SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII W KLASIE I GIMNAZJUM TEMAT LEKCJI-OŚWIETLENIE ZIEMI W PIERWSZYCH DNIACH ASTRONOMICZNYCH PÓR ROKU
CEL OGÓLNY- UŚWIADOMIENIE UCZNIOM, ŻE MIMO IŻ SŁOŃCE WYSYŁA ZAWSZE TAKĄ SAMĄ ILOŚĆ ENERGII RÓŻNE CZĘŚCI NASZEJ PLANETY SĄ OGRZEWANE W RÓŻNY SPOSÓB.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
UCZEŃ WIE:
-że Ziemia wykonuje dwa ruchy -na czym polegają te ruchy
-jakie są następstwa obydwu ruchów -ile trwają obydwa ruchy
-kiedy rozpoczynają się poszczególne pory roku na półkuli północnej i południowej -jak zmienia się długość dnia i nocy w poszczególnych porach roku.
UCZEŃ POTRAFI:
-dokonywać analizy oświetlenia Ziemi w pierwszych dniach kalendarzowych pór roku na podstawie rysunku przedstawiającego oświetlenie Ziemi w tym dniu
UCZEŃ ROZUMIE:
-dlaczego występują różnice w długości dnia i nocy w poszczególnych porach roku.
FORMY PRACY:
--praca grupowa --praca zbiorowa --praca indywidualna METODY:
--praca w grupach --metoda operatywna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
--karty pracy
--tabela narysowana na tablicy --lista pytań do gry dydaktycznej
TOK LEKCJI:
1.CZĘŚĆ WSTĘPNA
A.NAUCZYCIELKA DZIELI UCZNIÓW NA CZTERY GRUPY
B.W KLASIE ZNAJDUJĄ SIĘ CZTERY STANOWISKA. NA KAŻDYM STANOWISKU ZNAJDUJE SIĘ KARTKA Z NUMEREM GRUPY I NAZWISKAMI UCZNIÓW, KTÓRZY DO TEJ GRUPY NALEŻĄ C.UCZNIOWIE WYBIERAJĄ LIDERA.
D.PRACA ZBIOROWA
UCZNIOWIE WYPEŁNIAJĄ KRZYŻÓWKĘ I ODCZYTUJĄ HASŁO--- ZIEMIA
1.
Z
I M A
2. P O Ł U D N
I
K I
3. M
E
R K U R Y
4.
M
I E J S C O W Y
5. R Ó W N O L E Ź N
I
K I
6. D O B
A 1.PORA ROKU ROZPOCZYNAJĄCA SIĘ NA PÓŁKULI PÓŁNOCNEJ 22 XII
2.LINIE NA GLOBUSIE ŁĄCZĄCE BIEGUN PÓŁNOCNY I POŁUDNIOWY.
3.PLANETA ZNAJDUJĄCA SIĘ NAJBLIŻEJ SŁOŃCA
4.CZAS ODNOSZĄCY SIĘ DO MOMENTU GÓROWANIA SŁOŃCA NA DANYM POŁUDNIKU
5.LINIE NA GLOBUSIE TWORZĄCE OKRĘGI
6.CZAS JEDNEGO PEŁNEGO OBROTU ZIEMI DOOKOŁA WŁASNEJ OSI C. PRACA GRUPOWA-QUIZ
-.PO ODCZYTANIU HASŁA NAUCZYCIELKA WYJAŚNIA ZASADY QUIZU .KAŻDA GRUPA OTRZYMUJE 30 PUNKTÓW KREDYTU.
.LIDER GRUPY PODAJE NUMER PYTANIA(1-12)
.NAUCZYCIELKA CZYTA TREŚĆ PYTANIA.
.PYTANIA DOTYCZĄ WCZEŚNIEJ ROZSZYFROWANEGO HASŁA I STANOWIĄ KRÓTKIE POWTÓRZENIE KILKU OSTATNICH LEKCJI.
.CZŁONKOWIE GRUPY CHWILĘ KONSULTUJĄ SIĘ ZE SOBĄ PO CZYM LIDER GRUPY UDZIELA ODPOWIEDZI.
