• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa ICzęść wspólnaKlasa IIKształtowane dyspozycjaTemat tygodniowy

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa ICzęść wspólnaKlasa IIKształtowane dyspozycjaTemat tygodniowy"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane

dyspozycja Temat

tygodniowy

OPOWIEDZ MI BAJKĘ. BAJKI I LEGENDY.

Temat dnia „Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie…”

Rz w roli głównej.

Zagadnienia z podstawy programowej

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

1.2b-w tekście literackim zaznacza wybrane fragmenty, określa czas i miejsce akcji,

wskazuje głównych bohaterów, 1.3a-w formie ustnej i pisemnej:

kilkuzdaniową wypowiedź, krótkie opowiadanie,

krótki opis, list prywatny, życzenia, zaproszenie,

1.3d-dba o kulturę wypowiadania się;

poprawnie artykułuje głoski, akcentuje wyrazy,

stosuje pauzy i właściwą intonację w zdaniu oznajmującym, pytającym i rozkazującym; stosuje formuły grzecznościowe,

1.3e-rozumie pojęcia: wyraz, głoska, litera, sylaba, zdanie; dostrzega różnicę między

literą i głoską; dzieli wyrazy na sylaby;

oddziela wyrazy w zdaniu, zdania w tekście,

1.3f-pisze czytelnie i estetycznie (przestrzega zasad kaligrafii), dba o poprawność

gramatyczną, ortograficzną oraz interpunkcyjną,

7.19-zauważa, że jedna figura jest powiększeniem lub pomniejszeniem drugiej; rysuje figury

w powiększeniu i w pomniejszeniu.

(2)

4.2b-podejmuje działalność twórczą, posługując się takimi środkami wyrazu plastycznego jak: kształt, barwa, faktura w kompozycji na płaszczyźnie

i w przestrzeni (stosując określone materiały, narzędzia i techniki plastyczne),

6.1-obserwuje i prowadzi proste

doświadczenia przyrodnicze, analizuje je i wiąże przyczynę

ze skutkiem;

6.2-opisuje życie w wybranych

ekosystemach: w lesie, ogrodzie, parku, na łące

i w zbiornikach wodnych; wie, jakie warunki są konieczne do rozwoju roślin i zwierząt

w gospodarstwie domowym, w szkolnych uprawach i hodowlach itp.; wie, jaki pożytek

przynoszą zwierzęta środowisku, i podaje proste przykłady;

6.5-wyjaśnia zależność zjawisk przyrody od pór roku; wie, jak zachować się odpowiednio

do warunków atmosferycznych;

7.18-dostrzega symetrię (np. w rysunku motyla); rysuje drugą połowę

symetrycznej figury;

(3)

Cele operacyjne

-potrafi połączyć w całość części warzywa okopowego;

-potrafi ułożyć symetryczny obrazek;

- potrafi wykonać estetyczną pracę plastyczną przy użyciu wybranej techniki.

Uczeń:

-potrafi uważnie wysłuchać tekst wiersza i wykonać zadania wymagające treści utworu;

-rozumie pojęcie symetrii;

-wykonuje interesującą pracę plastyczną, przy użyciu ziemniaczanych stempelków;

-potrafi uzasadnić pisownię wyrazów z rz;

-potrafi wykonać mapę pamięci obrazującą w/w regułę ortograficzną;

-potrafi wymienić warzywa okopowe i omówić ich budowę;

-potrafi narysować drugą połowę symetrycznego warzywa;

-potrafi samodzielnie wykonać ziemniaczane stemple.

Pomoce dydaktyczne

Aplikacja z interaktywnym wierszem Rzepka Juliana Tuwima, karty pracy do zadań matematycznych w klasie I i II, kolorowy brystol, flamastry,

przygotowane wcześniej stempelki z rzepy.

Przebieg zajęć Temat: „Wyrosła rzepka jędrna i

krzepka…”

Praca z interaktywnym wierszem Rzepka Juliana Tuwima ( wysłuchanie tekstu , wyliczanki, układanki, puzzle)

Temat: Budowa warzyw okopowych.

Temat: Symetryczne warzywa.

1.Omówienie pojęcia symetrii.

2. Praca z kartami pracy.

Temat: Warzywne stemple.

Uczniowie wykonują pracę plastyczną przy użyciu stempli wykonanych z warzyw.

Uczniowie klasy II z tekstu wiersza wypisują wyrazy w których występuje rz.

Omawiają zasady ortograficzne uzasadniające występowanie rz w podanych wyrazach.

Tworzą mapę pamięci obrazującą zasady pisowni rz.

(4)

Praca z karta pracy- dopasowywanie części rosnącej na powierzchni ziemi i tej znajdującej się pod jej powierzchnią.

3. Uczniowie klasy I układają karty, tak by powstał symetryczny obraz ( np. łączą jedną połowę pomidora z drugą itp.) 4. Uczniowie podejmują próby narysowania brakującej części figury geometrycznej, a następnie wybranego warzywa.

Uczniowie klasy I korzystają ze stempelków przygotowanych przez nauczyciela.

1.Jakie warzywa okopowe znamy?

2.Omówienie budowy warzyw okopowych na podstawie rzepy.

3. Uczniowie rysują drugą połowę symetrycznego warzywa.

4.Uczniowie rysują warzywa w pomniejszeniu i powiększeniu.

Uczniowie klasy II mogą wykonać stemple wg własnego pomysłu.

Cytaty

Powiązane dokumenty

dydaktyczne Kartoniki ze znakami rzymskimi, nagranie piosenki „ Wesoły Nowy Roczek”. Kartoniki ze znakami rzymskimi, nagranie piosenki „ Wesoły Nowy

Uczniowie wcielają się w role rodziców i zachęcają swoje dzieci do aktywnego spędzania czasu wolnego. Ilustrując swoimi gestami popularne dyscypliny

- zna słowa, które pasują do siebie ze względu na zgodność brzmienia, - poznaje rymy,.. - globalnie

– realizuje sylabami rytmicznymi, gestem oraz ruchem proste rytmy i wzory.. rytmiczne; reaguje ruchem na puls rytmiczny i jego zmiany, zmiany tempa, metrum i dynamiki

matematyczne korzystając z liczmanów (kontury zwierząt afrykańskich). Układają matematyczne pytania do planszy o zwierzętach afrykańskich. Na pierwszą część

– realizuje sylabami rytmicznymi, gestem oraz ruchem proste rytmy i wzory rytmiczne; reaguje ruchem na puls rytmiczny i jego zmiany, zmiany tempa, metrum i dynamiki

Dzieci mają zawiązane oczy, tak aby nie widzieli, co się dzieje wokół nich. Pozostali uczniowie ustawiają się dookoła

Nauczyciel prosi uczniów, aby przypomnieli z poprzedniej lekcji zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.. Nauczyciel zapisuje te zasady na paskach papieru raz szarego