• Nie Znaleziono Wyników

Obiecuję ci że pod koniec tego materiału znajdziesz co najmniej dwa sposoby na szybkie szukanie nowych klientów. Być może Ty też tkwisz w błędnym

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Obiecuję ci że pod koniec tego materiału znajdziesz co najmniej dwa sposoby na szybkie szukanie nowych klientów. Być może Ty też tkwisz w błędnym"

Copied!
9
0
0
Pokaż więcej ( Stron)

Pełen tekst

(1)
(2)

Obiecuję ci że pod koniec tego materiału znajdziesz co najmniej dwa sposoby na szybkie szukanie nowych klientów. Być może Ty też tkwisz w błędnym kole, masz świetny projekt który bardzo Cię angażuje. Robisz wszystko czego chce Twój klient, sprawia mnóstwo frajdy. Ale ten projekt rośnie, zajmuje ci coraz więcej czasu. Angażujesz się w dodatkowe rzeczy, świetnie się bawisz aż w pewnym momencie projekt się kończy, a Ty zostajesz niejako bez klientów niejako bez pracy. Bez względu na to czy jesteś twórcą stron internetowych, grafikiem, fotografem, wirtualną asystentką czy świadczysz jakiekolwiek inne freelancerskie usługi.

Ten schemat prawdopodobnie również Ciebie dotyczy. Co z nim możesz zrobić?

Być może również dla Ciebie słowo sprzedaż brzmi bardzo źle. Może wręcz czujesz dreszcze na plecach kiedy słyszysz, że ktoś coś ma komuś sprzedawać.

albo co bardzo prawdopodobne kiedy realizujesz fajne projekty zawsze brakuje Ci czasu na efektywną sprzedaż. Jak sobie z tym poradzić? Na początku pozwól że się przedstawię. Nazywam się Michał Barczak jestem seryjnym przedsiębiorcą jestem też autorem książek o produktywności i autorem bloga Geekwork.pl

Gdy miałem 15 lat i byłem jeszcze w gimnazjum już wtedy świadczyłem swoje usługi jako freelancer. Zacząłem od pisania tekstów, administrowania for internetowych, tworzyłem proste grafiki.

Wraz z rozwojem osobistym zacząłem się zajmować bardziej profesjonalnymi usługami i powoli zacząłem interesować się marketingiem. Dotykałem tematu płatnych reklam Google Ads.

Wtedy jeszcze nazywały się one Google AdWords trochę Instagrama i Facebooka kiedy pojawiły się pierwsze mechanizmy natomiast ze względu na swoją sytuacje życiową podjąłem decyzję że znajdę pracę na etat.

WSTĘP

(3)

Oczywiście, pracując na własny rachunek zderzyłem się też z wieloma problemami. Czasami musiałem nawet zrezygnować ze swojego wynagrodzenia na rzecz zapłaty podwykonawcom czy współpracownikom.

Zdarzył się nawet taki krótki moment, zaraz na początku mojej działalności kiedy jeden z moich strategicznych klientów wprost i bezpośrednio miał oszukał nie płacąc mi kilku naprawdę dużych ( tej perspektywy czasu) faktur, w praktyce musiałem zaciągać pożyczki na to aby spłacić po pierwsze podwykonawców, moich pracowników, ale też opłacić koszty stałe firmy.

To właśnie wtedy w połowie 2016 roku nie zostało mi nic innego jak bardzo szybko zrealizować swój proces sprzedaży. Ale do brzegu, już zaraz podam Ci konkretne sposoby jakie ja również na co dzień - już może niekoniecznie jako freelancer. Ale nadal w ten sam sposób pozyskuje klientów dla siebie, dla mojej firmy. Zacznijmy od pewnych podstaw.

Wylądowałem w dużej korporacji marketingowej. Wtedy zacząłem pracować jako sprzedawca - tych właśnie usług, usług marketingowych. Po kilku miesiącach otrzymałem awans zostałem menadżerem zespołu sprzedażowego. Po kilku kolejnych latach znowu przyszedł czas na zmiany.

Wróciłem do pracy na własny rachunek jako wolny strzelec. Założyłem agencję marketingową, która do dziś specjalizuje się w obsłudze reklam płatnych na Facebooku, Instagramie oraz Google. Dlaczego Ci o tym opowiadam? Ponieważ byłem w takim momencie w którym bardzo brakowało mi pieniędzy wręcz pojawiły się u mnie bardzo duże długi. W ciągu niecałych dwóch lat byłem w stanie zbudować firmę i wygenerowała sporo ponad milion przychodu. To wszystko było możliwe głównie dlatego, że zbudowałem swój własny działający system sprzedaży.

