• Nie Znaleziono Wyników

Temat dnia Legenda o Lechu, Czechu i Rusie

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat dnia Legenda o Lechu, Czechu i Rusie"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane

dyspozycja Temat

tygodniowy Polska , mój kraj. Tu mieszkamy.

Temat dnia Legenda o Lechu, Czechu i Rusie” „ Legenda o Lechu i orle białym”

Zagadnienia z podstawy programowej

7.4-ustala równoliczność porównywanych zestawów elementów mimo obserwowanych zmian w ich układzie; porównuje dowolne dwie liczby w zakresie 1000 (słownie i z użyciem znaków <, >, =);

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

1.1c- wyszukuje w tekście potrzebne informacje i w miarę możliwości korzysta ze słowników i encyklopedii przeznaczonych dla dzieci,

1.3a- w formie ustnej i pisemnej:

kilkuzdaniową wypowiedź, krótkie opowiadanie, krótki opis, list prywatny, życzenia, zaproszenie, 3.1a- śpiewa proste melodie, piosenki z repertuaru dziecięcego;

wykonuje śpiewanki i rymowanki;

śpiewa w zespole piosenki ze słuchu (nie mniej niż 10 utworów w roku szkolnym); śpiewa z pamięci hymn narodowy,

4.2b-podejmuje działalność twórczą, posługując się takimi środkami

1.2b- w tekście literackim zaznacza wybrane fragmenty, określa czas i miejsce akcji, wskazuje głównych bohaterów,

dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100 (bez algorytmów działań pisemnych); sprawdza wyniki

odejmowania za pomocą dodawania;

(2)

wyrazu plastycznego jak: kształt, barwa, faktura w kompozycji na płaszczyźnie i w przestrzeni (stosując określone materiały, narzędzia i techniki plastyczne),

5.8- wie, jakiej jest narodowości; wie, że mieszka w Polsce, a Polska

znajduje się w Europie; zna symbole narodowe (barwy, godło, hymn narodowy) i najważniejsze

wydarzenia historyczne; orientuje się w tym, że są ludzie szczególnie zasłużeni dla miejscowości, w której mieszka, dla Polski i świata;

rozpoznaje flagę i hymn Unii Europejskiej;

7.8-rozwiązuje proste zadania tekstowe (w tym zadania na porównywanie różnicowe, ale bez porównywania ilorazowego);

Cele operacyjne Uczeń:- Zna ”Legendę o Lechu, Czechu i Rusie”’

- wie, dlaczego w godle Polski jest orzeł,

- wie, w jakich miejscach wiesza się godło i gdzie wisi ono w szkole, - wyszukuje w tekście wyrazy z „ rz”,

„ ó”, „ch”.

Uczeń: - zna legendę o Lechu, - zna symbole narodowe ze

szczególnym zwróceniem uwagi na symbolikę Orła Białego,

- zna kolejne stolice Polski,

- umie czytać pisać i wypowiadać się na dany temat,

-zgodnie współpracuje w grupie.

(3)

- zna kolejne stolice Polski, - zgodnie współpracuje w grupie.

Pomoce

dydaktyczne Rysunek orła, bibuła, klej, nożyczki, nagranie hymnu narodowego, karty pracy.

Tekst legendy, godło Polski, nagranie hymnu, flaga, konstytucja,

rozsypanka sylabowa i wyrazowa.

Przebieg zajęć

Uczniowie uzupełniają plan wydarzeń do „ Legendy o Lechu, Czechu i Rusie”.

Zabawa na dobry początek:

Zabawa ruchowa przy piosence „ Zasiali górale”. Dzieci chodzą w kole podczas zwrotki, a podczas refrenu podskakują.

e. polonistyczna

Nauczyciel informuje uczniów o temacie zajęć: początki państwa polskiego.

Czytanie „ Legendy o Lechu, Czechu i Rusie „ przez chętnych uczniów lub przez nauczyciela.

Omówienie legendy.

Co to jest legenda?

Jak mieli na imię trzej bracia, którzy wędrowali przez puszczę?

Dlaczego Lech nazwał swój gród Gniezno?

Dlaczego w godle Polski jest orzeł?

Gdzie umieszcza się godło Polski?

Nauczyciel przedstawia zmiany, jakim ulegało godło Polski.( orzeł Mieszka

Uczniowie wyszukują w

„ Legendzie..” prawdę historyczną i elementy baśniowe.

Zapis tematu: Legenda o Lechu i orle białym”

(4)

Wyszukiwanie w tekście „ Legendy..”

wyrazów z „ rz”, „ ó” i „ ch” i zapisywanie ich w tabelce.

Uczniowie wykonują zadania na porównywanie liczb w zakresie 20 i rozwiązują zadania tekstowe na dodawanie i odejmowanie w zakresie 20.

I, orzeł Jagiellonów, orzeł Księstwa warszawskiego, współczesne godło).

Wyszukiwanie w tekście „ Legendy..”

wyrazów z „ rz”, „ ó” i „ ch” . e. przyrodniczo – historyczna Rozmowa: jakie stolice miała Polska dawniej , a jaką ma dziś?

Uczniowie wymieniają Gniezno, Kraków i Warszawę.

Wskazanie stolic na mapie Polski.

e. polonistyczna:

Jakie jeszcze symbole , oprócz godła posiada Polska?

( hymn i flagę) Opis flagi narodowej.

Recytowanie wspólne tekstu hymnu narodowego.

e. muzyczna

Wysłuchanie melodii Hymnu Narodowego i odśpiewanie trzech zwrotek.

e. matematyczna:

Krótka notatka: co to jest legenda, kto według legendy założył państwo polskie, co jest jego symbolem.

Wyszukiwanie w tekście „ Legendy..”

wyrazów z „ rz”, „ ó” i „ ch” i układanie z nimi zdań.( z dwoma wyrazami z „ ó, rz i ch”).

Dodawanie i odejmowanie w

zakresie 50. Wykonywanie rysunków do zadań i obliczeń.

(5)

e. plastyczna:

Uczniowie wyklejają godło kulkami z bibuły. Na zakończenie zajęć

wystawa prac i wspólna ocena.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Dzisiaj wykonacie test z edukacji polonistycznej i bardzo Was proszę, abyście samodzielnie pracowali.. Możecie poprosić rodzica o

Wybór zadań: Grzegorz Graczyk 483033 Copyright © Gdańskie

Uczniowie zapisują temat lekcji nauczyciel prosi uczniów, aby zastanowili się przez chwilkę, jak chcieliby aby wyglądała ich wymarzona szkoła, jak mogłyby wyglądad sale,

Podkreśl niżej wszystkie parzyste liczby, następnie dodaj je do siebie i zapisz wynik.. Do liczby 20 dodaj dowolną liczbę, ale taką, by wynik dodawania był

Jeśli potrzebujesz utrwalenia wiadomości związanych z dodawaniem i odejmowaniem ułamków dziesiętnych, przeanalizuj informacje zawarte w podręczniku strona 171 -172..

Zadanie do odesłania w formie zdjęcia zbiorek str.136 zad.9 4.. Wykonaj zadania zbiorek

Temat:20 Działania na liczbach wymiernych – zadania tekstowe Na tej lekcji poćwiczymy sobie działania na liczb wymiernych1. Wykonaj zadania : podręcznik

Na przyjęcie w zagrodzie owieczka Kłębuszka przyniosła 16 kg różnych ziół.. Poczęstowała nimi 8 zwierząt, każdemu dając 1 kg lucerny