• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 17.11.2020 Przygotowanie:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ ZAJĘĆ 17.11.2020 Przygotowanie:"

Copied!
9
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 17.11.2020

Przygotowanie: ZESPÓŁ NAUCZYCIELI PRZEDSZKOLA Temat tygodniowy: Pada deszcz.

Temat zajęć: Listopad – liść opadł.

Grupa: 3-6 latki

Cele ogólne i szczegółowe

doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej;

naśladowanie czynności;

doskonalenie umiejętności posługiwania się określeniami dotyczącymi zjawisk atmosferycznych zachodzących w przyrodzie jesienią.;

kształtowanie sprawności manualnej;

rozwijanie wrażliwości muzycznej i poczucia rytmu;

dziecko naśladuje dźwięki deszczu.

Cele terapeutyczne:

sprzyjanie odreagowaniu napięć emocjonalnych;

zgodna współpraca;

usprawnianie poprzez wykonywanie zadań;

odwrócenie uwagi od choroby.

Metody:

 słowna: rozmowa kierowana, objaśnianie;

 oglądowa: pokaz wzorów i sposobu wykonania pracy;

 czynna: zadania stawiane do wykonania, samodzielne wykonanie pracy według wzoru.

Pomoce dydaktyczne:

 kartka w kształcie kropli deszczu;

 tamburyn lub inny instrument;

 parasole;

 wiersz pt. „Listopad” J. Koczanowskiej;

 kartki;

 farby;

 pędzle;

 kredki;

 nożyczki;

 kropelki deszczu z papieru dla każdego dziecka.

(2)

Przebieg zajęć:

1. Słuchanie wiersza „Listopad” J. Koczanowskiej.

"Listopad" J. Koczanowska Miesiąc listopad nie jest brzydki i smutny być nie musi wcale, wystarczy mu się dobrze przyjrzeć, żeby zobaczyć wiele zalet.

Kiedy ostatnie liście spadną i szare chmury skryją niebo, listopad jest jak baśń ciekawa, ma w sobie coś tajemniczego.

Wiatr głośno śpiewa, mgły wirują, deszcz kropelkami w okno stuka, to jest melodia listopada –

niezwykle piękna, chociaż smutna.

2. Rozmowa na temat wiersza.

Pytania naprowadzające dotyczące aktualnej pory roku, charakterystycznych zmian zachodzących w przyrodzie późną jesienią (opadanie liści, silne wiatry, chłód, deszcz, zachowanie zwierząt, ubiór ludzi).

3. Zabawa „Co robi deszcz?”.

Dzieci siedzą na dywanie w kole, na tablicy nauczyciel wywiesza dużą kroplę deszczu wyciętą z papieru. Dzieci zastanawiają się i poszukują jak największej liczby określeń czynności związanych z deszczem np. kropi, leje, moczy, siąpi, kapie itp. Nauczyciel zapisuje określenia na kartce w kształcie kropli i przyczepia do tablicy.

4. Zabawa orientacyjno – porządkowa pt. „Słońce – deszcz”.

Nauczyciel umieszcza w różnych miejscach w sali parasole. Dzieci poruszają się między

parasolami po sali przy akompaniamencie tamburynu lub innego instrumentu na hasło –

Świeci słońce. Na hasło – Deszcz – dzieci jak najszybciej chowają się pod najbliższym

parasolem.

(3)

5. Wykonanie kart pracy. Karty dostosowujemy do wieku i możliwości dzieci. W tle melodia: https://www.youtube.com/watch?v=UQ8Euf2XgWs (dostęp 17.11.2020) lub https://www.youtube.com/watch?v=CQcxpdClWkA (dostęp 17.11.2020).

