• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane

dyspozycja Temat

tygodniowy Zabawki i prezenty Wspomnienia

Temat dnia Kolorowe ozdoby choinkowe. Historia choinki.

Zagadnienia z podstawy programowej

1.Edukacja polonistyczna 1a b, 3 a b c d f

3.Edukacja muzyczna 1 a b

5. Edukacja społeczna 1, 4

7.Edukacja matematyczna 5

1.Edukacja polonistyczna 1a b, 3 a b c d f

3.Edukacja muzyczna 1 a b

5. Edukacja społeczna 1, 4

7.Edukacja matematyczna 5, 7

Cele operacyjne Uczeń aktywnie uczestniczy w zajęciach.

Rozpoznaje poznane litery.

Śpiewa poznane piosenki, kolędy.

Tworzy akompaniament na instrumentach perkusyjnych.

Przelicza elementy zbiorów.

Dopełnia brakującą ilość elementów.

Uczeń aktywnie uczestniczy w zajęciach.

Opisuje choinkę.

Śpiewa poznane piosenki, kolędy.

Tworzy akompaniament na instrumentach perkusyjnych.

Układa proste zadania tekstowe do formuł matematycznych.

Pomoce

dydaktyczne Podręcznik, karty pracy, kawałki

włóczki, klej, Ilustracje choinek

(2)

Przebieg zajęć Temat : Wprowadzenie litery ą z wykorzystaniem wyrazu wąsy.

Nauczyciel prezentuje uczniom ilustrację przedstawiającą wąsy, następnie zadaje pytania: Co to jest?

Jak wygląda?

Ile głosek ma wyraz „wąsy”?

Wspólne głoskowanie wyrazu

„wąsy”. Układanie modelu wyrazu z niebieskich i czerwonych kartek, a

Uczniowie siedzą w kręgu.

Powitanie-''Wszyscy są witam was zaczynamy już czas. Jestem ja, jesteś

ty raz, dwa, trzy '' e. polonistyczna

Zabawa aktywizująca- uczniowie wyszukują skojarzenia z wyrazem

„choinka”.

Nauczyciel prezentuje ilustracje, zdjęcia różnych choinek ( współczesnych i dawnych) przyniesionych przez nauczyciela i

dzieci.

Uczniowie omawiają wygląd tych choinek oraz ich ozdób. Wyszukują

różnice między ich wyglądem.

Uczniowie prezentują przygotowane w domu informacje nt podłaźniczek.Nauczyciel nagradza

aktywność uczniów.

Nauczyciel zwraca uwagę na dawne sposoby zdobienia choinki ( podłaźniczki) – jabłkami, orzechami,

światmi( ozdoby wykonane z opłatków) i pająkami( ozdoby

wykonane ze słomek).

Temat: Podłaźniczka-choinka ze wspomnień naszych

dziadków.Opisywanie wyglądu.

Praca indywidualna przy stolikach.

Opisywanie podłaźniczki wg planu:

( plan zapisany na tablicy)

(3)

następnie z liter. Wspólne odczytanie wyrazu. Ile sylab ma ten wyraz?

Prezentacja litery „ą”. Porównanie liter drukowanych i pisanych.

Uczniowie formują poznaną literę z drucika, pisanie palcem po ławce.

Nauczyciel prosi uczniów o podanie wyrazów zawierających literę „ą”.

Wykonanie karty pracy nr 81- wyklejanie kawałkami włóczki.

Karta pracy nr 82-ćwiczenia w pisaniu.

Temat: Przeliczanie elementów zbiorów, dopełnianie zbiorów.

Uczniowie otrzymują karty pracy- przeliczają elementy poszczególnych zbiorów, podpisują odpowiednią cyfrą. Dopełniają zbiory do wskazanej ilości.

e. matematyczna

-co przedstawia ilustracja?

-gdzie była umieszczana?

-jakiej była wielkości?

-czym ją przyozdabiano?

-czy taka choinka ci się podoba?

Uzasadnij swoją odpowiedź.

Zapisywanie opisu w zeszycie.

Temat: Układanie zadań tekstowych do podanych formuł

matematycznych.

Klasa podzielona na mniejsze grupy ( losowanie). Każda grupa otrzymuje kilka przykładów formuł

matematycznych. Zadaniem grup jest ułożenie do nich treści.

Głośne odczytywanie ułożonych zadań, wybieranie najciekawszych zadań. Zapisywanie wybranych przykładów na tablicy.

(4)

Temat: Nauka piosenki „Nie miały aniołki”

Zabawa ruchowa( przerwa między zajęciami)- „Gąski, gąski do domu”

e. muzyczna Uczniowie siedzą w kole na krzesełkach

.„Jaka to melodia?”- odgadywanie znanych kolęd po fragmencie melodii.

Wyklaskiwanie rytmu, następnie tworzenie akompaniamentu na instrumentach perkusyjnych.

Wspólne śpiewanie piosenki z akompaniamentem.

Prezentacja pastorałki „Nie miały aniołki”.

Nauka słów pastorałki.

Dobór akompaniamentu na instrumentach perkusyjnych.

Podział dzieci na dwie grupy- jedna z nich to chór, druga orkiestra.

Temat: Nauka piosenki „Nie miały aniołki”

(5)

Wspólne wykonywanie pastorałki:

śpiew+ akompaniament na instrumentach perkusyjnych.

Następnie dzieci zamieniają się rolami.Słuchanie kolęd z nagrań.

Podsumowanie dnia.

-co włożą dziś do walizki?

-co wrzucą do kosza?

Cytaty

Powiązane dokumenty

dydaktyczne Kartoniki ze znakami rzymskimi, nagranie piosenki „ Wesoły Nowy Roczek”. Kartoniki ze znakami rzymskimi, nagranie piosenki „ Wesoły Nowy

Uczniowie wcielają się w role rodziców i zachęcają swoje dzieci do aktywnego spędzania czasu wolnego. Ilustrując swoimi gestami popularne dyscypliny

- zna słowa, które pasują do siebie ze względu na zgodność brzmienia, - poznaje rymy,.. - globalnie

dydaktyczne papier kolorowy, patyczki, doniczka, cebula hiacynta, zeszyt na dziennik obserwacji, blok rysunkowy, pastele olejne, karty pracy.. 1.2a – czyta teksty i

multimedialnej przedstawiającej spektakle teatralne i rodzaje lalek w nich grających ( pacynka, kukiełka, jawajka, marionetka). ●Samodzielne wykonywanie kukiełek,

wypowiedź na zadany temat - tworzy czasowniki w czasie teraźniejszym i przyszłym – zna zasady pisowni wyrazów z „ó” wymiennym - rozpoznaje utwór muzyczny jedno- i

1.1a -uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji 1.3a – tworzy wypowiedź w formie ustnej i pisemnej.. 1.3c- uczestniczy w rozmowach, także

Dzieci mają zawiązane oczy, tak aby nie widzieli, co się dzieje wokół nich. Pozostali uczniowie ustawiają się dookoła