• Nie Znaleziono Wyników

Wie jak należy dbać o wzrok i słuch

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Wie jak należy dbać o wzrok i słuch"

Copied!
6
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane

dyspozycja Temat

tygodniowy Nasze zmysly Jakie to wszystko ciekawe

Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch

Zagadnienia z podstawy programowej

1Edukacja polonistyczna 1.a.b,2.a, 3.a.b.c.d.e.f 4Edukacja plastyczna 2.a.b

5.Edukacja społeczna 4,10.

7.Edukacja matematyczna 2., 5.

Edukacja polonistyczna 1.a.b,2.a, 3.a.b.c.d.e.f 4Edukacja plastyczna 2.a.b

5.Edukacja społeczna 4, 10.

7.Edukacja matematyczna 5., 7.

Cele operacyjne Uczeń aktywnie uczestniczy w zajęciach.

Rozpoznaje i zapisuje cyfry do 4.

Poszukuje własnych pomysłów na rozwiązanie problemu.

Wie jak należy dbać o wzrok i słuch.

Kształtuje u siebie uczucie empatii.

Wykonuje proste działania matematyczne.

Potrafi zaplanować poszczególne etapy swojego działania.

Uczeń aktywnie uczestniczy w zajęciach.

Rozwiązuje równania typu : a + □ = b. Poszukuje własnych pomysłów na rozwiązanie problemu.

Wie jak należy dbać o wzrok i słuch.

Kształtuje u siebie uczucie empatii.

Potrafi zaplanować poszczególne etapy swojego działania.

(2)

Pomoce

dydaktyczne Okulary, kredki, kartka, kubek z płynem,sznurówki, koraliki , podręcznik, karty pracy

Okulary, kredki, kartka, kubek z płynem, sznurówki,koraliki, Przebieg zajęć

Temat: Rozmowa na temat wagi zmysłów wzroku i słuchu w życiu człowieka

Temat: Utrwalenie liczby 4 Uczniowie pracuja indywidualnie przy stolikach.

Ćwiczenia w kształtnym pisaniu poznanej cyfry.

Uczniowie siedzą w kręgu.

Powitanie-''Wszyscy są witam was zaczynamy już czas. Jestem ja, jesteś

ty raz, dwa, trzy ''

e. przyrodnicza

Zabawa w skojarzenia-uczniowie wymieniają skojarzenia z wyrazem

„wzrok”- nauczyciel zapisuje je dużymi drukowanymi literami na

paskach papieru i umieszczan na tablicy.

Słuchanie opowiadania „Marta u okulisty” Bożeny Formy - rozmowa

na temat przeczytanego opowiadania.

Nauczyciel zadaje uczniom pytania:

do czego potrzebny jest nam wzrok i

Temat: Znaczenie wzroku i słuchu w życiu człowieka.

Temat: Rozwiązywanie równań typu : a + □ = b.

(3)

Wyszukiwanie zbiorów o wskazanej ilości elementów.

Przeliczanie elementów.

słuch? Jak dbać o oczy i uszy aby jak najdłużej dobrze nam służyły.

e. matematyczna

Zabawa integracyjna.

(4)

Uczniowie siedzą w kręgu. Nauczyciel prosi do środka chętne dzieci ( zachęca szczególnie dzieci niesmiałe)

Prosi, by założyły specjalnie przygotowane okulary( okulary mają pozaklejane w różny sposób szkła, co

znacznie utrudnia,ogranicza lub wręcz uniemożliwia normalne

widzenie). Z takimi okularami uczniowie wykonują różne zadania,

np. przelewanie płynu, zawiązanie buta, rysowanie itd.

Następnie pyta uczniow o ich odczucia, trudności.

( zwraca uwagę, że tak na co dzień funkcjonują osoby niewidome i niedowidzące).

