• Nie Znaleziono Wyników

publikacje nauczycieli, awans zawodowy, scenariusze lekcji, wypracowania, testy, konspekty, korepetycje, matura, nauczyciele

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "publikacje nauczycieli, awans zawodowy, scenariusze lekcji, wypracowania, testy, konspekty, korepetycje, matura, nauczyciele"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji z wychowania komunikacyjnego

TEMAT: Bezpiecznie spacerem, pieszo i rowerem.

Opracowała:

Marta Radwańska

(2)

2

Cele operacyjne lekcji:

- powtórzenie i utrwalenie wiadomości z kl. IV-V z przepisów o ruchu pieszych i rowerzystów, - uświadomienie dzieciom obowiązku stosowania się do przepisów prawa o ruchu drogowym, - umiejętność stosowania poznanych wiadomości w życiu,

- uczeń potrafi współpracować w zespole przy sporządzaniu metaplanu.

Metoda

: eksperymentalno-badawcza - metoda weryfikacji zdobytych wiadomości, dyskusja w formie metaplanu.

Typ lekcji

: lekcja problemowa.

Formy pracy

: praca w grupach i indywidualna.

Środki dydaktyczne

:

- arkusze papieru

- kartki o różnych kształtach (owalne, prostokątne) - podręcznik „Z Agatką na drodze”

- karta informacyjna – test - krzyżówka.

Czas trwania zaj ęć

– 2 x 45 minut.

Tok lekcji

Zapoznanie uczniów z tematem oraz celem zaj ęć

1. Podanie tematu lekcji

2. Pogadanka - przypomnienie wiadomości o pieszym i rowerzyście.

3. Przypomnienie uczniom numerów telefonów instytucji takich jak: POLICJA, STRAŻ POŻARNA, POGOTOWIE. Rozdanie uczniom do wklejenia do zeszytu kartki z wypisanymi ważnymi telefonami.

4. Objaśnienie uczniom nowej metody dyskusji za pomocą metaplanu oraz objaśnienie środków dydaktycznych:

a) Objaśnienie metaplanu narysowanego na tablicy z kształtami i opisem obszarów mających następujące tytuły:

- „Jak jest” - opis aktualnego stanu na kartkach w kształcie koła.

- ,,Co należy” - opis stanu idealnego na kartkach w kształcie koła.

- „Dlaczego nie jest tak, jak należy” - opis rozbieżności między stanem idealnym a aktualnym - na kartkach w kształcie owalu.

- „Wnioski” - co należy zrobić, aby doprowadzić do stanu idealnego na kartkach prostokątnych.

(3)

3

b) Wyjaśnienie problemu zawartego w temacie uczniowie rozwiązują na podstawie swoich spostrzeżeń, zachowań i zdobytych wiadomości w kl. IV-V.

5. Podział klasy na grupy. Udzielenie dodatkowych objaśnień i korekt grupom.

6. Po zakończeniu wywieszania wniosków przez uczniów, omówienie powstałych metaplanów:

- każdy metaplan jest omawiany oddzielnie i szczegółowo,

- podczas omawiania uczniowie zgłaszają swoje uwagi i zadają pytania związane z ruchem drogowym.

7. Udzielenie odpowiedzi na pytania zadane przez uczniów podkreślając, że każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek stosowania się do przepisów prawa o ruchu drogowym.

8. W celu utrwalenia wiadomości uczniowie dostają karty informacyjne w formie testu do wklejenia w zeszycie.

9. Ocenienie pracy ucznia na podstawie karty informacyjnej na podstawie określonego kryterium.

10. Zadanie uczniom zadania domowego w formie krzyżówki.

BEZPIECZNIE SPACEREM, PIESZO I

ROWEREM

(4)

4

1 2

3 5

4 2

5 1

6 3

7

8 6

9

10 7

11 4

12 8

Odgadnij hasło

1 2 3 4 3 5 6 2 1 3 7 2 3 8 6

1. Po niej poruszaj ą się pojazdy.

2. Ostrzega (na kierownicy roweru).

3. O świetlają drogę przed pojazdem.

4. Przy drodze informuj ą, ostrzegają itp.

5. Porusza si ę po chodnikach.

6. Rów, chodnik, jezdnia, pobocze to elementy...

7. Potocznie przej ście dla pieszych.

8. Pojazd jedno śladowy.

9. Imi ę dziewczynki w podręczniku do Wychowania Komunikacyjnego.

10. Rodzaj znaku drogowego.

11. Przeci ęcie się dwóch jezdni.

12. Rower z silnikiem.

Cytaty

Powiązane dokumenty

W krajobrazie tamtejszym wida ć charakterystyczne sylwetki pieców wapiennych, słu żą cych do wypra ż ania wapienia.. Podczas pra ż enia wapienia otrzymano 112kg

Uczniowie mają „grobowe” miny, milczą; każdy wychowanek trzyma w rękach planszę lub transparent z jakimś napisem.. Młodzież ustawia się, pojedynczo, zajmując przestrzeń

• brak grubej tkanki okrywaj ącej 2. Przyporz ądkuj pojęcia do określeń:. Zespół populacji ró żnych gatunków organizmów, powiązanych ze SIEDLISKO sob ą

Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje si ę jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczb ę opłacanych podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalno

Gospodarka funkcjonuj ąca w oparciu o mechanizm rynkowy (gospodarka rynkowa) charakteryzuje si ę dominacją prywatnej własności, swobodną możliwością podejmowania działalno

a) ka żda zmiana ceny związana jest ze zmianą popytu b) popyt jest odwrotnie proporcjonalny do ceny c) popyt jest wprost proporcjonalny do ceny d) popyt nie zale ży od zmiany cen.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 11

Zderzaj ące się masy powietrza unoszą się w układach niskiego ciśnienia.. Po drugiej stronie Oceanu Spokojnego znajduje si ę w