• Nie Znaleziono Wyników

Temat dnia Legenda o smoku wawelskim

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat dnia Legenda o smoku wawelskim"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane

dyspozycja Temat

tygodniowy Poznaję swój kraj. Tu mieszkamy.

Temat dnia Legenda o smoku wawelskim. Historia krakowskiego hejnału.

Zagadnienia z podstawy programowej

7.5-dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100 (bez algorytmów działań pisemnych); sprawdza wyniki

odejmowania za pomocą dodawania;

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje i w miarę możliwości korzysta ze słowników i encyklopedii przeznaczonych dla dzieci,

1.3c-uczestniczy w rozmowach, także inspirowanych literaturą: zadaje pytania, udziela odpowiedzi,

prezentuje własne zdanie i formułuje wnioski; poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych,

1.3-wyraża ruchem nastrój i charakter muzyki; tańczy podstawowe kroki i figury krakowiaka, polki oraz innego, prostego tańca ludowego, 5.4-współpracuje z innymi w zabawie, w nauce szkolnej i w

7.15-podaje i zapisuje daty; zna kolejność dni tygodnia i miesięcy;

porządkuje chronologicznie daty;

wykonuje obliczenia kalendarzowe w sytuacjach życiowych; odczytuje wskazania zegarów w systemach: 12- i 24-godzinnym, wyświetlających cyfry i ze wskazówkami; posługuje się pojęciami: godzina, pół godziny, kwadrans, minuta; wykonuje proste obliczenia zegarowe;

(2)

sytuacjach życiowych; przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz świecie dorosłych;

wie, jak należy zachowywać się w stosunku do dorosłych i rówieśników (formy grzecznościowe); rozumie potrzebę

utrzymywania dobrych relacji z sąsiadami w miejscu zamieszkania;

jest chętny do pomocy, respektuje prawo innych do pracy i wypoczynku;

4.2b-podejmuje działalność twórczą, posługując się takimi środkami wyrazu plastycznego jak: kształt, barwa, faktura w kompozycji na płaszczyźnie i w przestrzeni (stosując określone materiały, narzędzia i techniki plastyczne),

Cele operacyjne Uczeń:- zna legendę o smoku wawelskim,

- zna najważniejsze zabytki Krakowa,, - dodaje z przekroczeniem progu dziesiątkowego,

- korzysta z mapy polski, - umie rozpoznać hejnał , - zna budowę trąbki.

Uczeń:- Zna historię hejnału krakowskiego,

- własnymi słowami opowiada legendę,

- Zna pisownię wybranych wyrazów z

„ h”,

- korzysta z mapy polski, - umie rozpoznać hejnał , - zna budowę trąbki.

(3)

Pomoce

dydaktyczne Nagranie hejnału, trąbka, tekst

„ Legendy o krakowskim hejnale”, smok do wyklejania, papier kolorowy, klej, włóczka.,

Nagranie hejnału, trąbka, tekst

„ Legendy o krakowskim hejnale”’, trąbka do wyklejania, papier kolorowy, klej ,złotka.

Przebieg zajęć

Nazywanie i podpisywanie ciekawych miejsc Krakowa.

Uzupełnianie wyrazów literą „ ó’.

Tworzenie rodziny wyrazu KRÓL.

Uzupełnianie tekstu z lukami.

Zabawa na dobry początek : Taniec Krakowiak.

Dzieci dobierają się w pary i tańczą wybrane figury Krakowiaka.

e. polonistyczna

Odczytanie tekstu „ Kraków” z Naszego Elementarza, cz. IV, s. 12.

Rozmowa: co ciekawego można zobaczyć w Krakowie, opowiadanie „ Legendy o smoku wawelskim” na podstawie historyjki obrazkowej w Naszym Elementarzu, cz.IV, s.13.

Ćwiczymy wyobraźnię: jak

wyobrażasz sobie smoka?, Czy znasz inne smoki oprócz wawelskiego?

Opowiedz o nich.

Wysłuchanie legendy Z. Chmurowej

„ O trębaczu z wieży mariackiej”.

Wyjaśnienie znaczenia słowa hejnał.

Wysłuchanie nagrania krakowskiego hejnału.

Przypomnienie kolejności liter w alfabecie.

Odczytywanie i zapisywanie wyrazów z „ h”.

Porządkowanie historyjki obrazkowej zgodnie z kolejnością wydarzeń

(4)

Przepisywanie jednego zdania z pamięci do zeszytu.

Wprowadzenie dodawania w zakresie drugiej dziesiątki z przekroczeniem progu dziesiątkowego.

Wyklejanie wawelskiego smoka papierem i włóczką.

Odgrywanie scenki zbiorowej : „ Obrona Krakowa przed Tatarami”.

Odczytanie przez chętnych uczniów tekstu o dzwonie „ Zygmuncie’.

Pytania:

Jak nazywa się dzwonnica katedry wawelskiej?, Kto kazał odlać dzwon?, Co kiedyś ogłaszał dzwon, a co ogłasza dziś?

e. przyrodnicza

Posługiwanie się mapą polski, wskazywanie Krakowa na mapie, rzeki, która przepływa przez Kraków, innych miast leżących w pobliżu Krakowa.

e. matematyczna e. muzyczna

przedstawionych w legendzie, nadawanie tytułów ilustracjom.

Zapisanie tematu: „Legenda o krakowskim hejnale”.

Zapis pod tematem tytułów wydarzeń.

Opowiadanie legendy przez uczniów własnymi słowami.

Odczytywanie wskazań zegara, układanie planu zwiedzania Krakowa, wybieranie miejsc do zwiedzania, godzin zwiedzania i zakończenia zwiedzania.

Wyklejanie trąbki papierem i złotkiem.

(5)

Prezentacja trąbki- instrumentu dętego, blaszanego. Wskazanie części trąbki. Próba zagrania na trąbce.

e. plastyczna

Wystawa prac i wspólna ocena.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Siedząc nad zimnym zsiadłym mlekiem, kture przyjemnym hłodem odpędzało od nas dokóczliwy skwar lejący się z nieba, zgadało nam się jakoś tak nie wiedzieć

Duże koła składamy razem, następnie na pół i na jednej z połówek nacinamy ukośne linie.. Na prostokącie również nacinamy linie, pamiętając jednak by nie docinać papieru

„ Legendzie..” prawdę historyczną i elementy baśniowe.. Uczniowie wykonują zadania na porównywanie liczb w zakresie 20 i rozwiązują zadania tekstowe na dodawanie i

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli".. współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli".. współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego

Wygrywa ten kto w pionie lub w poziomie lub po przekątnej ustawi trzy swoje zakrętki. Link do doświadczenia z Centrum

Zaśmiały się buki, zaśmiały się kruki, zaśmiało się echo, że ponad strzechą kościoła. dzwon woła drewniany, że górskie rogi naród ubogi wziął za