• Nie Znaleziono Wyników

Przykładowe scenariusze i szkice zajęć

Każdy skonstruowany przez nas wcześniej lub pozyskany z opublikowanych materiałów metodycznych scenariusz zajęć, możemy rozbudować, dostosowując go do pracy w uczniem zdolnym. Uwzględniając własne pomysły, doświadczenia innych, dodatkowe zadania, ćwiczenia czy propozycje samych uczniów, przygotujemy ciekawy i efektywny materiał dydaktyczny.

W zaproponowanych scenariuszach występuje skrót UZ i dotyczy indywidualizacji pracy na lekcji z uczniem zdolnym (uzdolnionym matematycznie, informatycznie).

SCENARIUSZ 1 (ZAJĘCIA PROGRAMOWE LUB DODATKOWE)

Treści programowe: Bezpieczeństwo i wydajność podczas pracy z komputerem34. Korzystanie ze specjalistycznego oprogramowania.

Temat lekcji: Poznajemy programy, za pomocą których możemy lepiej dbać o swój komputer i jego zasoby.

Czas realizacji: 45 minut.

Cele ogólne lekcji:

• poznanie bezpiecznych metod i przyrządów do utrzymywania w czystości sprzętu komputerowego,

• kształcenie umiejętności dbania o urządzenia elektroniczne oraz obsługi programów tzw. narzędziowych.

Cele szczegółowe lekcji:

Uczeń:

W zakresie wiadomości i ich rozumienia:

• wie, w jakim celu i jak dbać o swój zestaw komputerowy,

• zna niektóre możliwości, jakie oferują programy narzędziowe,

• wie, że istnieją programy, które pomagają dbać o wydajność sprzętu komputerowego oraz porządkowanie jego zasobów.

• UZ – zna inne programy, które służą do podwyższania wydajności pracy komputera i ich możliwości. Wie, na jakich zasadach i licencjach są udostępniane.

W zakresie umiejętności:

• potrafi uruchomić program do oczyszczania dysku,

• umie wymienić zalety programów narzędziowych.

• UZ – umie samodzielnie przeprowadzić konserwację urządzeń WY/WE, potrafi korzystać z innych wymienionych przez siebie narzędzi.

Metody pracy: pogadanka, rozmowa, ćwiczenia praktyczne.

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: zestaw komputerowy, programy narzędziowe (defragmentator dysków), scenariusz zajęć.

Przebieg lekcji Czynności organizacyjne I� Część wstępna

1. Pogadanka na temat, dlaczego należy dbać o swoje dane komputerowe i jak to skutecznie robić.

Wskazówka metodyczna

UZ – przygotowuje informacje na podstawie literatury, własnych doświadczeń. Zwracamy uwagę na uczniów, dla których tematy związane z hardwarem są szczególnie interesujące i chętnie przygotują ciekawostki, dobre rady, gazetki, referaty, prezentacje na tematy związane z obsługą i użytkowaniem sprzętu komputerowego.

II� Część ćwiczeniowa Ćwiczenie 1

1. Oglądanie prezentacji Porządki oraz formułowanie odpowiedzi na pytania.

Wskazówka metodyczna

UZ – podczas realizacji ćwiczenia 2 i 3 pełni rolę asystenta.

2. Czytanie ze zrozumieniem tekstu wprowadzającego (s. 12 podręcznik Klik-Plik).

Ćwiczenie 2

1. Szukanie na dysku komputera grupy programów narzędziowych.

2. Uruchamianie programu do oczyszczania dysku.

Jakie czynności należy tu wykonać?

Ćwiczenie 3

1. Znajdowanie w narzędziach systemowych aplikacji – Informacje o systemie.

2. Analiza wyświetlonych treści.

Jak nazywa się system operacyjny zarządzający pracą twojego komputera?

Jaką pojemność ma twój dysk?