(4)

Kiedy mówimy o sprzedaży to mówimy o dwóch typach leadów tzw. zimny kontakt albo zimny lead albo ciepły kontakt albo też ciepły lead. W pierwszym przypadku kiedy mówię o czymś zimnym to mam na myśli sytuację w której nigdy wcześniej nie mieliśmy kontaktu z klientem. Zimny kontakt to taki który jest dla nas zupełnie obcy. Bardzo często kojarzony jest z call center. Nie bez powodu. To właśnie ta sytuacja, w której nie mamy żadnego kontaktu ze sobą wcześniej, ale ktoś coś chce komuś sprzedać.

Czyli to właśnie sytuacja kiedy nie proszony przedstawiciel call center dzwoni do mnie i proponuje mi coś czego ja generalnie raczej nie potrzebuję.

Po ciepłym kontakcie mówimy wtedy kiedy ta relacja już jakaś tam była zawarta to np. sytuacja w której ktoś wysyła Ci maila z informacją poproszę o ofertę albo inna sytuacja w której twój aktualny klient poleca cię swojemu koledze i mówi - Słuchaj ten i ten robi świetne rzeczy skontaktuj się. Wtedy ten kontakt jest już podgrzany.

Ktoś już wie kim jesteś albo Ty wiesz kim jest ten klient. Macie jakąś zbudowaną relację. Jeżeli ktoś ma jakiś problem, który Ty potrafisz rozwiązać np. stworzyć stronę internetową napisać tekst czy cokolwiek innego to idealny moment jest wtedy kiedy trafiają do Ciebie ciepłe kontakty.

Co możesz z tym zrobić?

CZY TWOI ZNAJOMI WIEDZĄ CZYM SIĘ ZAJMUJESZ? Nie jestem pod tym kątem ideałem i sam często spotykałem się z sytuacją, kiedy nawet pozornie bliskie mi osoby pytały - Michał, ale czym Ty sie właściwie zajmujesz? Uważaj tutaj na kilka rzeczy, aby uniknąć wpadki.

ZIMNY I CIEPŁY LEAD

1

(5)

ZACZNIJ O SOBIE MÓWIĆ! Wiem, ze to nieoczywiste, ale zastanów się - co stracisz jeśli raz w tygodniu albo nawet raz w miesiącu napiszesz na swoim Faceboooku, Instragramie, Linkedinie lub gdziekolwiek indziej z czego korzystasz posta o treści:

Hej jak część z Was wie zajmuję się X. Aktualnie kończę jeden z projektów i mam trochę więcej zasobów. Jeśli więc ktoś z Was moi drodzy znajomi potrzebuje

pomocy z Y lub Z to napiszcie na priv - chętnie pomogę.

Zastanów się - czym ryzykujesz? Zgodze sie, że to na początku… trochę niekomfortowe, ale ponownie - zastanów się co tracisz? Albo pomyśl jeszcze inaczej - jak sam zareagowałbyś na taki post? Czy pomyślał byś “Ale to żenujące tak żebrać o klientów” Na pewno nie! Jeśli aktualnie nie potrzebowałbyś takich usług - zignorowałbyś posta i tyle.

2

Od kiedy zacząłem stosować takie proste zwroty zauważyłem że moi znajomi utworzyli w swoich głowach proste połączenia - REKLAMA w INERNECIE = Michał. I jeśli ich znajomi lub oni sami mają jakiś problem lub wyzwanie z tym związane… po prostu podają mój kontakt lub do mnie dzwonią.

A jaka może być Twoja odpowiedź?

Zerknij na przykład Łukasza - który przygotował sobie kilka plansz. Z uporem maniaka wrzuca je na swój status. Nie mi oceniać jakim jest specjalistą ale równocześnie jego grafiki dosłownie wbiły mi sie w mózg Przygotuj zawczasu najprostszą możliwą odpowiedź taką, która będzie zrozumiała dla wszystkich. Ja mógłbym na przykład powiedzieć, że zarządzam spółką, która specjalizuje się w wieluatrybucyjnych kampaniach remarketingowych, gdzie naszym najważniejszym celem jest generowanie możliwie jak najwyższego ROASTu przy równocześnie niewielkim CAC. Być może niewiele z tego zrozumiałeś i jeszcze mniej zapamiętałeś bo brzmi to jak bełkot.Dlatego rozłóż to czym się zajmujesz i spróbuj zamknąć w jednym zdaniu.Ja mógłbym powiedzieć, że zajmujesz sie marketingiem w intrenecie albo że robię płatne reklamy w social mediach,

(6)

Tak więcej jeśli chcesz uzyskać szybki zwrot z moich sugestii - zacznij działać od razu. Nic nie tracisz - a być może szybko znajdziesz jakiegoś klienta. Po prostu wrzuć na status lub relację oraz na swojego walla informację o usługach, które świadczysz. Jeśli nie uzyskasz żadnej odpowiedzi - powiel tą informację za kilka dni. Ryzyko żadne a potencjał na kilku klientów - ogromny!

