• Nie Znaleziono Wyników

BLANDYNA ZAJDLER

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "BLANDYNA ZAJDLER"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty WarszaWa 2019

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania geografii dla szkoły podstawowej kl. VIII

AZJA OBSZAREM

WIELKICH KONTRASTÓW BLANDYNA

ZAJDLER

(2)

Agnieszka Stanuszkiewicz dr Beata Rola

Agnieszka Ratajczak-Mucharska Redakcja językowa i korekta – Editio

Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat lekcji

Azja obszarem wielkich kontrastów

Cel ogólny

Pokazanie, dlaczego Azję nazywamy kontynentem wielkich kontrastów.

Cele szczegółowe

O. wyjaśnia terminy: rów tektoniczny, płyty litosfery, tsunami;

„

„ wyjaśnia, dlaczego mówimy, że Azja to kontynent wielkich kontrastów;

„

„ identyfikuje związki między przebiegiem granic płyt litosfery a występowaniem rowów tektonicznych, wulkanów, trzęsień ziemi i tsunami;

„

„ formułuje twierdzenia o zaobserwowanych prawidłowościach w rozmieszczeniu wulkanów;

„

„ dyskutuje na temat sposobów zapobiegania tragicznym skutkom trzęsień ziemi i tsunami.

Metody/Techniki/Formy pracy

Lekcja ćwiczeniowa, praca z mapą, stoliki eksperckie, praca w grupie.

Środki dydaktyczne

Podręcznik, atlas geograficzny.

Opis przebiegu lekcji

1. Faza wstępna

N. prosi o zapisanie pierwszego skojarzenia ze słowem kontrast, jakie uczniom przyszło do głowy.

U. przypinają skojarzenia na tablicy.

N. prosi o wyjaśnienie, czym jest kontrast, używając określeń najczęściej pojawiających się na tablicy, które zostały podane jako wytłumaczenie.

U. wyjaśniają pojęcie kontrastu.

N. zadaje pytanie: Jak sądzicie, dlaczego mówi się, że Azja jest kontynentem kontrastów?

Jednocześnie sugeruje uczniom, aby uważnie przyjrzeli się mapie hipsometrycznej.

U. tworzą listę kontrastów Azji.

2. Faza wykonawcza

N. dzieli klasę na grupy 4-osobowe, rozdaje im po jednym elemencie, np. najwyższe wysokości w m n.p.m., zróżnicowanie kulturowe, wielkie formy terenu, najwyższe szczyty i depresje, najdłuższe rzeki, największe półwyspy i prosi grupę o uzasadnienie, dlaczego otrzymany element jest faktycznie kontrastem.

(4)

N. wyjaśnia, że na lekcji zajmą się ukształtowaniem terenu i wykazaniem, jakie czynniki zadecydowały o takim ukształtowaniu powierzchni.

Grupa 1. Niziny w Azji

Wypiszcie nazwy największych nizin Azji i określcie ich położenie, a następnie porównajcie z nizinami w Europie.

Grupa 2. Wyżyny w Azji

Wypiszcie nazwy największych wyżyn i opiszcie ich położenie, a następnie porównajcie z wyżynami Europy.

Grupa 3. Góry w Azji

Opiszcie przebieg i nazwy łańcuchów górskich Azji z uwzględnieniem ich wysokości n.p.m. i porównajcie z górami Europy.

Grupa 4* Procesy wewnętrzne modelujące powierzchnię Azji

Jesteście specjalistami od wyjaśnienia, jakie procesy wewnętrzne modelują powierzchnię Azji. Opiszcie granice płyt litosfery i miejsca występowania rowów tektonicznych, wulkanów, trzęsień ziemi i tsunami.

U. pracują w grupach po 10 minut, zmieniają grupy i prezentują swoje ustalenia kolegom, po prezentacji wracają do swoich grup.

N. formułuje twierdzenia o zaobserwowanych prawidłowościach w rozmieszczeniu wulkanów.

U. wyjaśniają, jakie występują prawidłowości (na granicy płyt litosfery).

Uczniowie pracują w grupach przez 3 minuty, dyskutują i tworzą listę skutków wybuchów wulkanów i trzęsień ziemi na ukształtowanie powierzchni zarówno dla gospodarki, jak i mieszkańców. Wskazana jest w tym momencie przydatność tej wiedzy, np. o tsunami. Nauczyciel powinien wyjaśnić, dlaczego ta wiedza jest ważna.

3. Faza podsumowująca

Następuje dyskusja na temat sposobów zapobiegania tragicznym skutkom trzęsień ziemi i tsunami oraz wyjaśnienie, jak rozpoznać, że zbliża się tsunami.

Komentarz metodyczny

Na pierwszej lekcji wyjaśniamy, jakimi metodami pracujemy w klasie VIII i rozpoczynamy lekcję mapą myśli, wykazując (na podstawie mapy hipsometrycznej oraz map tematycznych), że Azja jest obszarem wielkich geograficznych kontrastów. Tworzymy listę wielkich różnic. Na drugiej lekcji wyjaśniamy uczniom, że zajmą się wykazaniem na przykładzie ukształtowania powierzchni, że Azja jest kontynentem kontrastów, a więc porządkujemy wiedzę i wskazujemy na związki między przebiegiem granic płyt litosfery

a występowaniem rowów tektonicznych, wulkanów, trzęsień ziemi (nawiązujemy do Islandii) i tsunami, na tej podstawie uczeń formułuje twierdzenia

(5)

5

o zaobserwowanych prawidłowościach w ich rozmieszczeniu. Zadanie 1, 2, 3 jest przewidziane dla uczniów słabych, a zadanie 4 dla dobrych.

Ważne

Uczniowie ze SPE pracując w grupach, realizują wymagania zgodnie z Pp.:

Interpretowanie map różnej treści, w celu zdobywania, przetwarzania i prezentowania informacji geograficznych.

Kompetencje

Matematyczne i z zakresu nauk przyrodniczych oraz przedsiębiorczości, a także społeczne, językowe, cyfrowe.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel porządkuje metody przedstawiania informacji na mapie, może to być prezentacja multimedialna przygotowana przez ucznia chętnego, zdolnego (prezentacja metod

Poszukajcie w podręczniku tabelki przedstawiające informacje statystyczne, a następnie odczytajcie informacje liczbowe, opiszcie, w jakich jednostkach są one zapisane, oceńcie,

Podsumowanie pracy w grupach; uczniowie dzielą się swoimi refleksjami dotyczącymi sposobu pracy na lekcji; wspólne zredagowanie kontraktu dotyczącego pracy. w grupach podczas

Nauczyciel proponuje uczniom wykonanie demonstracji obrazującej ruch obiegowy Ziemi, tak aby wyjaśniała następstwa ruchu Ziemi (uczniowie pracują w grupach czteroosobowych).

Uczniowie opisują klimat na podstawie danych klimatycznych i wskazują stację na mapie, wyjaśniają gdzie jeszcze występują podobne warunki klimatyczne na Ziemi.

Nauczyciel informuje uczniów o sposobie pracy na lekcji – mapowanie pojęć, stoliki eksperckie (uczniowie w grupie wykonują te same czynności w ciągu 10 min, następnie

Uczniowie zdolni mogą przygotować wcześniej krótką prezentację na temat przyczyn konfliktów w latach 1945 – 2000 i w XXI wieku lub roli mediów we współczesnym świecie

Podkreśl, że istnieje zależność pomiędzy zróżnicowaniem tempa przyrostu naturalnego a różnym poziomem rozwoju społeczno-gospodarczego krajów oraz fakt, iż zmiany