Nauczyciel zapowiada jeszcze jedno zadanie. Wybiera troje uczniów, wręczając im różne teksty do czytania,kolejna dwójka dzieci będzie śpiewać piosenkę. Na sygnał nauczyciela dzieci zaczynają

jednocześnie śpiewać, czytać głośno różne teksty,dodatkowo zostaje włączone radio. W takich warunkach zaczyna mówić do uczniów wydając im polecenia. Ćwiczenie to trwa ok 2- 3 minuty. Po jego zakończeniu

(5)

Temat: Projektowanie i ozdabianie oprawek okularów.

Nauczyciel prosi o przygotowanie stanowisk pracy ( dzieci wiedzą, że należy położyć na stoliku podkładki, przygotować kartki, papier kolorowy, klej).

Uczniowie wspólnie zastanawiają się nad sposobem wykonania pracy, materiałami oraz poszczególnymi etapami pracy.

Praca indywidualna.

Omawianie prac plastycznych ( nauczyciel stara się w każdej pracy znaleźć element pozwalający na udzielenie pochwały- zwłaszcza w stosunku do dzieci o obniżonych możliwościach. Oceniamy wysiłek włożony w pracę).

nauczyciel pyta uczniów o ich wrażenia. Opowiada, że dzieci chore na autyzm ( takie dzieci spotykamy na ulicy, w naszej szkole)tak właśnie odbierają nasz świat – jako chaos dźwięków i obrazów, co powoduje u nich wręcz fizyczny ból i frustrację) e.plastyczna

Temat: Świat widziany przez różowe okulary.

Nauczyciel prosi o przygotowanie stanowisk pracy ( dzieci wiedzą, że należy położyć na stoliku podkładki, przygotować kartki, kredki).

Następnie dzieci kończą zdanie:

„Zakładam różowe okulary i...

Dzieci wypowiadają się co „widzą”?

Jak można to narysować?

Jakich środków plastycznych można użyć?

Kolejnym etapem zadania jest przeniesienie swoich pomysłów na kartkę.

Praca indywidualna.

Omawianie prac plastycznych ( nauczyciel stara się w każdej pracy znaleźć element pozwalający na udzielenie pochwały- zwłaszcza w stosunku do dzieci o obniżonych możliwościach. Oceniamy wysiłek włożony w pracę).

(6)

Podsumowanie dnia.

Uczniowie wypowiadają się -czego się dziś nowego nauczyły?

-co zrozumiały,

-czy ta wiedza im się przyda w życiu?

-czy coś zmieniło się w postrzeganiu osób niepełnosprawnych?

- jak należy dbać o wzrok i słuch?

Cytaty

Powiązane dokumenty

Do wszystkich procesów dezynfekcji za- równo elementów stacji uzdatniania wody, jak i aparatów do hemodializ używa się pre- paratów oraz metod wskazanych przez pro- ducenta

Chociaż obecność cewnika naczy- niowego u pacjenta może wiązać się z ryzykiem zakażenia lub zakrzepicy, to zastosowanie tego rodzaju dostępu naczyniowego stało się swo-

Dbałość o naczynia krwiono- śne, które w perspektywie czasu mogą być po- trzebne do założenia dostępu naczyniowego do hemodializy, należy rozpocząć znacznie wcze- śniej

■ Leczenie wypadania włosów Sposób leczenia łysienia i nadmierne- go wypadania włosów uzależniony jest od jego przyczyny.. Dlatego tak duże znaczenie ma przede wszystkim wizyta

Osoba pomagająca innym w kryzysie, powinna pamiętać, że nie jest supermanem - pomaganie innym nie może szkodzić pomagaczowi. Interwencja kryzysowa to pierwsza pomoc psychologiczna

Boczne zęby mleczne utrzymują się u dzieci zazwyczaj przez 9 do 12 lat.. -Jak myślicie, ile zębów ma

Ref: Cały świat jest w naszych rękach Właśnie o tym ta piosenka.. Możesz dbać o cały świat Chociaż masz niewiele lat/2x

Być może czasem pojawią się i złość, i gniew, albo niepokój, ale jeśli tych emocji i pozytywnych zdarzeń jest więcej, to do tego, co trudne, uda wam się podjeść z