(7)

Czym ryzykujesz? Oczywiście ktoś może napisać hejterskiego posta, że - za taką stawkę to chyba zwariowałaś - albo administrator może niezaakceptować Twojego posta I tyle! Posta zobaczy kilkaset osób i być może tym razem niz z tego nie bedzie. Ale ponieważ mówię z praktyki - gwarantuje Ci że po kilku próbach, kiedy odkryjesz konkretny “ból” który możesz rozwiązać w konkretnej grupie - szybko znajdziesz klientów

Załóżmy na potrzeby chwili, że jesteś wirtualną asystentką. Świadczysz dla swoich klientów dosyć szeroki wachlarz usług. Jako asystetnka robisz zarówno zestawienia plików, wyszukujesz informacje, a może nawet pomagasz przy windykacji czy w końcu pozyskujesz kontakty? Wiele osób jednak nie wie dokładnie jaki jest Twój zakres usług.Co więc możesz zrobić?

Wymyśl sobie specjalizację. Na przykład, że rozwiązujesz takie problemy z jakimi stykają się właściciele agencji marketingowych - wystawianie faktur, przygotowywania raportów, przypominanie o wymianie dokumentów czy zbieranie opinii. Jeśli chcesz działać skutecznie - poszukaj grup, chociażby na facebooku gdzie znajdują się klienci z tej specjalizacji. W tym przypadku możez wejść na przykład na grupę SEO/SEM Marketing. Napisz krótkiego posta:

Cześć jestem WA, która specjalizuje się w obsłudze agencji marketingowych. W cenie X zł za roboczogodzinę przygotuje dla Ciebie oferty dla klientów, ogarnę wszystkie

raporty a na koniec zwindykuję niepłacących klientów.

MÓW O SOBIE TAM, GDZIE INNI SŁUCHAJĄ! Skoro już wyszliśmy ze strefy komfortu czas na kolejny krok.

Będzie tylko odrobinę bardziej skomplikowany. Pomyśl sobie kto najcześciej jest Twoim klientem. Jaki problem najczęściej rozwiązujesz?

3

(8)

ODPOWIADAJ LUDZIOM, KTÓRZY SZUKAJĄ TWOICH USŁUG! Czas na kolejny prosty sposób na pozyskiwanie klientów. Sam pozyskałem w ten sposób około 20 klientów którzy zostawili u mnie blisko 40 000 zł. Poszukaj portali na których można zostawić ogłoszenie - jest ich całe mnóstwo ale dziś podam Ci tylko jeden inne omówimy przy kolejnej okazji: OFERIA.PL

Jak to zrobić dobrze? Zwróć uwagę, że ludzie piszą tam o konkretnych problemach lub konkretnych usługach, które chcą zlecić - na przykład zlecę przygotowanie realizacji 3d stołów. Ale przyjrzyj się dokładniej odpowiedziom - większość z nich wygląda… po prostu bardzo źle - jak przeklejone odpowiedzi bez względu na zapytanie! Jeśli więc chcesz szybko i skutecznie płacących klientów na takich portalach to powinieneś napisać indywidualną odpowiedź, wyjaśnić, że masz doświadczenie w tej konkretnej branży.

Możesz też od razu podać orientacyjny koszt, wyjaśnij w jakiej formie współpracujesz, aby uniknąć nie porozumień aby po prostu wyprzedzić pytania

Jak więc mogła by brzmieć idealna odpowiedź?

Zajmuje się wizualizacjami 3d zawodowo już 5 lat, wykonywałem wiele modeli mebli głównie kuchennych mogę przygotować zarówno modele

krzeseł jak i całym pomieszczeń - na podstawie ogłoszenia mogę wycenić wykonanie jednego modelu na kwotę X przy większej ilości chętnie ponegocjuje cenę. Posiadam działalność i rozliczam sie na

podstawie faktury VAT.

Co jeśli klient nagle odpisze, że poprosi o ofertę albo referencje? Już teraz zapraszam Cię na kolejny materiał, który wyjaśni jak ogarnąć proces sprzedaży krok po kroku - kolejnym krokiem jest zwany followupem.

Opowiem Ci też o największych grzechach polskich firm.

Ale co zrobić z tym klientem dalej?

4

BONUS

(9)

Dla tych osób, które dotrwały ze mną aż do tego momentu mam prezent niespodziankę. Klikając tutaj możesz wypełnić formularz, otrzymasz ode mnie na maila listę portali wraz z krótkim opisem na których możesz szukać klientów. Na stronie czeka na Ciebie jeszcze kilka innych prezentów Serdecznie zapraszam! No i widzimy się za kilka dni.

