• Nie Znaleziono Wyników

Temat zajęć: ​Scenariusz zajęć "Rozwijanie intuicji geometrycznej - figury geometryczne"

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat zajęć: ​Scenariusz zajęć "Rozwijanie intuicji geometrycznej - figury geometryczne" "

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć 25.11.2020 r.

Przygotowanie: ​ Małgorzata Arażnik-Adejumo

Temat zajęć: ​Scenariusz zajęć "Rozwijanie intuicji geometrycznej - figury geometryczne"

Grupa: ​3-6 latki

Cele ogólne:

● utrwalenie kształtów i nazw figur geometrycznych;

● umiejętność klasyfikowania przedmiotów według jednej cechy;

● wdrażanie do uważnego słuchania;

● utrwalenie nazw kolorów;

● doskonalenie przeliczania

Cele szczegółowe:

● dziecko zna figury geometryczne (koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt)

● uważnie słucha wiersza;

● potrafi liczyć do dziesięciu

● dokładnie wykonuje polecenia

Cele terapeutyczne:

● budowanie wiary we własne możliwości i pozytywnej samooceny;

● odwrócenie uwagi od trudnej sytuacji związanej z chorobą;

● uatrakcyjnienie pobytu

Metody:

● słowna: rozmowa kierowana

● oglądowa: pokaz i prezentacja

● czynna: samodzielne wykonanie zadań

Środki dydaktyczne:

● wiersz - “Pajacyk” M. Plata udostępniono: 25 -11-2020 r.;

● kredki, flamastry, papier kolorowy, klej nożyczki, ew, gotowe oczy;

● pajacyk z figur geometrycznych

● figury geometryczne (drewniane lub plastikowe)

● zestaw wyciętych z papieru figur geometrycznych

Karty pracy do wyboru:

● nr 1 ​- ​Policz ile figur (źródło: Praca własna, opublikowano 25.11.2020 r.)

● nr 2 - Sudoku figury (źródło: Praca własna, opublikowano 25.11.2020 r.)

(2)

Przebieg:

1. Wprowadzenie:

● nauczycielka czyta wiersz “ “ i pokazuje pajacyka z figur geometrycznych.

Wiersz M. Platy „Pajacyk”

Hop –rączki w górę, Hop –rączki w dół.

Co to za dziwny skaczący stwór?

Jest koło, kwadrat, Prostokąt jest śliczny.

To nasz pajacyk geometryczny.

Głowa okrągła jest jak piłeczka, a na tej głowie trójkątna czapeczka.

Kwadrat to brzuszek.

Oczy i nosek są okrąglutkie jak groszek.

Rączki i nogi pajaca –to prostokąciki, na nich z trójkątów małe buciki.

Figur przeróżnych ułóż kilka

I już jest pajacyk , co skacze jak piłka

● pytania do wiersza;

○ “Jakie figury wystąpiły w wierszu?”;

○ “Co powstało z figur geometrycznych?”;

○ “Z jakich figur geometrycznych pajacyk miał: czapkę, głowę, brzuszek, oczy itp.?”;

○ “Jakiego są koloru?”;

2. zabawa “co jest w tym worku?”;

● nauczycielka pokazuje drewniane figury geometryczne i wkłada do worka (dzieci nazywają te figury);

● dzieci wkładają rękę do worka, nazywają figurę geometryczną i ją wyjmują;

● przeliczanie punktów;

3. zabawa w parach - rysowanie na plecach figury geometrycznej i zgadywanie;

4. praca plastyczna “Pajacyk”;

● dzieci otrzymują zestaw wyciętych figur z papieru, ich zadaniem jest ułożenie

figur według wiersza (nauczycielka czyta wiersz);

(3)

5. Karty pracy do wyboru:

1. Karta pracy nr 1: Policz ile figur (źródło: Praca własna, opublikowano 25.11.2020 r.)

2. Karta pracy nr 2: Sudoku figury (źródło: Praca własna, opublikowano 25.11.2020 r.)

(4)

Karta pracy nr 1

(5)

Karta pracy nr 2

Cytaty

Powiązane dokumenty

Zabawa ruchowa: Dzieci oznaczają miejsca na sali, jakby to była mapa Polski: morze to kwadrat z niebieskich klocków, stawiają przy nim tabliczki z nazwami: Gdańsk, Sopot, Gdynia.

Środki dydaktyczne: wiersz „Trzy słowa” , płyta CD z melodią, kłębek wełny, arkusze szarego papieru, materiały plastyczne, kartki ze słowami : przepraszam, proszę, dziękuję,

Scenariusz zajęć świetlicowych Temat zajęć: Tolerancja – ważna sprawa.. Cel główny: Uwrażliwienie uczniów na sprawy związane z tolerancją i zwrócenie uwagi na jej

Za domkiem znajdowało się niewielkie jeziorko z czystą, lazurową wodą, w której wesoło pluskały się kolorowe rybki.. Puszek bardzo lubił wyprawy nad jeziorko i lubił

Nauczyciel podaje informacje na temat życia i twórczości autorki, jej ojczystego kraju, w którym rozgrywa się akcja książki?. Sprawdzenie aktywnego słuchania uczniów

Na siedliskach suchych i ubogich (skały, piasek, rumowiska) tworzą się murawy, na których wypasa się owce.. Na polach rosną te rośliny, które są uprawiane, a

Podsumowanie zajęć: Uczniowie wraz z nauczycielem utrwalają zdobytą wiedzę i dzielą się wrażeniami z odbytych zajęć. Wspólnie wychodzą na spacer, aby umieścić pijalnię dla

Metody pracy: pogadanka, burza mózgów, dyskusja, metoda zajęć praktycznych, pokaz Formy pracy: grupowa, indywidualna.. Środki dydaktyczne: tablica interaktywna, zdjęcia z