• Nie Znaleziono Wyników

BLANDYNA ZAJDLER

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "BLANDYNA ZAJDLER"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

BLANDYNA ZAJDLER

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania do geografii. Geografia w zakresie podstawowym, III etap edukacyjny

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie

kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty

Warszawa 2019

CIEKAWOŚĆ W

POZNAWANIU

ŚWIATA

(2)

Redakcja merytoryczna – Anna Kasperska-Gochna Recenzja merytoryczna – Alicja Węsierska-Kwiecień

Agnieszka Stanuszkiewicz

Katarzyna Szczepkowska-Szczęśniak dr Beata Rola

Redakcja językowa i korekta – Altix Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Tytuł lekcji:

Dlaczego na Ziemi występują pory roku?

Klasa I

Cel

„ Kształcenie umiejętności myślenia przyczynowo-skutkowego.

Uczeń:

„ prezentuje ćwiczenia pokazujące oświetlenie Ziemi i ruchy Ziemi;

„ wyjaśnia następstwa ruchu obiegowego Ziemi.

Metody/Techniki/Formy pracy

oglądowe, burza mózgów, mapowanie pojęć, ćwiczeniowe, praca w grupie.

Środki dydaktyczne

prezentacja animacji „ruch obiegowy” scholaris. Dostęp do Internetu.

Globus. Latarka lub lampa z stożkowatym kloszem.

Opis przebiegu lekcji

Faza wstępna

Nauczyciel przypomina uczniom cechy ruchu obiegowego Ziemi, stosując giełdę pomysłów. Demonstruje fragment animacji pokazujący ruch obiegowy Ziemi.

Uczniowie na kartkach zapisują jedną cechę ruchu obiegowego, która według nich jest najważniejsza i przypinają do tablicy. Tworzy się „słoneczko” z promieniami opisującymi cechy ruchu obiegowego Ziemi.

Faza zasadnicza

Nauczyciel proponuje uczniom wykonanie demonstracji obrazującej ruch obiegowy Ziemi, tak aby wyjaśniała następstwa ruchu Ziemi (uczniowie pracują w grupach czteroosobowych).

Uczniowie zdolni mogą przygotować własną prezentację, np. na komputerze.

Uczniowie prezentują swoje pomysły.

Nauczyciel porządkuje wiedzę, tworząc listę cech i następstw ruchu obiegowego Ziemi (można wykorzystać napisy wykonane przez uczniów ze „słoneczka”).

Faza podsumowująca

Nauczyciel zadaje pytanie: Jaka jest według Was przydatność wiedzy o ruchach Ziemi w życiu codziennym?

(4)

4

Komentarz metodyczny

W klasach wykazujących braki, lekcja ta może być realizowana na dwóch jednostkach w celu dobrego utrwalenia pojęć poznanych na wcześniejszych etapach kształcenia:

rok, dzień i noc polarna, strefy oświetlenia, strefa międzyzwrotnikowa, strefa umiarkowana, strefa podbiegunowa, ruch obiegowy.

Nauczyciel wyjaśnia, że ogrzanie powierzchni zależy od kąta padania promieni słonecznych – można zaproponować demonstrację z użyciem lampy lub latarki o mocnym natężeniu światła.

Demonstrujemy ruch obiegowy Ziemi (fragment animacji z zasobów scholaris).

Uczeń powinien po obejrzeniu ćwiczenia lub animacji kojarzyć: ruch obiegowy – oświetlenie Ziemi – temperatura powietrza, a dalej strefy klimatyczne, roślinne, glebowe.

Uczniowie opisują oświetlenie ziemi w czterech porach roku. Wskazują na związek wysokości górowania Słońca nad widnokręgiem, miejscem wschodu i zachodu Słońca;

korzystamy z wiedzy o Polsce z wcześniejszych etapów kształcenia.

Uczniowie wskazują na przydatność wiedzy dotyczącej następstw ruchu obiegowego w życiu codziennym. Występuje element oceny koleżeńskiej i samooceny, np. Czy jesteś zadowolony/a ze swojego przygotowania prezentacji?, Co można zmienić, dodać…

Ważne! Uczniowie z dysleksją mogą mylić kierunki. Używamy nazw kierunków w języku angielskim. Nawiązać współpracę z nauczycielem fizyki w celu wyjaśnienia i utrwalenia pojęć, np. prędkość, masa, prędkość światła i inne.

Kompetencje w zakresie: rozumienia i tworzenia informacji, wielojęzyczności, matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, cyfrowe, osobiste, społeczne.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Poszukajcie w podręczniku tabelki przedstawiające informacje statystyczne, a następnie odczytajcie informacje liczbowe, opiszcie, w jakich jednostkach są one zapisane, oceńcie,

Podsumowanie pracy w grupach; uczniowie dzielą się swoimi refleksjami dotyczącymi sposobu pracy na lekcji; wspólne zredagowanie kontraktu dotyczącego pracy. w grupach podczas

Uczniowie opisują klimat na podstawie danych klimatycznych i wskazują stację na mapie, wyjaśniają gdzie jeszcze występują podobne warunki klimatyczne na Ziemi.

Nauczyciel informuje uczniów o sposobie pracy na lekcji – mapowanie pojęć, stoliki eksperckie (uczniowie w grupie wykonują te same czynności w ciągu 10 min, następnie

Uczniowie zdolni mogą przygotować wcześniej krótką prezentację na temat przyczyn konfliktów w latach 1945 – 2000 i w XXI wieku lub roli mediów we współczesnym świecie

Podkreśl, że istnieje zależność pomiędzy zróżnicowaniem tempa przyrostu naturalnego a różnym poziomem rozwoju społeczno-gospodarczego krajów oraz fakt, iż zmiany

Korzystając z materiałów źródłowych wyjaśnijcie pojęcia: urbanizacja, dezurbanizacja i co decydowało o szybkim wzroście liczby ludności w miastach; wyjaśnijcie, jak

W przyszłości – potencjalny stan możliwy do osiągnięcia – jaki jest w danym miejscu i czasie; pierwsza grupa – ocena pozytywna, druga grupa – ocena negatywna.