• Nie Znaleziono Wyników

BLANDYNA ZAJDLER

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "BLANDYNA ZAJDLER"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

BLANDYNA ZAJDLER

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania do geografii. Geografia w zakresie podstawowym, III etap edukacyjny

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie

kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty

Warszawa 2019

CIEKAWOŚĆ W

POZNAWANIU

ŚWIATA

(2)

Recenzja merytoryczna – Alicja Węsierska-Kwiecień Agnieszka Stanuszkiewicz

Katarzyna Szczepkowska-Szczęśniak dr Beata Rola

Redakcja językowa i korekta – Altix Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Tytuł lekcji:

Czy grozi nam eksplozja demograficzna?

Klasa II

Cel

Weryfikowanie hipotez dotyczących przyczyn różnorodnych procesów demograficznych.

Uczeń:

„ analizuje wykresy (fazy rozwoju demograficznego), piramidę płci i wieku,

„ opisuje prognozy zmian w strukturze ludności, na podstawie danych statystycznych,

„ opisuje cechy demograficzne wybranego obszaru,

„ ocenia konsekwencje: eksplozji demograficznej lub jego regresu.

Metody/Techniki/Formy pracy

mapowanie pojęć, metody samodzielnego dochodzenia do wiedzy (praca z atlasem i kartą pracy), praca w grupie.

Środki dydaktyczne

atlas geograficzny, karta pracy, teksty źródłowe, roczniki statystyczne.

Opis przebiegu lekcji

Faza wstępna

Nauczyciel: Odwołaj się do wiedzy uczniów ze szkoły podstawowej i przypomnij pojęcia: przyrost naturalny, współczynnik urodzeń i zgonów, społeczeństwo młode i stare, starzenie się, bezrobocie. Na tablicy zapisz pojęcie Procesy demograficzne.

Wyjaśnij zasady pracy na lekcji.

Uczniowie wpisują na kartkach (jedna skojarzenia z zapisanym pojęciem - tworzy się słoneczko), a następnie tworzą definicję pojęcia Procesy demograficzne i sprawdzają w słowniku/Internecie.

Faza zasadnicza

Nauczyciel: wyjaśnij, za pomocą rysunku, fazy rozwoju demograficznego (w karcie pracy przygotowanej dla każdego ucznia może znaleźć się rysunek faz rozwoju demograficznego).

Uczniowie pracują w grupach, wyszukują podstawowe mierniki demograficzne dla podanych kontynentów i wybranych państw, a następnie określają fazę rozwoju demograficznego. Jedna z grup wyjaśnia pojęcie: przejście epidemiologiczne.

(4)

Nauczyciel: wyjaśnij, jakie mogą być przyczyny niskiego przyrostu naturalnego dla mieszkańca, np. Polski, stosując ranking ważności.

1

konsekwencja najważniejsza

dwie konsekwencje mniej ważne, ale równorzędne

trzy konsekwencje najmniej istotne, ale równorzędne

Faza podsumowująca

Po wykonaniu zadań i ich omówieniu podsumuj temat lekcji zwracając uwagę, że nie mamy do czynienia ze zjawiskiem ubytku liczby ludności i niskiego przyrostu naturalnego w skali globalnej, ale raczej regionalnej. Wyjaśnij, jakie mogą być konsekwencje niskiego przyrostu naturalnego dla wybranego państwa, stosując ranking ważności.

Komentarz metodyczny

Uczeń z wcześniejszych etapów kształcenia:

wyjaśnia i poprawnie stosuje podstawowe pojęcia z zakresu demografii: przyrost naturalny, urodzenia i zgony, średnia długość życia;

odczytuje z różnych źródeł informacji (m.in. rocznika statystycznego oraz piramidy płci i wieku) dane dotyczące: liczby ludności Polski, urodzeń, zgonów, przyrostu naturalnego, struktury płci, średniej długości życia w Polsce.

Zwróć szczególną uwagę na przebieg linii urodzeń i zgonów i wartość wskaźnika przyrostu naturalnego, którą uczeń może odczytać bez obliczeń matematycznych.

Podaj przykłady krajów znajdujących się w poszczególnych fazach rozwoju demograficznego, następnie rozdaj roczniki statystyczne lub linki z danymi statystycznymi, podziel klasę na pięć grup. W tym 4 grupy to wybrane kraje dla poszczególnych kontynentów, piąta grupa opisuje pojęcie przejścia epidemiologicznego na podstawie otrzymanych materiałów.

Porozmawiaj z uczniami, jakie informację dostarcza nam analiza cyklu

demograficznego (faz rozwoju demograficznego). Podkreśl, że istnieje zależność pomiędzy zróżnicowaniem tempa przyrostu naturalnego a różnym poziomem rozwoju społeczno-gospodarczego krajów oraz fakt, iż zmiany wskaźników przyrostu naturalnego zmieniały się w czasie pod wpływem przechodzenia państw do kolejnych formacji społeczno-gospodarczych (kolejno: feudalnej –społeczeństwo wiejskie, kapitalistycznej i socjalistycznej, I i II rewolucji przemysłowej oraz rozwoju gospodarki globalnej, społeczeństwo postmodernistyczne). Ważne: uczniowie z dysgrafią mogą mieć kłopoty z właściwym odczytywaniem informacji statystycznych, można wtedy

(5)

5

przydzielić takiego ucznia do grupy jednorodnej (słabszej, mającej łatwiejsze zadanie i więcej czasu na jego wykonanie)

Kompetencje w zakresie

tworzenia informacji, wielojęzyczności, matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, cyfrowe, osobiste, społeczne i w zakresie uczenia się.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel porządkuje metody przedstawiania informacji na mapie, może to być prezentacja multimedialna przygotowana przez ucznia chętnego, zdolnego (prezentacja metod

Poszukajcie w podręczniku tabelki przedstawiające informacje statystyczne, a następnie odczytajcie informacje liczbowe, opiszcie, w jakich jednostkach są one zapisane, oceńcie,

Podsumowanie pracy w grupach; uczniowie dzielą się swoimi refleksjami dotyczącymi sposobu pracy na lekcji; wspólne zredagowanie kontraktu dotyczącego pracy. w grupach podczas

Nauczyciel proponuje uczniom wykonanie demonstracji obrazującej ruch obiegowy Ziemi, tak aby wyjaśniała następstwa ruchu Ziemi (uczniowie pracują w grupach czteroosobowych).

Uczniowie opisują klimat na podstawie danych klimatycznych i wskazują stację na mapie, wyjaśniają gdzie jeszcze występują podobne warunki klimatyczne na Ziemi.

Nauczyciel informuje uczniów o sposobie pracy na lekcji – mapowanie pojęć, stoliki eksperckie (uczniowie w grupie wykonują te same czynności w ciągu 10 min, następnie

Uczniowie zdolni mogą przygotować wcześniej krótką prezentację na temat przyczyn konfliktów w latach 1945 – 2000 i w XXI wieku lub roli mediów we współczesnym świecie

Korzystając z materiałów źródłowych wyjaśnijcie pojęcia: urbanizacja, dezurbanizacja i co decydowało o szybkim wzroście liczby ludności w miastach; wyjaśnijcie, jak