• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji - Zwięźle i na temat – Tristan i Izolda w kilku zdaniach. Krótkie formy wypowiedzi

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji - Zwięźle i na temat – Tristan i Izolda w kilku zdaniach. Krótkie formy wypowiedzi"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji - Zwięźle i na temat – Tristan i Izolda w kilku zdaniach. Krótkie formy wypowiedzi

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

1. zna wyznaczniki gatunkowe omawianych form;

2. zna treść „Dziejów Tristana i Izoldy”.

b. Umiejętności

1. samodzielnie pracuje z tekstem, wykorzystując i modyfikując zawarte w nim informacje;

2. czyta tekst ze zrozumieniem;

3. tworzy krótkie formy wypowiedzi;

4. współpracuje w grupie;

5. potrafi zaprezentować osiągnięcia grupy.

2. Metoda i forma pracy

definiowanie, praca w grupach, burza mózgów, analiza tekstu

3. Środki dydaktyczne 4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Wspólne krótkie przypomnienie treści utworu „Dzieje Tristana i Izoldy”: uczniowie wymieniają, zaś nauczyciel wypisuje na tablicy w punktach, momenty przełomowe w historii dwojga

kochanków.

b. Faza realizacyjna

Nauczyciel dzieli klasę na 5 grup. Każda otrzymuje za zadanie przygotowanie krótkiej formy wypowiedzi: przepisu, zaproszenia, ogłoszenia, SMS-a, życiorysu (CV) związanych z historią miłosną Tristana i Izoldy.

grupa 1 – sporządzi przepis na czarodziejski napój, który rozkochał Tristana i Izoldę;

grupa 2 – przygotuje zaproszenie na ślub króla Marka z Izoldą Jasnowłosą;

grupa 3 – ogłoszenie o usługach czarodziejskich karła Frocyna;

(2)

grupa 4 – napisze SMS-a, w którym Izolda o Białych Dłoniach informuje Tristana o kolorze żagla statku Kaherdyna;

grupa 5 – stworzy CV Tristana, uwzględniając najważniejsze wydarzenia.

Nauczyciel do poleceń dołącza kartki z definicjami poszczególnych pojęć z wypisanymi elementami, które powinna zawierać każda z wypowiedzi.

Grupy po 15 minutach kolejno prezentują przygotowane wypowiedzi. Reszta klasy, na podstawie przedstawionej wypowiedzi, powinna (na razie intuicyjnie) zgadnąć, jaki to gatunek wypowiedzi.

Następnie dana grupa zaznacza i nazywa wszystkie ważne cechy danego gatunku wypowiedzi ze wskazaniem ich w swoich tekstach. Po zaprezentowaniu wszystkich prac powstaje schemat wydarzeń utworu „Dzieje Tristana i Izoldy”.

Rozdanie uczniom kartek z wynotowanymi definicjami zaprezentowanych form wypowiedzi.

Wspólna analiza i omówienie poszczególnych elementów i ewentualne korekty we wcześniej przygotowanych pracach.

Przepis – wskazówka określająca sposób wykonania czegoś, zwłaszcza przyrządzenia jakiejś potrawy. W przepisie kulinarnym należy podać niezbędne produkty i dokładny opis

poszczególnych czynności.

Zaproszenie – rodzaj tekstu użytkowego, wysyłanego z różnych okazji, zawierającego prośbę o przybycie na uroczystość prywatną lub oficjalną. Musi zawierać zwroty grzecznościowe, np.

uprzejmie zaprasza, ma zaszczyt zaprosić itp. Pisząc zaproszenie, należy pamiętać o umieszczeniu w nim następujących informacji: adresat zaproszenia, cel zaproszenia, osoba zapraszająca, czas i miejsce uroczystości, uwagi dodatkowe, np. dotyczące wymaganego stroju.

Ogłoszenie – wiadomość o czymś (np. o sprzedaży czegoś, wolnej posadzie) lub reklama czegoś wydrukowana w prasie, przekazana przez radio, umieszczona w miejscu publicznym. Jest krótkie i treściwe, musi zawierać np. numer telefonu, czy adres, z którym zainteresowany może się

skontaktować, by otrzymać dalsze informacje.

SMS – krótka wiadomość tekstowa wysyłana lub odbierana przez telefon komórkowy. Zawiera numer telefonu adresata, podpis nadawcy.

Życiorys – użytkowa forma wypowiedzi, której celem jest przedstawienie faktów z czyjegoś życia.

Pisząc życiorys, należy pamiętać o tym, do kogo jest on kierowany i w jakim celu, od tego bowiem zależy wybór przedstawianych faktów. Obecnie coraz częściej typowy życiorys zostaje zastąpiony przez CV (skrót od łac. curriculum vitae – przebieg życia), w którym najważniejsze dane osobowe przedstawia się w punktach. Zawiera dane osobowe (imię i nazwisko, adres zamieszkania, data i miejsce urodzenia), wykształcenie (spis ukończonych szkół, kursów itp.), zatrudnienie (listę pracodawców), znajomość języków obcych, zainteresowania.

c. Faza podsumowująca

5. Bibliografia

„Dzieje Tristana i Izoldy”

(3)

6. Załączniki

a. Karta pracy ucznia b. Zadanie domowe

Zaznacz cytaty dotyczące zachowania Tristana wobec króla Marka, Izoldy Jasnowłosej, dworzan (jest to przygotowanie do następnej lekcji, dotyczącej wzorców osobowych).

Cytaty

Powiązane dokumenty

estetyczna prozy Lahiri kłóci się z ideą literatury postkolonialnej, co – jak pod- kreślają Dhingra i Cheung – z kolei sugerowałoby, iż kanon postkolonialny należy do

O początkach szkoły Kęckiej, krótko mówiąc, nie wiemy nic. Musiała ona jednak egzystować od bardzo dawna, skoro w niej S. Jan Kanty pierwsze nauki

Rzecz wydawała się o tyle prostą, że mając większość w coraz to liczniejszych szeregach partyjnych, pierwsi, zwołując zjazd P.P.S.. do Lwowa, mogli być pewni,

 określa główną myśl fragmentu tekstu, znajduje w tekście określone informacje, rozpoznaje związki między poszczególnymi częściami tekstu..  wyraża i uzasadnia

Betrachtet man nun die Ergebnisse im einzelnen, dann ist bei- spielsweise bei einem Vergleich der Tabellen 2 und 12 festzu- stellen, daß die Störungsintensitäten für die Meßstelle

Być człowiekiem sumienia, to znaczy angażować się w budowanie królestwa Bożego: królestwa prawdy i życia, sprawiedliwości, miłości i pokoju, w naszych

Jeśli chodzi o aspekt prawny, mający znaczenie decydujące, umowy zastawu były rodzajem zaciągniętego zobowiązania, które dłużnik zobowiązywał się spłacić w

Historically, the ‘dawn of space age’ began in 1946 in the after- math of World War II when the US Air Force leaders decided to lay a foundation for future space