• Nie Znaleziono Wyników

BLANDYNA ZAJDLER

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "BLANDYNA ZAJDLER"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

BLANDYNA ZAJDLER

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania do geografii. Geografia w zakresie podstawowym, III etap edukacyjny

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie

kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty

Warszawa 2019

CIEKAWOŚĆ W

POZNAWANIU

ŚWIATA

(2)

Recenzja merytoryczna – Alicja Węsierska-Kwiecień Agnieszka Stanuszkiewicz

Katarzyna Szczepkowska-Szczęśniak dr Beata Rola

Redakcja językowa i korekta – Altix Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Tytuł lekcji:

Procesy zewnętrzne i ich rola w modelowaniu rzeźby powierzchni Ziemi.

Klasa I

(2 godziny lekcyjne)

Cel

a) Wskazanie prawidłowości w zakresie funkcjonowania środowiska przyrodniczego.

Uczeń:

„ wyjaśnia rolę procesów zewnętrznych modelujących powierzchnię Ziemi (erozja, transport, akumulacja);

„ omawia skutki rzeźbotwórczej działalności rzek, wiatru, lodowców, lądolodu i mórz oraz wietrzenia.

Metody/Techniki/Formy pracy

Praca równym frontem, w grupie, rybi szkielet, stoliki eksperckie, ranking ważności, dyskusja, giełda pomysłów.

Środki dydaktyczne

dostęp do Internetu (animacje ze scholaris), ości do rybiego szkieletu.

Opis przebiegu lekcji

Faza wstępna (pierwsza lekcja)

Nauczyciel informuje uczniów o sposobie pracy na lekcji – mapowanie pojęć, stoliki eksperckie (uczniowie w grupie wykonują te same czynności w ciągu 10 min, następnie po utworzeniu nowych grup prezentują wykonane w swojej grupie prace. Nauczyciel kontroluje poprawność notatek wykonywanych przez pozostałych uczniów w grupie) oraz czas wykonywania poszczególnych czynności. Następnie, stosując giełdę pomysłów, wyjaśnia co uczniowie rozumieją pod pojęciem procesy zewnętrzne.

Nauczyciel: narysuj rybi szkielet, w górnej części na ościach wpisz, które procesy modelują powierzchnię Ziemi (działalność: morza, lodowców górskich, rzek, wiatru, wietrzenie), podziel na pięć grup, każda grupa otrzymuje jedną ość.

Uczniowie w grupach uzupełniają ość wpisując, jakie formy powstają w wyniku przypisanego grupie procesu; po prawej wpisują, czy jest to efekt niszczącej, czy budującej działalności danego procesu.

Faza zasadnicza (druga lekcja)

(4)

Uczniowie pracują w grupach eksperckich (5-osobowych), rozwiązując zadania, czas – 10 min. Następnie Nauczyciel dzieli uczniów na grupy tak, aby w każdej grupie był jeden ekspert od swojego tematu (każdy ekspert ma 2,5 min na prezentację swojego tematu).

Nauczyciel: zapisz pytania wspólne dla każdej grupy i przydziel zadania.

Pytania wspólne dla wszystkich grup zadaniowych/eksperckich:

1. Poszukajcie animacji wyjaśniającej proces przypisany Waszej grupie.

2. Wyjaśnijcie, na czym polega dany proces i jakie są jego rodzaje.

3. Opiszcie efekty tego procesu.

4. Wyjaśnijcie, w jakich regionach świata procesy te zachodzą intensywnie i dlaczego.

Wykonajcie zadania według poniższej instrukcji, czas pracy 10 min.

Zadania dla grup:

Grupa 1. Jesteście specjalistami od wyjaśnienia procesów krasowych.

Grupa 2. Jesteście specjalistami od wpływu działalności rzek na ukształtowanie powierzchni Ziemi.

Grupa 3. Jesteście specjalistami od opisu wpływu działalności lodowców na ukształtowanie powierzchni Ziemi.

Grupa 4. Jesteście specjalistami od wyjaśnienia wpływu działalności morza na zarys linii brzegowej.

Grupa 5 Jesteście specjalistami od wyjaśnienia wpływu działalności wiatru na powierzchnię lądów.

Eksperci wracają do swoich grup i tworzą ranking trójkątny zapisując, które informacje według grupy są:

najważniejsze: należy je zapamiętać, są przydatne w życiu codziennym i które umiejętności będą przydatne w ciągu roku szkolnego,

ważne, ale jeszcze powinny być ćwiczone na kolejnych lekcjach.

Czas pracy 5 min.

Faza podsumowująca

Każda grupa prezentuje swój ranking (2 min).

Nauczyciel: przypomnij, co to jest wietrzenie i w których regionach jest

najintensywniejsze; powinna wystąpić dyskusja, dlaczego tak się dzieje i czy można temu zaradzić.

Komentarz metodyczny

Można stworzyć karty pracy dla rankingu ważności dla grup. Praca w grupie wzmacnia integrację klasy, w której są uczniowie ze SPE, można ucznia z dysgrafią przydzielić do pracy z Internetem, np. szukanie animacji. Na tej lekcji można wykorzystać, jako sposób oceniania, ocenę koleżeńską.

(5)

5

Kompetencje w zakresie

czytania i pisania, językowe, matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, cyfrowe, osobiste, społeczne.

Cytaty

Powiązane dokumenty

informuje uczniów o sposobie pracy na dwugodzinnej lekcji – mapowanie pojęć, ranking, stoliki eksperckie (uczniowie w grupie wykonują te same polecenia przez 15 min,

Nauczyciel porządkuje metody przedstawiania informacji na mapie, może to być prezentacja multimedialna przygotowana przez ucznia chętnego, zdolnego (prezentacja metod

Poszukajcie w podręczniku tabelki przedstawiające informacje statystyczne, a następnie odczytajcie informacje liczbowe, opiszcie, w jakich jednostkach są one zapisane, oceńcie,

Podsumowanie pracy w grupach; uczniowie dzielą się swoimi refleksjami dotyczącymi sposobu pracy na lekcji; wspólne zredagowanie kontraktu dotyczącego pracy. w grupach podczas

Nauczyciel proponuje uczniom wykonanie demonstracji obrazującej ruch obiegowy Ziemi, tak aby wyjaśniała następstwa ruchu Ziemi (uczniowie pracują w grupach czteroosobowych).

Uczniowie opisują klimat na podstawie danych klimatycznych i wskazują stację na mapie, wyjaśniają gdzie jeszcze występują podobne warunki klimatyczne na Ziemi.

Uczniowie zdolni mogą przygotować wcześniej krótką prezentację na temat przyczyn konfliktów w latach 1945 – 2000 i w XXI wieku lub roli mediów we współczesnym świecie

Podkreśl, że istnieje zależność pomiędzy zróżnicowaniem tempa przyrostu naturalnego a różnym poziomem rozwoju społeczno-gospodarczego krajów oraz fakt, iż zmiany