.JEŚLI ODPOWIEDŹ JEST PRAWIDŁOWA GRUPA OTRZYMUJE 10 PUNKTÓW .JEŚLI ODPOWIEDŹ JEST NIEPRAWIDŁOWA UCZNIOWIE TRACĄ 10 PUNKTÓW, A NASTĘPNA GRUPA MA SZANSĘ ZDOBYCIA DODATKOWYCH PUNKTÓW.
.WYGRYWA TA GRUPA, KTÓRA ZDOBYŁA NAJWIĘCEJ PUNKTÓW.
.NAUCZYCIELKA ZWYCIĘZCÓW NAGRADZA OCENAMI BARDZO DOBRYMI.
PYTANIA
1.CZYM JEST ZIEMIA?
2JAKIE RUCHY WYKONUJE ZIEMIA?
3.NA CZYM POLEGA RUCH OBROTOWY ZIEMI?
4.ILE TRWA JEDEN PEŁEN OBRÓT ZIEMI WOKÓŁ OSI?
5.JAKIE SĄ NASTĘPSTWA RUCHU WIROWEGO ZIEMI?
6.NA CZYM POLEGA RUCH OBIEGOWY?
7.ILE TRWA JEDEN PEŁEN OBIEG ZIEMI WOKÓŁ SŁOŃCA?
8.CO TO JEST ROK PRZESTĘPNY?
9.JAKIE SĄ NASTĘPSTWA RUCHU OBIEGOWEGO ZIEMI?
10.KTÓRE PLANETY SĄSIADUJĄ Z ZIEMIĄ?
11.JAK NAZYWA SIĘ CIAŁO NIEBIESKIE KRĄŻĄCE WOKÓŁ ZIEMI?
12.PODAJ DŁUGOŚĆ OBWODU ZIEMI.
2.CZĘŚĆ GŁÓWNA
A)NAUCZYCIELKA ROZDAJE KAŻDEJ GRUPIE KARTY PRACY
(ĆWICZENIA ZAMIESZCZONE W KARTACH PRACY ZNAJDUJĄ SIĘ W ZESZYCIE ĆWICZEŃ DLA KLASY I WYDAWNICTWA EDUKACYJNEGO WIKING)
B)UCZNIOWIE UZUPEŁNIAJĄ KARTY PRACY ANALIZUJĄC ZAMIESZCZONE NA NICH RYSUNKI
GRUPA I
ANALIZA OŚWIETLENIA ZIEMI W DNIU RÓWNONOCY WIOSENNEJ.
GRUPAII
ANALIZA OŚWIETLENIA ZIEMI W DNIU PRZESILENIA LETNIEGO GRUPA III
ANALIZA OŚWIETLWNIA ZIEMI W DNIU RÓWNONOCY JESIENNEJ.
GRUPA IV
ANALIZA OŚWIETLENIA ZIEMI W DNIU PRZESILENIA ZIMOWEGO
GRUPA I
1.ODCZYTAJ WYSOKOŚĆ SŁOŃCA NA RÓWNIKU--- 2.ODCZYTAJ WYSOKOŚĆ SŁOŃCA NA BIEGUNACH ZIEMI--- 3.CZY PÓŁKULA PÓŁNOCNA I PÓŁKULA POŁUDNIOWA SĄ TAK
SAMO OŚWIETLONE?--- 4.PODAJ, JAKA ASTRONOMICZNA PORA ROKU ZNAJDUJE SIĘ NA:
A)PÓŁKULI PÓŁNOCNEJ--- B)PÓŁKULI POŁUDNIOWEJ--- 5.ILE GODZIN TRWA DZIEŃ I NOC W DNIU 21 MARCA?--- 6.JAK NAZYWA SIĘ DZIEŃ 21 MARCA?---
GRUPA II
1.ODCZYTAJ WYSOKOŚĆ SŁOŃCA NA ZWROTNIKU RAKA--- 2.ODCZYTAJ WYSOKOŚĆ SŁOŃCA NA BIEGUNIE PÓŁNOCNYM--- 3.NA PÓŁKULI: PÓŁNOCNEJ CZY POŁUDNIOWEJ, WYSOKOŚCI
SŁOŃCA SĄ WIĘKSZE?--- 4.JAKA ASTRONOMICZNA PORA ROKU ROZPOCZYNA SIĘ NA
PÓŁKULI:
A)PÓŁNOCNEJ--- B)POŁUDNIOWEJ--- 5.CZY DLA OBSERWATORA ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA BIEGUNIE
