• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Temat: Dbam o czystość

Treści kształcenia:

16) rozpoznaje i nazywa koła, kwadraty, prostokąty i trójkąty (również nietypowe, położone w różny sposób oraz w sytuacji, gdy figury zachodzą na siebie); rysuje odcinki o podanej długości; oblicza obwody trójkątów, kwadratów i prostokątów (w centymetrach).

Dodatkowe:

Edukacja matematyczna

7) rozwiązuje zadania tekstowe wymagające wykonania jednego działania (w tym zadania na porównywanie różnicowe, ale bez porównywania ilorazowego).

17) rysuje drugą połowę figury symetrycznej; rysuje figury w powiększeniu i pomniejszeniu;

kontynuuje regularność w prostych motywach (np. szlaczki, rozety).

Zajęcia komputerowe

1) umie obsługiwać komputer:

a) posługuje się myszą i klawiaturą.

Edukacja plastyczna

2) w zakresie ekspresji przez sztukę:

a) podejmuje działalność twórczą, posługując się takimi środkami wyrazu plastycznego jak:

kształt, barwa, faktura w kompozycji na płaszczyźnie i w przestrzeni (stosując określone materiały, narzędzia i techniki plastyczne).

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Rozpoznaje i nazywa figury geometryczne: koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt,

● Określa figury nietypowe, np. zachodzące na siebie,

● Potrafi powtórzyć i zilustrować ruchem zadany rytm,

● Projektuje i rysuje w sieci kwadratowej rytmiczny wzór z figur geometrycznych,

● Rozwiązuje zadania tekstowe związane z obliczaniem obwodu prostokąta.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Zna pojęcia takie jak: koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt,

● Rozpoznaje figury nietypowe, np. zachodzące na siebie,

● Umie zilustrować ruchem zadany rytm,

● Tworzy kompozycje rytmiczne,

● Potrafi obliczyć obwód prostokąta,

● Posługuje się myszą i klawiaturą komputerową,

● Współpracuje w grupie w celu jak najlepszego wykonania zadania.

(2)

2

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym,

● Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,

● Kompetencje informatyczne,

● Umiejętność uczenia się.

Środki dydaktyczne:

● Komputery,

● Zasoby multimedialne: karta pracy („Remont łazienki”), ćwiczenie interaktywne („Urządzamy łazienkę”),

● Logogryf narysowany na tablicy lub na dużym arkuszu papieru,

● Zestaw figur geometrycznych, np. z kartonu, do zabawy w powtarzanie rytmu,

● Kartki z siecią kwadratową dla każdego ucznia, kredki, flamastry,

● Patyczki.

Metody nauczania:

● Problemowe: rozmowa ukierunkowana,

● Programowane: z użyciem komputera,

● Praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita,

● Indywidualna jednolita,

● Grupowa jednolita.

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel wita uczniów i zaprasza ich do wspólnego rozwiązania krzyżówki z hasłem

„Dbam o czystość”. Diagram może narysować na tablicy (i wybrane litery zaznaczać na kolorowo) lub na arkuszu papieru (oczywiście bez wpisanych haseł).

(3)

3

D Ł U G O Ś Ć

O B W Ó D

K W A D R A T

M A T E M A T Y K A

P R O S T O K Ą T

I L O C Z Y N

Z E R O

C E N T Y M E T R

S U M A

T R Ó J K Ą T

S Z E R O K O Ś Ć

S Z E Ś Ć

P I Ę Ć

1. Dłuższy bok prostokąta. (DŁUGOŚĆ)

2. Suma długości boków figury, to jej… (OBWÓD)

3. Prostokąt, który ma boki jednakowej długości to… (KWADRAT) 4. Królowa nauk to… (MATEMATYKA)

5. Ma cztery kąty proste. (PROSTOKĄT) 6. Wynik mnożenia. (ILOCZYN)

7. Jeśli liczbę pomnożysz przez zero, to otrzymasz… (ZERO) 8. Ma 10 milimetrów. (CENTYMETR)

9. Wynik dodawania. (SUMA)

10. Ma trzy boki i trzy kąty. (TRÓJKĄT) 11. Krótszy bok prostokąta. (SZEROKOŚĆ) 12. Iloraz liczb 24 i 4 to… (SZEŚĆ)

13. Różnica liczb 55 i 50 to… (PIĘĆ).

Odgadnięte hasła należy wpisywać poziomo w diagram, litery czytane w zaznaczonej kolumnie utworzą hasło. Po jego odczytaniu nauczyciel zapowiada, że na zajęciach dzieci będą utrwalać wiadomości o figurach geometrycznych. Inicjuje krótką rozmowę: dlaczego należy dbać o czystość, jaki związek z figurami geometrycznymi może mieć hasło: „Dbam o czystość”, jakie pomieszczenie w domu kojarzy się z dbałością o higienę.

