• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2.11.2020 Przygotowanie:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2.11.2020 Przygotowanie:"

Copied!
8
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 2.11.2020

Przygotowanie: ZESPÓŁ NAUCZYCIELI PRZEDSZKOLA Temat tygodniowy: Domy i domki.

Temat zajęć: Co to jest dom?

Grupa: 3-6 latki

Cele ogólne i szczegółowe

doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej;

naśladowanie czynności, inscenizowanie;

przełamywanie nieśmiałości podczas publicznego wypowiadania się;

kształtowanie sprawności manualnej;

rozwijanie wrażliwości muzycznej i poczucia rytmu;

uczeń wymienia wyrazy zawierające głoskę „i” w nagłosie, śródgłosie i wygłosie (bez używania tych pojęć);

uczeń rozróżnia literę „i” małą i wielką, pisaną i drukowaną.

Cele terapeutyczne:

sprzyjanie odreagowaniu napięć emocjonalnych;

zgodna współpraca;

usprawnianie poprzez wykonywanie zadań;

odwrócenie uwagi od choroby.

Metody:

słowna: rozmowa kierowana, objaśnianie;

oglądowa: pokaz wzorów i sposobu wykonania pracy;

czynna: zadania stawiane do wykonania, samodzielne wykonanie pracy według wzoru.

Pomoce dydaktyczne:

tekst piosenki https://www.youtube.com/watch?v=I3HP-0XcyKI (dostęp 2.11.2020);

karty pracy;

fotografie

- dom jednorodzinny https://wybieramprojekt.pl/projekt-domu-rio-za-279-tysiecy- zlotych-dom-jednorodzinny-hc89/ (dostęp 2.11.2020)

- blok https://dom.wp.pl/bloki-z-wielkiej-plyty-czy-przetrwaja-kolejne-50-lat- 6098122743366273a (dostęp 2.11.2020)

- domek na wsi https://e-turysta.pl/domek-na-wsi-olpuch-108824.html?kl=1 (dostęp 2.11.2020)

- domek bliźniak https://sprzedajemy.pl/dom-blizniak-na-dzialce-500m2-program-mdm- borkowo-2-1b8e55-nr27982002 (dostęp 2.11.2020);

kredki, mazaki, bibuła, klej, kartki.

(2)

Przebieg zajęć:

1. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat ich domów – wielkości, wyglądu, miejsca, w którym się znajdują.

2. "Jaki to dom"

Dzieci oglądają zdjęcia różnych domów. Dzieci zgadują, który z nich to dom jednorodzinny, blok, domek na wsi oraz dom bliźniak. starają się je nazywać i porównać; nauczyciel lub rodzic zwraca uwagę na spore różnice w zabudowie miast i wsi.

domek jednorodzinny

blok

dom bliźniak

(3)

domek na wsi

3. Nauka piosenki „Mały domek mam”

https://www.youtube.com/watch?v=I3HP-0XcyKI (dostęp 2.11.2020) Po pierwszym wysłuchaniu piosenki pytania do tekstu:

- jaki jest domek z piosenki? (mały) - co leci z komina w domku? (dym)

- co robimy, kiedy chcemy wejść do domu? (pukamy i czyścimy buty).

Następnie nauka piosenki z pokazywaniem:

MAŁY DOMEK MAM MALUTKI TAK O TAK (układamy z palców kciuka i wskazującego prawej i lewej dłoni mały trójkąt);

I DYM Z KOMINA LECI WŁAŚNIE TAK O TAK O TAK (kręcimy dookoła palcem wskazującym prawej lub lewej ręki);

A GDY CHCĘ WEJŚĆ DO DOMU PUKAM W DRZWI O TAK O TAK (pukamy prawą lub lewą ręką);

POTEM CZYSZCZĘ BUTKI O TAK O TAK O TAK (ruszamy prawą i lewą stopą tak, jakbyśmy czyścili buty na wycieraczce).

