Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo
Autor: Katarzyna Walasek Obszar podstawy programowej:
3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki) Blok tematyczny: Mówię coraz ładniej i poprawniej Temat: Jestem poetą.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach.
Uczestniczy w proponowanych zabawach językowych, parateatralnych.
W zrozumiały sposób mówi o swoich potrzebach.
Potrafi opisać wygląd przedmiotu, osoby.
Wypowiada się w sytuacji rozmowy telefonicznej, formuje odpowiednie zwroty i komunikaty.
Mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji.
Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach.
Odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem;
umie posługiwać się rekwizytami.
W zrozumiały sposób mówi o swoich potrzebach.
Mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji.
Interesuje się urządzeniami technicznymi (np. używanymi w gospodarstwie domowym), próbuje rozumieć, jak one działają, zachowuje ostrożność przy korzystaniu z nich.
Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym,
gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.
Treści kształcenia:
bogacenie słownictwa dziecka w trakcie zabaw;
rozwijanie prawidłowej komunikacji werbalnej i mowy powiązanej z działaniem podczas zabaw;
kształtowanie umiejętności formowania różnych form wypowiedzi (np. próśb, nakazów, zakazów, pytań, komunikatów, informacji) w zależności od sytuacji oraz rozmówcy;
rozwijanie potrzeby uczestniczenia w rozmowie;
rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek);
rozwijanie wrażliwości przestrzennej i wzrokowej;
kształtowanie umiejętności uczestnictwa w zabawach parateatralnych z odgrywaniem ról w trakcie zabawy;
kształtowanie umiejętności formowania uogólnień związanych z podobieństwami i różnicami między danymi obiektami itp.;
kształtowanie sztuki autoprezentacji, poprzez naśladownictwo ruchów oraz gestów nauczyciela w zabawach ruchowych i parateatralnych.
Opis sposobu realizacji:
Przebieg zajęć Lp. Część dnia
aktywności dziecka
3-latki/uwagi o realizacji
4-latki/uwagi o realizacji
5-latki/uwagi o realizacji 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy swobodne w kącikach
zainteresowań.
2. Chłopiec w budce telefonicznej:
zabawa indywidualna -– zainteresowane dzieci kolorują ilustrację (załącznik nr 3). Nauczyciel (N) inicjuje rozmowę na temat telefonu i jego zastosowania w życiu codziennym. Zabawy naśladujące rozmowy telefoniczne.
3. Telefon i jego części:
układanka. Dzieci oglądają ilustrację przedstawiającą telefon (załącznik nr 4), a następnie starają się umieścić przygotowane przez N lub wycięte samodzielnie części telefonu w odpowiednich miejscach.
I. Zajęcia poranne
4. Do kogo dzwonią postaci baśniowe?:
zabawa indywidualna. Dla każdej grupy wiekowej można wykorzystać inną ilustrację zamieszczoną w załączniku nr 2 (5-latki s. 1; 4-latki s. 2; 3-latki s. 3).
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
5. Baśniowe zagadki:
dzieci starają się odgadnąć, jakiej baśni dotyczy zagadka (załącznik nr 1).
Druga wersja zabawy:
N czyta dzieciom wiersze pochodzące z wykorzystanych w zajęciach baśni, np. Królewna Śnieżka (braci Grimm), Kopciuszek (braci Grimm), Kubuś Puchatek (A. A. Milne). Dzieci próbują odgadnąć, z jakiej baśni pochodzą czytane wiersze.
6. Baśniowy świat:
zabawa parateatralna w naśladowanie ruchów postaci baśniowych, które przedstawione zostały w zagadkach. Propozycje:
Kot w butach – dzieci naśladują idącego kota w butach;
Kopciuszek – dzieci naśladują wróżkę;
Pinokio – dzieci naśladują chłopca – drewnianą kukiełkę;
Brzydkie kaczątko – dzieci naśladują kaczki i łabędzia z dużymi skrzydłami itd.
Uwaga:
dzieci same mogą proponować naśladowanie zachowania innych postaci z baśni.
7. Postaci bajkowe telefonują do siebie:
zabawa parateatralna w parach (dziecko młodsze ze starszym) z wykorzystaniem rekwizytów – dowolnych pudełek imitujących aparat telefoniczny (komórkowy) Wcześniej dzieci mogą ozdobić pudełka. Dzieci starają się prowadzić rozmowę telefoniczną, wcielając się w postaci z baśni, ale niepochodzących z tego samego utworu, np. Czerwony Kapturek rozmawia z Kubusiem Puchatkiem, Pinokio telefonuje do Kopciuszka.
II. Zajęcia dydaktyczne
Przygotowanie do obiadu 1. Baśniowy ogród:
zabawy na powietrzu z wykorzystaniem urządzeń dostępnych na placu zabaw.
III. Zajęcia popołudniowe
2. Bezpiecznie korzystam z komputera:
zabawy indywidualne z wykorzystaniem multimediów, zgodne z zainteresowaniami dzieci (załączniki nr 5, 6, 7, 8).
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Słowne: rozmowy, objaśnienia.
Percepcyjne: pokaz.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
kartonowe, małe pudełka, dowolne materiały plastyczne do ich ozdabiania oraz komputer z dostępem do Internetu i środki dydaktyczne, które można wykorzystać wzbogacając zajęcia z dziećmi, zamieszczone na portalu Scholaris:
1. Baśniowe zagadki – tekst zagadek;
2. Do kogo dzwonią postaci baśniowe? – ilustracje do wydrukowania;
3. Chłopiec w budce telefonicznej – kolorowanka;
4. Telefon i jego części – układanka, materiał do wydrukowania;
5. Połącz postaci z tej samej bajki – gra typu: łączenie elementów w pary;
6. Dzieci bawią się w telefon w przedszkolu – kolorowanka multimedialna;
7. Telefony w biurze, gra multimedialna typu: Znajdź 6 różnic;
8. Telefony – multimedialna gra memo.