyciel pyta o opinię uczniów na temat wykorzystania energetyki jądrowej w Polsce.

Omawia zalety i wady.

Etap podsu mowuj ący

Geografi

a porozumiewani

e się w języku ojczystym, kompetencje

W ramach powtórzenia nauczyciel wykonuje z

uczniami ćwiczenie interaktywne (zasób nr 2). ćwiczenie interaktywne (zasób nr 2)

pogadanka,

ćwiczenia praca w grupach, indywidua lna i 3

(4)

informatyczne, umiejętność uczenia się

zbiorowa

4

Cytaty

Powiązane dokumenty

TENETA Wykłady "Czyste energie i ochrona środowiska" AGH 2018 Źródło: Waldemar Joniec „Pompy Ciepła”, Ekspert Budowlany 3/2009. Poziomy wymiennik

centrale stad: bewaakt de relatie tussen verbindend en ontsluitend openbaar ver- voer, de interconnectiviteit van netwerken en synergie tussen openbaar vervoer,

Badając proces świecenia lamp łukowych przy prądzie zmiennym doszedł Tesla do wniosku, że prądy małej częstotliwości nie są ko- rzystne z uwagi na szum towarzyszący paleniu

Reference and distorted images for both linear array and phased array transducers at different BER levels (without error detection or correction) Another widely used IQM in

Zgodnie z nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) z dnia 1 lipca 2016 r., w ramach Klastra Energii Zielone Podhale na terenie Powiatu Tatrzańskiego

Figure 3 shows water saturation in the gridblocks at the end of the simulation, and it can be seen that the water saturation at top of the reservoir is below 0.20, which is the

Tan’s novels are a good illustration of this point, as the members of the high-context culture (the Chinese mothers) have a great difficulty in reaching an

wnioskować można, że został spalony przez polskie wojska (prawdopodobnie w styczniu 1656 roku), żeby uniemożliwić Szwedom jego ponowne zajęcie: „Zamek ostrzeszowski wielkim