4. Zabawy i ćwiczenia z literą i.

Zapoznanie z literą i – małą i wielką, drukowaną i pisaną. Utrwalanie litery i. Nauczyciel

tłumaczy dzieciom, że głoskę można też zapisać za pomocą znaku graficznego, jakim jest

litera. Pokazuje na tablicy sposób pisania litery „i” małej i wielkiej oraz wygląd litery

drukowanej (też małej i wielkiej). Dzieci wskazują podobieństwa i różnice między literami

pisanymi i drukowanymi. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy, a dzieci wykonują

zadania. Nauczyciel chodząc między uczniami sprawdza poprawność wykonywanego zadania

i koryguje ewentualne błędy (także w sposobie trzymania przyborów do pisania).

(4)

Wyklej wielką literę (I) oraz małą (i) plasteliną lub kulkami z bibuły (3 i 4 latki)

(5)

Odszukaj pośród liter małą i wielką literę I. Otocz każdą z nich zieloną pętlą.

M I L O m b p H M U

P k i r T U

v m i g I S

a I P A o

m P L i r T

U v m a g H

S I M P A

o m P L i r

T i v M I m

(6)

https://pl.pinterest.com/pin/25614291609173465/ (dostęp 2.11.2020)

(7)

5. Wyszukiwanie przez dzieci wyrazów zawierających głoskę „i’” w nagłosie, śródgłosie, wygłosie.

6. Obserwacja w lusterku układu narządu mowy podczas wymawiania głoski „i”.

Ustalenie, że „i” jest samogłoską, czyli jej najważniejszą cechą jest to, że słychać ją jako pojedynczą , dźwięczną głoskę.

Podstawą poprawnej artykulacji samogłoski I jest szerokie rozciągnięcie warg i ustawienie ich jakby na płasko. Należy wysunąć język do przodu, unieść jego środek ku górze, a czubkiem silno napierać na nasadę dolnych siekaczy. Rozwarcie żuchwy jest tutaj stosunkowo nieduże.

Dzieciom, które nie radzą sobie z wymową samogłoski I, poleca się lekkie otworzenie ust i rozciągnięcie warg jak do bardzo szerokiego uśmiechu (tak samo zresztą przebiega proces nauki wymowy S). Żeby unieść przednią część języka, rodzic może nacisnąć palcem dno jamy ustnej malucha od zewnątrz, czyli od strony podbródka.

7. Policz i wskaż.

Polecenie nr 1: Policz wszystkie domki, wskaż liczbę na paluszkach a następnie pokoloruj tyle kołek, ile domków na karcie pracy.

Polecenie nr 2: Wskaż najmniejszy i największy domek.

http://przedszkole22tg.pl/06-05-2020-sroda-domy-i-domki/ (dostęp 2.11.2020)

(8)

8. Narysuj swój domek – praca plastyczna.

9. Zakończenie. Utrwalenie piosenki „Mały domek mam”.

Cytaty

Powiązane dokumenty

◦ ucznia zdolnego - W gorącej butelce była para wodna , gdy para się skrapla potrzebuje mniej miejsca, jajko które zatyka otwór butelki nie wpuszcza powietrza do środka,

Jednak dziurki w niektórych materiałach są mniejsze niż kropelki wody, dzięki czemu woda nie jest wstanie się przez nie przecisnąć. O takich materiałach

Do przeprowadzenia doświadczenia będą mi potrzebne: plastikowa butelka, kartka z bloku technicznego, kawałek włóczki, nożyczki, mazak i ołówek.. Odcięcie

Nauczyciel rozdaje dzieciom szyfonowe chustki w kolorach: żółtym, niebieskim, zielonym, i czerwonym. Dzieci określają, z jakimi porami roku kojarzą im się kolory chustek.

Powitanie dzieci, powtórzenie poprzedniego tematu zajęć i przedstawienie krótkiego filmu dotyczącego urządzeń, które znajdują się u nas w domu... Wskaż na obrazku

Na hasło – Deszcz – dzieci jak najszybciej chowają się pod najbliższym parasolem... Wykonanie kart

• Zabawy w mieszanie barw podstawowych (żółtej, niebieskiej, czerwonej). Barwienie wody, układanie słoiczków z zabarwioną wodą według wzrastającego natężenia barwy. •

Zima, zima, zima, pada, pada śnieg Jadę, jadę w świat sankami Sanki dzwonią dzwoneczkami.. Dzyń, dzyń, dzyń Dzyń, dzyń, dzyń Dzyń,