• Nie Znaleziono Wyników

KATARZYNA SOBAŃSKA

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "KATARZYNA SOBAŃSKA"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

KATARZYNA SOBAŃSKA

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania do języka francuskiego w szkole podstawowej dla I etapu edukacyjnego

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie

kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty

Warszawa 2019

MÓJ MAŁY

FRANCUSKI ŚWIAT

(2)

Redakcja merytoryczna – Witkowska Elżbieta Recenzja merytoryczna – Hanna Łaskowska

Agnieszka Dołęga

Katarzyna Szczepkowska-Szczęśniak dr Beata Rola

Redakcja językowa i korekta – Altix Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat :

O dzielnej myszy, która pragnie zmienić swoje życie- ciąg dalszy.

Klasa :

2 czas trwania: 45 minut

Cele ucznia

„ rozumie ogólny sens wypowiedzi wsparty obrazem

„ wyszukuje informacje szczegółowe w opowiadaniu

„ zna słówka seul, malheureux, heureux, amoureux

„ rozumie, że trzeba pocieszać kogoś, kto jest smutny

Metody i techniki

podejście narracyjne, wizualizacja słownictwa, łączenie obrazka ze słowem go reprezentującym, pytanie - odpowiedź

Formy pracy

praca z całą klasą, praca w parach, praca w grupach Środki dydaktyczne

komputer, rzutnik multimedialny, domino, strona www:

http://www.childrenslibrary.org/icdl/

PRZEBIEG LEKCJI

Rozgrzewka :

piosenka z elementami TPR https://www.youtube.com/watch?v=2sR6CB832p0

Faza wstępna

Nauczyciel przypomina uczniom, że znają już postacie z książeczki o dzielnej myszy.

Może w związku z tym zadać pytania dotyczące głównych bohaterów i sytuacji, pokazując odpowiednie obrazki lub pomagając sobie gestem: comment s’appelle le héros principal? Comment s’appelle sa copine? Qu’est-ce qu’il produit? Qu’est-ce qu’il n’aime pas? Qu’est-ce qu’il y a en ville?

Faza prezentacji

Nauczyciel zaczyna czytać opowiadanie. Dzieci mogą obserwować na ekranie strony z książeczki cyfrowej. Podczas czytania stron, na których pojawiają się wcześniej poznane słowa klucze nauczyciel zatrzymuje się przez chwilę i zachęca dzieci do ich wymawiania, np. gwiżdżąc w odpowiednim momencie- il y a du (gwizd- dzieci mówią słówko) bruit en ville. Il y a des ( gwizd- dzieci mówią słówko) bouchons. Nowe słówka

(4)

4

dotyczące emocji, których uczniowie mają się dziś nauczyć, są pokazywane przy wsparciu odpowiedniej mimiki twarzy. Na przykład nauczyciel jest smutny, gdy czyta o smutnym, samotnym Hektorze. Pyta wtedy o jego samopoczucie. Następnie mówi:

il se sent seul. Prosi uczniów o powtórzenie tego zdania i zrobienie odpowiedniej miny.

Faza ćwiczeń

Dzieci stoją twarzą do nauczyciela, który mówi, że za chwilę będzie wymawiał nowe słówka - przymiotniki i jednocześnie pokazywał je miną lub gestem. Może jednak czasem nie pokazywać odpowiedniej miny do wypowiadanego słowa. Zadaniem dzieci jest stanąć na jednej nodze, jeśli nauczyciel ma rację lub podnieść ręce do góry, jeśli nauczyciel racji nie ma. Każdorazowo po sprawdzeniu, iż dzieci zrozumiały, powtarzają za nauczycielem chórem słowo. Po kilku próbach nauczyciel wymienia się z ochotnikiem, który wymawia słówko i robi odpowiednią lub nieodpowiednią minę.

W kolejnym ćwiczeniu dzieci pracują w parach. Jedno rysuje na plecach kolegi symbole słówek. Kolega ma zgadnąć co to za słowo i je wypowiedzieć. Następnie ma miejsce zmiana ról. Na zakończenie fazy ćwiczeń nauczyciel rozdaje dzieciom domino : obrazki z zapisem słowa. Wyrazy dotyczą słów poznanych na lekcji poprzedniej oraz nowo poznanych przymiotników. Dzieci pracują na dywanie w grupach. Wygrywa grupa, która najszybciej ułoży domino.

Faza transferu

Nauczyciel wykorzystuje występujący w opowiadaniu element dotyczący uczuć i emocji. Mówi uczniom, że to normalne, iż czasem jesteśmy smutni, a czasem weseli. Pyta, co dzieci mogą zrobić, kiedy widzą smutnego kolegę lub koleżankę.

Faza podsumowująca

Nauczyciel mówi dzieciom, że chce sprawdzić, jak dużo zapamiętały z lekcji. Rozdaje im karteczki, na których narysowane są symbole pięciu słówek. Nauczyciel wymawia je w języku francuskim, a dzieci wpisują przy symbolu numer kolejności usłyszanych słów.

Komentarz metodyczny

Jest to druga lekcja oparta na tym samym tekście narracyjnym. Warto, aby między pierwszą a drugą lekcją miał miejsce kilkudniowy odstęp. Lekcja jest przyjazna dla dzieci z ryzykiem dysleksji oraz zespołem ADHD.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel, chodząc po klasie, pyta wyrywkowo dzieci: Qu’est-ce que c’est. Po narysowaniu prac dzieci mają chwilę na obejrzenie

Jeśli w klasie znajduje się uczeń o stylu lękowo- ambiwalentnym i nauczyciel ma uwagi do jego zachowania, nauczyciel pokazuje mu kontrakt klasowy i odnosi się do jego zasad. Obu

Nauczyciel wyjmuje małe urządzenie do produkcji baniek mydlanych i pyta się, czy dzieci je lubią.. Est-ce que vous aimez les bulles

Po tej części lekcji nauczyciel zadaje mu pytania w języku angielskim dotyczącym hobby i zainteresowań ucznia oraz jego planów zawodowych na przyszłość. Uczeń tworzy

Poszczególne grupy mają zająć się problemami takimi jak: wyszukanie informacji na temat angielskich biur pośrednictwa pracy, napisanie e-maila z zapytaniem o możliwość

Metody pracy przystosowano do pracy z uczniami z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej ADHD oraz z uczniami zdolnymi, który są dość samodzielni w uczeniu się i

Ich zadaniem jest wybranie jednej z przedstawionych przez nauczyciela na początku lekcji metafor, napisanie kilku argumentów (nie mniej niż trzy, ale nie więcej niż dziesięć)

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w