PÓŁNOCNYM SŁOŃCE BĘDZIE ZACHODZIŁO?--- 6.KTÓRA PÓŁKULA JEST BARDZIEJ OŚWIETLONA:PÓŁNOCNA , CZY POŁUDNIOWA?---
GRUPA III
1.ODCZYTAJ WYSOKOŚĆ SŁOŃCA NA RÓWNIKU--- 2.ODCZYTAJ WYSOKOŚĆ SŁOŃCA NA BIEGUNACH ZIEMI ---
3.ILE GODZIN TRWA DZIEŃ I NOC W DNIU 23 WRZEŚNIA NA CAŁEJ ZIEMI?---
4.JAK NAZYWAMY TEN DZIEŃ?--- 5.JAKA ASTRONOMICZNA PORA ROKU ROZPOCZYNA SIĘ NA PÓŁKULI:
A)PÓŁNOCNEJ?---
B)POŁUDNIOWEJ?---
GRUPA IV
1.PODAJ WYSOKOŚĆ SŁOŃCA NA ZWROTNIKU KOZIOROŻCA--- 2.PODAJ WYSOKOŚĆ SŁOŃCA NA BIEGUNIE POŁUDNIOWYM--- 3.NA KTÓREJ PÓŁKULI PÓŁNOCNEJ, CZY POŁUDNIOWEJ
WYSOKOŚCI SŁOŃCA SĄ WIĘKSZE?--- 4.JAKA ASTRONOMICZNA PORA ROKU
ROZPOCZYNA SIĘ W DNIU 22 XII NA:
A)PÓŁKULI PÓŁNOCNEJ ?--- B)PÓŁKULI POŁUDNIOWEJ?--- 5.CZY DLA OBSERWATORA STOJĄCEGO NA BIEGUNIE POŁUDNIOWYM SŁOŃCE BĘDZIE ZACHODZIŁO?--- 6.ILE GODZIN TRWA DZIEŃ NA RÓWNIKU?---
7.KTÓRA PÓŁKULA JEST BARDZIEJ OŚWIETLONA PÓŁNOCNA, CZY POŁUDNIOWA?---
8.NA KTÓREJ PÓŁKULI DZIEŃ BĘDZIE DŁUŻSZY OD NOCY?--- ---
3.CZĘŚĆ KOŃCOWA
A) PO UZUPEŁNIENIU KART PRACY LIDER KAŻDEJ GRUPY
PODCHODZI DO TABLICY I UZUPEŁNIA ODPOWIEDNIE CZĘŚCI TABELI.
PORY
ROKU POCZĄTEK PORY ROKU NA PÓŁKULI PÓŁNOCNEJ
POCZĄTEK PORY ROKU NA PÓŁKULI POŁUDNIOWEJ
GÓROWANIE SŁOŃCA
DŁUGOŚĆ
DNIA I NOCY OŚWIETLENIE PÓŁKULI PÓŁNOCNEJ I POŁUDNIOWEJ
WIOSNA 21III 23IX RÓWNIK TAKA SAMA
12h/12h W JEDNAKOWYM STOPNIU
JESIEŃ 23IX 21III RÓWNIK TAKA SAMA
12h/12h W JEDNAKOWYM STOPNIU
LATO 22VI 22XII ZW. RAKA DZIEŃ
NAJDŁUŻSY, NOC KRÓTKA
BARDZIEJ OŚWIETLONA PÓŁ. PÓŁNOCNA, MNIEJ
PÓŁ.POŁUDNIOWA
ZIMA 22XII 22VI ZW.
KOZIOROŻCA
NOC
NAJDŁUŻSZA, DZIEŃ KRÓTKI
BARDZIEJ OŚWIETLONA PÓŁKULA POŁUDNIOWA, MNIEJ PÓŁNOCNA
B)ZADANIE PRACY DOMOWEJ
ĆWICZENIE 15 STR. 28-30 (ZESZYT ĆWICZEŃ DLA PIERWSZEJ KLASY GIMNAZJUM- E. DUDEK, J. WÓJCIK. WYDAWNICTWO EDUKACYJNE WIKING)
OPRACOWAŁA:
Mgr Małgorzata Pieszak
Gimnazjum im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Piotrkowie Kuj.