SCENARIUSZ LEKCJI z zastosowaniem TIK Język niemiecki Klasa 1 SB 1S
T: Meble i urządzenia w gospodarstwie domowym.
Materiały: podręcznik: ”Schritte international neu 1”, zeszyt ćwiczeń, nagranie dialogu, komputer z dostępem do internetu, monitor interaktywny.
Cele lekcji:
Zakres tematyczny: dom – opis pomieszczeń domu i ich wyposażenia Komunikacja: nazywanie sprzętów domowych, wyrażanie opinii o rzeczach Gramatyka: rodzajnik określony rzeczowników.
Formy pracy: praca indywidualna, w parach i z całą klasą Przebieg lekcji
- Nauczyciel rozpoczyna lekcję od sprawdzenia pracy domowej w zeszycie ćwiczeń. Ustne wypowiedzi ocenia zgodnie z PSO.
- Uczniowie zapoznają się z nazwami mebli i urządzeń w gospodarstwie domowym, a następie przyporządkowują je do następujących kategorii: meble, urządzenia elektryczne, łazienka (podręcznik, zadanie 1).
- Uczniowie słuchają nagrania : „W sklepie meblowym” i uzupełniają dialog rodzajnikami określonymi : der, die , das(podręcznik, zad.2). Następnie czytają rozmówkę z podziałem na role.
- Nauczyciel objaśnia stosowanie rodzajników określonych w liczbie pojedynczej i mnogiej. - Następnie uczniowie zapisują w zeszytach przykładowe odpowiedzi na pytanie: „Wie gefallen dir/Ihnen die Möbel? Odpowiedzi te zostały wyróżnione w dialogu.
- Nauczyciel prosi uczniów o stworzenie listy przymiotników, którymi można określać meble i urządzenia w domu.
Podczas prezentacji każdego ćwiczenia nauczyciel kontroluje poprawność wykonania zadania.
W celu utrwalenia materiału leksykalnego uczniowie wykonują ćwiczenia interaktywne na stronach: https://learningapps.org/12496792
https://learningapps.org/2080483
https://learningapps.org/2151159
Podsumowanie lekcji i praca domowa:
• Uczniowie pracują w parach: układają dialogi na podstawie zad. 2c, np. – Wie gefallen dir die Tische?.- Sehr gut. Sie sind sehr modern und praktisch.