JE LI CHCESZ BY NA

BIERZĄCO Z MATERIAŁAMI ZAPISZ SIĘ NA WEBINAR BEZPŁATNA KONFERENCJA ONLINE, PODCZAS KT REJ POGŁĘBIMY MOCNO TEMAT

SPRZEDAŻY DLA

FREELANCERA. JESTEM PRZEKONANY, ŻE PO TYM SPOTKANIU DUŻO ŁATWIEJ POZYSKASZ KLIENT W I TO TYLKO TAKICH PŁACĄCYCH

W TERMINIE!

Cytaty

Powiązane dokumenty

- niezawodność – przy awarii niektórych komputerów będących częścią systemu rozproszonego cały system może w dalszym ciągu kontynuować swoją pracę.. -

Jeśli zajęcia odbywają się w sali lekcyjnej i pozwala na to miejsce, warto poprosić uczniów, aby przenieśli się na jedną lub drugą stronę pomieszczenia w zależności

• Ventilátor môže byť k pevnej elektroinštalácii pripojený káblom NYM-O 2x1,5 mm² (H07V-K 2x1,5 mm²) alebo NYM-O 3x1,5 mm² (H07V-K 3x1,5 mm²) s maximálnym

This paper includes a number of ‘internal’ and ‘external’ predictors in a mixed-effects logistic regression model and has two goals: (1) to replicate the positive correlation of

Chociaż generalnie przez Kościół starotestamentalny Orygenes rozumie naród wybrany, to zgodnie ze swoją „holistyczną” hipotezą Kościoła złożonego pierwotnie ze

Opiera się on na rozumowaniu, zgodnie z którym chrześcijaństwo nie może uprawomocnić swego statusu jedynej prawdziwej religii, ponieważ istnieją inne religie,

Odnosi się z pewnego zewnętrza do całości regionu, wszystkich regio-  nów  filozofii,  by  wpisać  je  w  inne  pole  20 .  Tego  typu  procedury 

Okazało się, że długości cykli można wykorzystać do obliczania liczby klas niektórych ciał liczbowych postaci Q p−(2n + 1). Mnóstwo informacji na ten temat

Z dobroci serca nie posłużę się dla zilustrowania tego mechanizmu rozwojem istoty ludzkiej, lecz zaproponuję przykład róży, która w pełnym rozkwicie osiąga stan

Je Ğli wiĊc rzeczywiĞcie Konrad czerski po przygodzie lubelskiej udaá siĊ na gór Ċ u mnichów i zamknąá siĊ (czyli obwarowaá, zamieszkaá) w znajdującej siĊ tam wie Īy,

Jesień to jedna z pór roku, która gdy się zaczyna jest pełna różnorodnych kolorów, a gdy się kończy – świat jest ponury i smutny.. O etapie życia, który umownie zaczy- namy

sto uzależniony bywa od okazji, pozwa- lających uniknąć ingerencji cenzury; po- tem, gdy Błoński powtórnie przebywa we Francji, tempo znów się ożywia, ale wigor listów

i porodu przedwczesnego oraz Panie w wieku 25 do 49 roku życia na badania profilaktyczne

I przez cały czas bardzo uważam, dokładnie nasłuchując, co się dzieje wokół mnie.. Muszę bardzo uważnie słuchać, ponieważ nie mam zbyt dobrego

Osoba, która jako pierwsza skreśli poprawnie 3 pola w pionie, poziomie lub po skosie – wygrywa.. Wspólnie sprawdzacie

Spowoduje to duże utrudnienia w ruchu na ulicach Lublina w ciągu najbliższych dni - prze- widywał wczoraj inspektor Jacek Buczek, komendant miejski po- licji w

• Topologia pierścieniowa - jest stosowana przy łączeniu komputerów ze sobą za pomocą kabla światłowodowego. Topologia ta jest stosowana w sieciach

wszystko co w tobie zamieszkało ma prawo bytowania odzywasz się cudzymi głosami. śnisz snami

Myśl o tym , że byłem tak blisko Papieża podczas tej stacji jego drogi krzyżowej, obudziła we mnie szczególnie bliską więź z Zastępcą Chrystusa na ziemi oraz

W pewnym momencie otworzyła drzwi naprzeciwko naszego okna i powiedziała: „Proszę pani, proszę dać panu dyrektorowi zgodę ministra na założenie szkoły”. Wyjeżdżałem z

Tak więc może nie brzmi to w pierwszym odbiorze zbyt optymistycznie, że nie musimy jeść tego, co lubimy, ja jednak wierzę, że  zdrowe odżywianie też jest smaczne, też można je

Teraz Sama mniej się już boi i nie daje się już tak łatwo przestraszyć. Potrafi lepiej skupić się

nie rozumie dlatego, że zamiast powiedzieć konkretnie, o co ci chodzi („Pozbieraj klocki do pudełka"), zalewasz je potokiem słów albo wściekasz się.