Etap realizacji

Nauczyciel zaprasza dzieci do wykonania ćwiczenia interaktywnego z zasobów multimedialnych, w którym uczniowie odszukują kształty geometryczne w łazience.

(4)

4

Następnie prowadzący zajęcia przypina na tablicy figury geometryczne w określonym porządku. Dzieci powinny zauważyć, że jest to układ rytmiczny. Nauczyciel proponuje, by uczniowie dla każdej figury wymyślili odpowiedni ruch, np. dla koła narysowanie w powietrzu okręgu obiema rękami, dla trójkąta – podskok z uniesieniem nóg na boki, dla kwadratu – klaśnięcie, dla prostokąta – tupnięcie. Następnie wyjaśnia zasady: będzie pokazywał figury geometryczne w określonym porządku, a dzieci mają to zilustrować ruchem.

Trudniejszą wersją ćwiczenia jest przyporządkowanie każdej figurze oprócz ruchu także dźwięku, np. koło to narysowany rękami okrąg i syczenie jak przy wypuszczaniu powietrza z balonika. Zabawę można powtarzać w trakcie zajęć.

Kolejnym zadaniem jest utworzenie mozaiki w sieci kwadratowej. Dzieci otrzymują kartki A4 w kratkę z narysowanym prostokątem o wymiarach 10 cm x 20 cm (mogą go również narysować samodzielnie) i mają zaprojektować wzór mozaiki, w którym układ kafelków i kolorów będzie tworzył określony rytm. Wspólnie z nauczycielem ustalają, jakiej wielkości mogą być kafelki (np. 0,5 cm lub 1 cm), czy mogą one być różnej wielkości, czy mogą to być figury inne niż kwadrat (np. trójkąty, prostokąty, ośmiokąty). Na koniec dzieci prezentują swoje prace.

Uczniowie otrzymują karty pracy z zasobów multimedialnych i zostają podzieleni na grupy.

Wspólnie rozwiązują zadanie tekstowe, pomagając sobie patyczkami (układają obrazek pomocniczy, gdzie 1 patyczek to 1 m). Prowadzący zajęcia w razie potrzeby pomaga i weryfikuje poprawność wyników.

Etap końcowy

Na zakończenie dzieci odpowiadają na pytania, dlaczego ludzie lubią ładnie urządzać łazienki, kiedy w łazience przydaje się matematyka i dlaczego nazywana jest królową nauk.

Dodatkowo:

Tworzenie kompozycji rytmicznych można kontynuować na zajęciach plastycznych i zaproponować dzieciom stworzenie np. klasowej mandali.

Słowa kluczowe:

figura geometryczna, koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt, higiena, czystość, łazienka

Cytaty

Powiązane dokumenty

Uczniowie wcielają się w role rodziców i zachęcają swoje dzieci do aktywnego spędzania czasu wolnego. Ilustrując swoimi gestami popularne dyscypliny

- zna słowa, które pasują do siebie ze względu na zgodność brzmienia, - poznaje rymy,.. - globalnie

Dzieci mają zawiązane oczy, tak aby nie widzieli, co się dzieje wokół nich. Pozostali uczniowie ustawiają się dookoła

Nauczyciel prosi uczniów, aby przypomnieli z poprzedniej lekcji zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.. Nauczyciel zapisuje te zasady na paskach papieru raz szarego

spróbowali określić własności figur, propozycje uczniów nauczyciel zapisuje w środku każdej figury, po wyczerpaniu pomysłów nauczyciel wybiera chętnego ucznia, który

Po wykonaniu zadania nauczyciel rozdaje kolejne karty pracy („Razem i osobno - karta pracy nr 16)zadaniem uczniów jest pisanie litery m, M w dużej i małej liniaturze..

„Nowy uczeń”(„podręcznik klasa II s.16-17) Rozmowa na temat wysłuchanego opowiadania. Nauczyciel zadaje uczniom pytania dotyczące tekstu :Kto pojawił się w klasie?,

Uczniowie wykonują znaki nakazu i zakazu jakie mogłyby znaleźć się