Scenariusz zajęć przedszkolnych-30-10-2020
Przygotowanie: Zespół Nauczycieli Przedszkola Temat kompleksowy: Zwierzęta domowe
Temat zajęd: Zwierzę nie jest rzeczą Grupa wiekowa : 3-6-latki
Cele ogólne:
- kształtowanie odpowiedzialnej postawy wobec zwierząt , które posiadamy w domu - kształtowanie przyjaznego i opiekuoczego stosunku do zwierząt
- wzbogacanie zasobu wiadomości o zwierzętach domowych Cele szczegółowe:
-utrwalanie znajomości nazw zwierząt domowych i ich wyglądu - zapoznanie ze sposobem odżywiania zwierząt i opieki nad nimi - doskonalenie koncentracji uwagi , percepcji wzrokowej i słuchowej Cele terapeutyczne:
- zapobieganie monotonii życia szpitalnego - odwracanie uwagi od choroby
- odreagowanie napięd związanych z hospitalizacją Środki dydaktyczne:
-wiersz M Frelikowskiej ,,Zwierzę nie jest rzeczą”, ilustracje zwierząt, zagadki słowne, zagadki słuchowe ,piosenka ,,Kundel bury”, kolorowanka ,,Pieski”
Przebieg zajęd:
1.Zagadka słuchowa- ,,Jakie zwierzę słyszysz”?- dzieci wysłuchują odgłosów zwierząt i wskazują na obrazku zwierzę do którego należy głos
https://www.miniminiplus.pl/rybka-minimini/gry/jakie-zwierze-slyszysz (data dostępu 25-10-2020) 2.Wysłuchanie wiersza czytanego przez nauczyciela lub inną osobę dorosłą-drogi uczniu posłuchaj uważnie.
,,Zwierzę nie jest rzeczą”
Niech posłuchają mnie wszystkie dzieci Wędruje dziwna plotka po świecie
Nie każdy podobno pamięta Jak należy dbad o zwierzęta Są również tacy co je kaleczą
A przecież zwierzę nie jest rzeczą !!!!!!!!!
Pewien Jurek z II –ej A Od swej cioci dostał psa Karci go , uderza srogo.
Czy inni na to patrzed mogą ???
Zanim uderzysz swego psa Spójrz w oczy psu
Pies w oczach ma Tyle wierności i dobroci Od dzisiaj pamiętamy:
Nie znęcamy się nad zwierzętami !!!!!!!!!!
-- Mamo, to jest mały kotek Chcesz odniosę go z powrotem Tylko daj mu spodek mleka Spójrz , jak ładnie się uśmiecha ! Dała mi go pewna pani
Może był niedobry dla niej?
Może psocił, może drapał?
Może mlekiem coś zachlapał?
Chcesz nauczę go porządku Tylko zrób mu miejsce w kątku Tylko daj mu spodek mleka Spójrz, jak do nas się uśmiecha
-Wiemy już trochę o zwierzętach Najważniejsze by zapamiętad Chomik, żółw, kotek czy psisko To też nasze środowisko Sami możecie zrobid wiele By zostad zwierząt przyjacielem
Po wysłuchaniu wiersza ,dzieci odpowiadają na pytania:(jeśli dziecko ma problem z odpowiedzą dorosły podpowiada)
-Jak nie należy traktowad zwierząt?
-Jak możemy im pomagad?
-Co to jest schronisko dla zwierząt?
-co musimy wiedzied o zwierzętach zanim weźmiemy je do domu?
- co robimy jak zwierzątko jest chore?
- jak możemy pomóc zwierzętom w schroniskach?
-jeśli masz w domu swoje zwierzątko, opowiedz o nim-jakie to zwierzę ,jak ma na imię, jak się nim opiekujesz?
3. Oglądanie ilustracji zwierząt
https://przedszkolankowo.pl/2016/11/27/domowi-ulubiency-plansze-zestaw-1/ (data dostępu 25- 10-2020)
Obejrzyj poniższe obrazki i powiedz jak nazywa się zwierzątko i co znajduje się obok zwierzątka i do czego służy.
(pies i jego legowisko) (świnka morska i klatka) ( kot i jego zabawka) (królik i klatka)
(chomik i jego klatka) (rybka i małe akwarium) (kanarek i jego klatka)
Po obejrzeniu obrazków spróbuj odpowiedzied na pytania, wskaż właściwą odpowiedź:
Co dasz pieskowi do jedzenia:
a. Mięso b. Kapustę c. chleb
Co dasz kotkowi do jedzenia:
a. chrupki kukurydziane b. mięsko
c. ryż
Czym nakarmisz chomika:
a. warzywami b. owocami c. ziarnami zbóż d. bigosem
Czym nakarmisz królika:
a. warzywami b. sianem c. cukierkami
Czym nakarmisz rybkę w akwarium:
a. roślinami wodnymi
b. specjalną karmą zakupioną w sklepie c. słodkimi żelkami
Czym nakarmisz świnkę morską:
a. sianem b. warzywami c. kaszką manną
Czym nakarmisz kanarka:
a. nasionami słonecznika b. owocami
c. makaronem
3.Słuchanie piosenki pt ,,Kundel bury”-
-dzieci słuchają piosenki i próbują opowiedzied o czym jest piosenka( kogo znalazł chłopiec w ogródku, jak wyglądał piesek, co zrobił chłopiec z pieskiem, jak chłopiec opiekuje się pieskiem?) - dzieci słuchają piosenki ponownie i wyklaskują rytm piosenki dłoomi
https://www.youtube.com/watch?v=WBNzkZ-53ns (data dostępu 25-10-2020)
4.Kolorowanie obrazka ,,Pieski i ich pan”- opowiedz co widzisz na obrazku i pokoloruj
https://miastodzieci.pl/kolorowanki/pies-przyjacielem-czlowieka/# (data dostępu 25-10-2020)