„Dzieciaki w akcji” Nowa Era, egzemplarz promocyjny, karty pracy część 1, str 39

(4)

„Dzieciaki w akcji” Nowa Era, egzemplarz promocyjny, karty pracy część 1, str 29

(5)

Starsze dzieci mogą wpisać w okienka ilość kropelek danego koloru cyfrą.

https://www.facebook.com/taktyka.wspierarozwoj/ (dostęp 17.11.2020)

(6)

https://miastodzieci.pl/kolorowanki/rysuj-po-linii-deszcz/ (dostęp 17.11.2020)

(7)

https://pl.pinterest.com/pin/675962225308545858/ (dostęp 17.11.2020)

(8)

https://blizejprzedszkola.pl/jesienne-liscie-pd,3,7080.html (dostęp 17.11.2020)

6. Zabawa ze śpiewem pt. „Pada deszczyk” na melodię "Panie Janie".

Nauczyciel włącza muzykę i wszyscy wspólnie śpiewają piosenkę ilustrując ją ruchem.

Dzieci śpiewają ją 3 razy, za każdym razem tempo śpiewania i pokazywania jest zwiększone.

Tekst piosenki: Pada deszczyk, pada deszczyk kapu, kap, kapu, kap. A niech sobie pada A niech sobie pada, kapu, kap, kapu, kap.

Muzyka:

https://www.youtube.com/watch?v=eGfZLwvOHW8 (dostęp 17.11.2020)

https://www.youtube.com/watch?v=7Hic7K6ODgU (dostęp 17.11.2020)

(9)

7. Zagadki.

http://www.przedszkola-zlotow.pl/zps1_files_33/jesienne_zagadki.pdf (dostęp 17.11.2020)

8. Praca plastyczna „Listopadowy deszczyk”.

Dzieci otrzymują kartki, farby, pędzle i wodę. Najpierw moczą kartkę wodą, a następnie malują farbami, które się łączą ze sobą tworząc ciekawe wzory. Kartki odkładają do wyschnięcia. Kiedy kartki wyschną będą wycinać z nich kropelki deszczu. Nauczyciel na koniec nawleka wszystkie kropelki na nitkę oraz dekoruje nimi salę.

9. „Jesienny masaż”- zabawa(masaż wykonuje się na plecach kolegi) propozycja z materiałów KLANZA.

„Przyszła jesień z deszczowym chmurami,

A po parku chodzą dzieci parami. („maszerowanie” – palce wskazujący i środkowy) Na alejkach ścielą się z liści dywany (głaskanie całą dłonią)

I brązowe spadają kasztany (ukłucia palcem)

My zbieram te dary, te dary jesieni (chwyt pięcioma palcami) Układamy je w rządkach na ziemi (rysowanie grzbietem dłoni linii) W domu tato wywierci w nich dziurki (wiercenie opuszkiem palców) Nawleczemy je wtedy na sznurku (dwie linie ciągłe rękoma po plecach)”

Cytaty

Powiązane dokumenty

Środki dydaktyczne : piosenka „ Kundel Bury”, wiersz L.Łącz „Przyjaciel ze schroniska”, karta pracy 1, karta pracy 2, karta pracy 3, ilustracje „Co zrobić kiedy zaatakuje

-- Mamo, to jest mały kotek Chcesz odniosę go z powrotem Tylko daj mu spodek mleka Spójrz , jak ładnie się uśmiecha.. Dała mi go

Nauczyciel tłumaczy dzieciom, że głoskę można też zapisać za pomocą znaku graficznego, jakim jest litera. Pokazuje na tablicy sposób pisania litery „i”

Nauczyciel rozdaje dzieciom szyfonowe chustki w kolorach: żółtym, niebieskim, zielonym, i czerwonym. Dzieci określają, z jakimi porami roku kojarzą im się kolory chustek.

Powitanie dzieci, powtórzenie poprzedniego tematu zajęć i przedstawienie krótkiego filmu dotyczącego urządzeń, które znajdują się u nas w domu... Wskaż na obrazku

• Zabawy w mieszanie barw podstawowych (żółtej, niebieskiej, czerwonej). Barwienie wody, układanie słoiczków z zabarwioną wodą według wzrastającego natężenia barwy. •

Wszystkim, którzy żyli w biedzie. Dary nosił im w potrzebie,.. Pod osłoną ciemnej nocy I, nie pragnąc nic dla siebie Czerpał radość z tej pomocy. Długo swe uczynki skrywał,

Zima, zima, zima, pada, pada śnieg Jadę, jadę w świat sankami Sanki dzwonią dzwoneczkami.. Dzyń, dzyń, dzyń Dzyń, dzyń, dzyń Dzyń,