1
Scenariusz zajęć
IV etap edukacyjny, informatyka
Temat: Współdzielenie danych w chmurze
Treści kształcenia:
Informatyka:
4. Opracowywanie informacji za pomocą komputera, w tym: rysunków, tekstów, danych liczbowych, animacji, prezentacji multimedialnych i filmów. Uczeń:
9) projektuje i tworzy stronę internetową, posługując się stylami, szablonami i elementami programowania.
Cele zoperacjonalizowane:
● Rozumie zalety i wady stosowania aplikacji biurowych w chmurze
● Rozumie integrację narzędzi biurowych w chmurze z dyskami usługi Microsoft SkyDrive
● Jest świadomy możliwości pracy biurowej za pomocą narzędzi Microsoft SkyDrive
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi utworzyć notatki za pomocą pakietu Microsoft Office Web Apps
● Potrafi udostępnić dokument w narzędziu Microsoft SkyDrive
● Potrafi importować tradycyjne dokumenty do narzędzi biurowych Microsoft SkyDrive
Kompetencje kluczowe:
● Kompetencje informatyczne
● Kompetencje społeczne i obywatelskie
Środki dydaktyczne:
● Film (samouczek): „Usługa SkyDrive”
● Komputery podłączone do Internetu
● Prezentacja zawieerająca zestaw ćwiczeń do indywidualnego wykonania:
„Współdzielenie danych w chmurze”
● Rzutnik
● Tablica
Metody nauczania:
● Eksponujące: film
● Problemowe: dyskusja
● Praktyczne: ćwiczenia, instruktaż
Formy pracy:
● Praca zbiorowa
● Praca indywidualna
2
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Nauczyciel pyta uczniów, czy od poprzednich zajęć korzystali z usługi internetowych programów biurowych firmy Google. Wysłuchuje i komentuje odpowiedzi. Przypomina, że istnieje wiele innych systemów do zdalnego przechowywania plików, chociażby popularny Dropbox. Pyta uczniów, czy korzystają z serwisu Dropbox – jeżeli tak, to jak porównaliby jego możliwości z poznanym na poprzednich zajęciach oprogramowaniem firmy Google.
Uczniowie odpowiadają, nauczyciel komentuje odpowiedzi. Informuje, że już od 2008 roku aplikacje internetowe są udostępniane również przez Microsoft. Pyta uczniów, czy korzystali już z tych usług. Wysłuchuje odpowiedzi i komentuje je.
Etap realizacji
Nauczyciel wyświetla film (samouczek) pt. „Usługa SKYDRIVE”, na temat tworzenia i współdzielenia dokumentów w systemie Microsoft SkyDrive. Następnie prosi, by uczniowie, jeżeli nie mają konta w systemie Microsoft, założyli je. Nauczyciel dzieli uczniów na dwuosobowe grupy i prosi, by wszystkie grupy dokonały porównania oprogramowania internetowego firmy Google oraz Microsoft. Następnie wybiera kilku uczniów z różnych grup i prosi ich o przedstawienie podobieństw i różnic, a także o określenie swoich preferencji.
Komentuje odpowiedzi uczniów.
Nauczyciel prosi uczniów o otwarcie zestawu ćwiczeń („Współdzielenie danych w chmurze”) do wykonania z wykorzystaniem usługi SkyDrive. Praca ta wykonywana jest indywidualnie przez każdego ucznia. Podczas pracy uczniowie mogą korzystać z samouczka.
Nauczyciel kontroluje pracę uczniów i, jeśli trzeba, udziela im pomocy.
Etap końcowy
Nauczyciel podsumowuje zajęcia. Wspólnie z uczniami przegląda efekty ich pracy.
Zadanie domowe:
Spróbuj przez kilka dni, zamiast korzystać z tradycyjnego programu biurowego, używać aplikacji Microsoft Office Web Apps. Czy taki sposób pracy jest wygodny?
Słowa kluczowe:
Microsoft Office Web Apps, praca w chmurze, Microsoft SkyDrive