3. Znajdowanie w sieci informacji na temat systemu operacyjnego oraz konieczności jego aktualizowania.

4. Szukanie w internecie strony WWW producenta oprogramowania systemowego oraz przeglądanie jej w po-szukiwaniu cennych, zdaniem uczniów, informacji.

Wskazówka metodyczna

III� Część uzupełniająca

Dodatkowe zadania do samodzielnego wykonania:

1. Dowiedz się, do czego służy program – Defragmentator dysków. Uruchom go.

IV� Część podsumowująca i sprawdzająca

Pytania zadawane przez nauczyciela (dla uczniów spostrzegawczych i UZ)

Co to znaczy archiwizować?

Kiedy należy zrobić kopię zapasową systemu operacyjnego?

W jakim celu tworzy się kopię zapasową?

Jak tworzy się taką kopię i na jakim nośniku?

Co to znaczy kompresować dane komputerowe?

Co należy zrobić, jeśli program, z którego korzystaliśmy nie jest nam już potrzebny?

Jak często powinno się porządkować dane komputerowe?

Co to jest aktualizacja programu?

Czy program sam, bez naszego udziału może dokonać aktualizacji?

Co to jest patch?

Wskazówka metodyczna

UZ – przygotowuje informacje na podstawie literatury, własnych doświadczeń. Może takie informacje przygotować wcześniej, w domu i wydrukowaną notatkę rozdać pozostałym lub przedstawić ustnie na następnej lekcji.

VI� Ocena

Nauczyciel podczas tej lekcji ocenia:

• wypowiedzi ustne dotyczące znajomości zagadnień związanych z bezpieczną obsługą sprzętu podczas czynności porządkujących oraz z celowym korzystaniem z programów narzędziowych,

• zadania dodatkowe, czyli pracę dla chętnych oraz szybciej wykonujących ćwiczenia.

VII� Utrwalenie

Zadanie pracy domowej:

• UZ – przygotowanie quizu, krzyżówki, testu sprawdzającego wiedzę na temat zagadnień z poprzedniej lekcji.

Wskazówka metodyczna

UZ – do przygotowania interaktywnego quizu, krzyżówki, tekstu z lukami przydatny będzie bezpłatny (bardzo prosty w obsłudze) program Hot Potatoes lub inne kreatory quizów. Warto z nich skorzystać.

SCENARIUSZ 2 (ZAJĘCIA PROGRAMOWE LUB DODATKOWE)

Treści programowe: Edytor grafiki. Tworzenie obrazów35. Temat lekcji: Tworzymy i modyfikujemy obrazki.

Czas realizacji: 45 minut.

Cele ogólne lekcji:

poznanie narzędzi programu graficznego,

kształcenie umiejętności rysowania za pomocą myszy komputerowej,

kształcenie umiejętności kreatywnego myślenia.

Cele szczegółowe lekcji:

Uczeń

W zakresie wiadomości i ich rozumienia:

• zna podstawowe narzędzia programu,

• zna pojęcie abstrakcja, obraz abstrakcyjny,

• wie, jakie kolory nazywamy ciepłymi, a jakie zimnymi,

• UZ – wie, co to znaczy mieć prawa autorskie,

• UZ – wie, w jakich sytuacjach należy użyć odpowiedniego formatu pliku.

W zakresie umiejętności:

• potrafi korzystać z programu Paint lub podobnego,

• potrafi ustawiać właściwości i zmieniać atrybuty narzędzi programu,

• potrafi zapisać obrazek do pliku,

• potrafi według instrukcji dorysowywać elementy do obrazka,

• UZ – potrafi zapisywać plik w różnych formatach i uzasadnić wybór,

• UZ – umie wykonać proste prace graficzne w programie GIMP,

• UZ – talent plastyczny pozwala mu tworzyć oryginalne, ciekawe obrazy.

Metody pracy: pogadanka, rozmowa, ćwiczenia praktyczne, burza mózgów, metoda śnieżnej kuli.

