• Nie Znaleziono Wyników

publikacje nauczycieli, awans zawodowy, scenariusze lekcji, wypracowania, testy, konspekty, korepetycje, matura, nauczyciele

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "publikacje nauczycieli, awans zawodowy, scenariusze lekcji, wypracowania, testy, konspekty, korepetycje, matura, nauczyciele"

Copied!
7
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zaj ęć

Temat: Jak zdrowym by ć?

Opracowała: Ludwika Szczęsna

Miejsce: Świetlica szkolna Czas: 2 h (120 minut) Wiek: 9 – 11 lat

Cel poznawczy: Poznanie sposobów dbania o własne zdrowie i utrzymania należytej higieny ciała.

Cel wychowawczy:

 Rozwijanie wyobraźni i twórczej ekspresji u dzieci.

 Rozwijanie pamięci i doskonalenie umiejętności kojarzenia faktów, wydarzeń.

 Kształtowanie umiejętności wykorzystania posiadanej wiedzy.

 Kształtowanie odpowiedzialności za swoje zdrowie.

 Kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania się.

 Kształtowanie współdziałania w grupie.

Przebieg zajęć:

1. Czynności organizacyjne:

- Powitanie uczestników zajęć przez nauczyciela.

- Usadowienie dzieci przy stolikach.

2. Zabawa na wyciszenie i koncentracje dzieci – „Minutka”.

(2)

Wszystkie dzieci siedzą z zamkniętymi oczami. Mają za zadanie odliczyć po cichu 1 minutkę- 60 sekund. Wychowawca ze stoperem w ręku rozpoczyna zabawę poprzez głośne wypowiedzenie słowa START.

Dziecko, które uważa, że minuta minęła otwiera oczy i wstaje. Wygrywa ten uczestnik zabawy, który wstaje równo po jednej minucie lub był najbliżej poprawnego odliczania.

3. Przedstawienie problematyki zajęć.

Wszystkie dzieci otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. Rozwiązaniem tego zadania jest hasło będące tematem zajęć.

D Z I E Ń

M Y D Ł O

R O W E R

O W O C E

W A R Z Y W A G R Z E B I E Ń

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7. S Z C Z O T E C Z K A

1. Nadchodzi po nocy.

2. Potrzebne do umycia się.

3. Pojazd dwukołowy.

4. Jabłko, śliwka, gruszka to...

5. Kapusta, kalafior to...

6. Służy do czesania włosów.

7. Niezbędna do mycia zębów jest pasta i ...

(3)

Prowadzący zapisuje hasło krzyżówki na tablicy i przystępuje do kolejnego etapu zajęć.

4. „Burza Mózgów”.

Dzieci poprzez swobodne wypowiedzi podają skojarzenia z hasłem – Zdrowie.

Prowadzący zajęcia spisuje pomysły na tablicy.

5. Podział dzieci na grupy.

Zwrócenie szczególnej uwagi na integrację dzieci w zespole i pracę grupową.

6. Poszczególne grupy dzieci wybierają swoich kapitanów i ustalają nazwę swojego zespołu.

(Nazwę zespołu należy utworzyć od przyborów toaletowych niezbędnych do zachowania codziennej higieny ciała).

7. Nauczyciel zapoznaje uczestników zajęć z zasadami obowiązującymi podczas zabawy i przedstawia regulamin przyznawania punktacji.

( Jeżeli, jest taka możliwość to do składu komisji przydzielamy przynajmniej jedno starsze dziecko).

8. Rozdanie wszystkim grupom krzyżówek, zagadek, testu dotyczącego specjalizacji lekarskich, rozsypanki wyrazowej. ( załączniki nr 1, 2, 3, 4) 9. Po uzyskaniu wszystkich odpowiedzi komisja przystępuje do obliczenia

uzyskanych punktów. Pozostali uczestnicy wraz z nauczycielem prowadzącym wykonują kolejne ćwiczenie- zajęcia ruchowe przy muzyce.

Dzieci chodzą w rytm muzyki. Gdy muzyka cichnie, uczniowie wykonują polecenia nauczyciela, np.: stajemy na jednej nodze, chodzimy jak słonie, skaczemy jak myszki, maszerujemy na palcach, wykręcamy rączkami żarówki, dmuchamy na piórko, itp.

10. Podsumowanie zajęć:

 Ogłoszenie wyników.

 Wręczenie drobnych nagród.

