1
Scenariusz zajęć
III etap edukacyjny, informatyka
Temat: Obliczenia statystyczne w arkuszu kalkulacyjnym
Treści kształcenia:
Informatyka:
4. Opracowywanie za pomocą komputera rysunków, tekstów, danych liczbowych, motywów, animacji, prezentacji multimedialnych. Uczeń:
3) wykorzystuje arkusz kalkulacyjny do rozwiązywania zadań rachunkowych z programu nauczania gimnazjum (na przykład z matematyki lub fizyki) i z codziennego życia (na przykład planowanie wydatków), posługiwanie się przy tym adresami bezwzględnymi, względnymi i mieszanymi.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Definiuje pojęcia: średnia arytmetyczna, wartość największa, wartość najmniejsza
● Wyjaśnia, jakie znaczenie ma średnia arytmetyczna
● Wymienia zalety komputerowego wspomagania tworzenia podstawowych statystyk
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi wprowadzać dane do arkusza kalkulacyjnego
● Potrafi obliczyć średnią arytmetyczną z zestawu wartości wpisanych do arkusza kalkulacyjnego
● Potrafi wyznaczyć wartości największą i najmniejszą z zestawu wartości wpisanych do arkusza kalkulacyjnego
Kompetencje kluczowe:
● Kompetencje informatyczne
● Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
● Kompetencje społeczne
Środki dydaktyczne:
● Film (samouczek): „Obliczanie średniej arytmetycznej”
● Prezentacja: „Statystyka klasowa w arkuszu MS Excel”
● Komputery podłączone do Internetu
● Rzutnik
● Tablica
Metody nauczania:
● Eksponujące: film
● Problemowe: dyskusja, rozmowa kierowana
● Praktyczne: ćwiczenia
2
Formy pracy:
● Praca zbiorowa
● Praca w grupie
● Praca indywidualna
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Zapoznanie uczniów z tematem.
Nauczyciel informuje uczniów, że średnio w każdym polskim domu znajduje się 1,35 telewizora kolorowego [źródło: GUS]. Następnie zadaje pytanie, co oznacza część ułamkowa liczby telewizorów. Uczniowie odpowiadają, nauczyciel komentuje odpowiedzi.
Nauczyciel pyta uczniów, w jaki sposób można samemu obliczyć średnią ocen. Uczniowie odpowiadają. Nauczyciel dopytuje, czy można tę operację wykonać z pomocą komputera w arkuszu kalkulacyjnym, a następnie, po wysłuchaniu ich odpowiedzi, uzupełnia wypowiedź uczniów.
Etap realizacji
Nauczyciel wyświetla film (samouczek) pt. „Obliczanie średniej arytmetycznej” na temat obliczania średniej ocen w klasie.
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy dwuosobowe i prosi, by osoby w każdej grupy znalazły informacje na temat wysokości najwyższych gór na poszczególnych kontynentach, a następnie wpisały je do arkusza kalkulacyjnego. Uczniowie obliczają średnią wysokość gór z tzw. korony Ziemi. Następnie nauczyciel prosi uczniów, by odszukali funkcje, które można wykorzystać do wskazania najniższej i najwyższej góry spośród umieszczonych w arkuszu, i użyli ich w swoich arkuszach.
Nauczyciel przedstawia zestaw ćwiczeń w postaci prezentacji pt. „Statystyka klasowa”, a następnie przydziela po jednym zadaniu każdemu uczniowi. Uczniowie wykonują przydzielone im zadania. Nauczyciel obserwuje pracę uczniów i w razie konieczności pomaga.
Etap końcowy
Nauczyciel zadaje uczniom pytania kontrolne:
1. Czy zdaniem uczniów użycie Excela ułatwia obliczanie statystyk klasowych?
2. W jaki sposób możemy obliczyć średnią arytmetyczną w programie Excel?
3. Do czego służą funkcje MIN i MAX w programie Excel?
Zadanie domowe:
Zastanów się, jakie interesujące statystyki dotyczące uczniów w Twojej klasie można obliczyć w programie Excel. Zapisz swoje pomysły.
Słowa kluczowe:
statystyka, średnia arytmetyczna, wartość minimalna, wartość maksymalna