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: zestaw komputerowy, program Paint (lub podobny), scenariusz zajęć.

Przebieg lekcji Czynności organizacyjne I� Część wstępna

Pogadanka dotycząca różnych technik malarskich, rysun-kowych.

Czy łatwiej jest rysować, malować przy użyciu tradycyjnych przy-borów czy wykorzystując komputer?

Wady, zalety.

II� Część ćwiczeniowa Ćwiczenie 1

1. Oglądanie obrazów wyszukanych w internecie – zapytanie do wyszukiwarki: Abstrakcje. Czerpanie inspiracji.

Jak powstały te obrazy? Za pomocą komputera czy odręcznie?

Co należy zrobić, z jakiego urządzenia skorzystać, by odręcznie wykonany rysunek zapisać na dysku komputera?

2. Testowanie narzędzi programu graficznego.

Wskazówka metodyczna

UZ – uczeń utalentowany plastycznie przygotowuje krótką pogadankę. Może też przygotować prezentację multimedialną.

Ćwiczenie 2

1. Oglądanie obrazów: rys. 1 i rys. 2.

2. Analizowanie, jak powstały?

Przez jakie przekształcenia obrazu pierwszego, powstał obraz drugi?

Ćwiczenie 3

Tworzenie własnego obrazu, zapisywanie go do pliku w kilku formatach: *.bmp, *.jpg, *.png, *.tiff.

1. Szukanie odpowiedzi na pytanie: W jakim celu ten sam plik (obraz) możemy zapisać w różnych formatach?

Ćwiczenie 4

1. Analiza narysowanego w ćw. 3 obrazu pod kątem wykorzystania w nim gamy kolorów.

Jaka gama kolorów została tu użyta?

Jest to paleta barw ciepłych czy zimnych?

2. Oglądanie prac kolegów i koleżanek.

III� Część uzupełniająca

1. Wyszukaj w internecie prace najznakomitszych artystów, którzy zajmowali się abstrakcją w malarstwie: Piet Mondrian, Wassily Kandinsky, Kazimierz Malewicz.

2. Wybierz jeden z obrazów. Zastanów się, z czym ci się on kojarzy? Co widzisz, gdy na niego patrzysz?

3. Za pomocą wybranego programu graficznego spróbuj stworzyć obraz abstrakcję.

IV� Część podsumowująca i sprawdzająca Pytania zadawane przez nauczyciela:

1. Czy znasz program graficzny, który został stworzony zarówno dla systemu Linux, jak i Windows oraz Mac OS?

2. Czy wiesz, jak w języku angielskim powiemy „rysować” i „malować”?

3. Jak powiększyć lub zmniejszyć rozmiar gumki?

4. Co znaczy mieć prawo autorskie do obrazu?

5. Od jakich angielskich słów pochodzi skrót RGB?

VI� Ewaluacja i ocena lekcji

Nauczyciel podczas tej lekcji ocenia:

• umiejętności praktyczne, pracę w programie Paint lub GIMP,

• wypowiedzi ustne dotyczące znajomości zagadnień związanych z tematem,

• oryginalne, zaskakujące pomysły, walory artystyczne wykonanych prac.

VII� Utrwalenie

Zadanie pracy domowej (jedno z zadań do wyboru):

1. Wybierz kilka obrazów z kolekcji dzieł artystów zajmujących się abstrakcją w malar-Wskazówka metodyczna

UZ – może wystąpić w roli asystenta nauczyciela. Doradzać, pomagać innym w doborze kolorów, motywów, przekształceń obrazu.

Wskazówka metodyczna

UZ – wykonuje ćwiczenia indywidualnie, w swoim tempie. Może tworzyć bardziej złożone prace. Może użyć innego niż Paint programu graficznego.

Wskazówka metodyczna

UZ – pytanie nr 1 kierowane najpierw do ucznia zdolnego.

Wskazówka metodyczna

Powiązane dokumenty