(4)

 Nauczyciel prowadzący dziękuje dzieciom za udział w zajęciach, zbierając informacje zwrotne, pytając, co, im się podobało, co według nich było ciekawe, najważniejsze, co zapamiętały z zajęć.

Załącznik nr 1.

Specjalizacje lekarskie i ich wytłumaczenie.

Chirurg Lekarz, który składa złamane kości

Dentysta Lekarz, który leczy dzieci

Pediatra Lekarz, który bada uszy, gardło, nos

Laryngolog Lekarz, który leczy zęby

Dziecko ma za zadanie odpowiednio połączyć lekarza z jego wykonywaną specjalizacją.

(5)

Załącznik nr 2.

Zagadki tematyczne.

1. Przy umywalce wisi długi przedmiot- kolorowy lub biały.

Umyj ręce- prosi – umyjże się cały. ( ręcznik)

2. Ono pewnie cię przekona, że twarz twoja zabrudzona. ( lustro)

3. Kolorowa rączka, czupryna „na jeża”, kiedy z niej korzystam to zęby wyszczerzam. ( szczoteczka do zębów)

4. Spogląda z wysoka, na kurki, na wannie, gdy go używasz udaje fontannę. ( prysznic)

5. Mydła i wody pilnie unika. Co weźmie do rąk, wszystko poplami.

A jak takiego nazwać chłopczyka? Ja wam nie powiem. Nazwijcie go sami. ( brudas)

6. Każdy z nas, póki nieduży tylko ich dwadzieścia ma, choć wypadną, będą nowe i to aż trzydzieści dwa. ( zęby )

Każda grupa dzieci otrzymuje zagadki na kartce.

Załącznik nr 3.

Rozsypanka wyrazowa.

1. PIJ MLEKO - TO BĘDZIESZ ZDROWY.

2. RUCH TO ZDROWIE.

3. JEDZ OWOCE I WARZYWA.

Dzieci mają za zadanie ułożyć zdania i zapisać je na kartkach.

(6)

Załącznik nr 4.

Krzyżówka warzywno- owocowa.

1. M A N D A R Y N K I

2. C E B U L A

3. B U R A C Z K I

4. M A R C H E W

5. K A P U S T A

6. O G Ó R E K

7. C Z O S N E K

8. D Y N I A

9. G R U S Z K A

10. G R O S Z E K

11. K I W I

12. P O M I D O R

13. W I Ś N I E

1. Podobne do pomarańczy, ale mniejsze.

2. Gdy ją obierasz to płaczesz.

3. Robi się z nich barszcz czerwony.

4. Przysmak królika i nos bałwana.

5. Jest bardzo zdrowa, ale kwaśna.

6. Jest podłużny, zielony, może być kiszony.

7. Jest bardzo zdrowy, ma silny zapach.

8. Wróżka zrobiła z niej karetę dla Kopciuszka.

9. Pyszna, soczysta rośnie na gruszy.

10. Drobne kuleczki w strąkach.

(7)

11. Zielone, włochate, kwaśne.

12. Zabawa lub czerwone warzywo.

13. Podobne do czereśni są...

Dzieci w zespołach rozwiązują krzyżówkę, a następnie wypisują na osobnych kartkach wszystkie warzywa i owoce.

Cytaty

Powiązane dokumenty

W krajobrazie tamtejszym wida ć charakterystyczne sylwetki pieców wapiennych, słu żą cych do wypra ż ania wapienia.. Podczas pra ż enia wapienia otrzymano 112kg

Uczniowie mają „grobowe” miny, milczą; każdy wychowanek trzyma w rękach planszę lub transparent z jakimś napisem.. Młodzież ustawia się, pojedynczo, zajmując przestrzeń

• brak grubej tkanki okrywaj ącej 2. Przyporz ądkuj pojęcia do określeń:. Zespół populacji ró żnych gatunków organizmów, powiązanych ze SIEDLISKO sob ą

Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje si ę jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczb ę opłacanych podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalno

Gospodarka funkcjonuj ąca w oparciu o mechanizm rynkowy (gospodarka rynkowa) charakteryzuje si ę dominacją prywatnej własności, swobodną możliwością podejmowania działalno

a) ka żda zmiana ceny związana jest ze zmianą popytu b) popyt jest odwrotnie proporcjonalny do ceny c) popyt jest wprost proporcjonalny do ceny d) popyt nie zale ży od zmiany cen.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 11

Zderzaj ące się masy powietrza unoszą się w układach niskiego ciśnienia.. Po drugiej stronie Oceanu Spokojnego znajduje si ę w