• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć z języka angielskiego dla szkoły ponadgimnazjalnej

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć z języka angielskiego dla szkoły ponadgimnazjalnej"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1 / 3 Scenariusz zajęć z języka angielskiego

Poziom edukacyjny: szkoła ponadgimnazjalna Ilość osób w grupie: 11

Czas trwania zajęć: 2 godz. dydaktyczne Krótka charakterystyka grupy:

Grupa składa się z 11 uczniów w wieku 16 – 23 lat z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Główne problemy uczestników wiążą się z zapamiętywaniem i rozumieniem reguł gramatycznych. Mocną stroną grupy jest aktywność i duże zaangażowanie przy wykonywaniu różnych zadań językowych.

Cele zajęć (dla uczniów):

dydaktyczne:

• poznanie słownictwa związanego z tematyką żywienia i praktyczne wykorzystanie go w komunikacji;

• ćwiczenie umiejętności szukania informacji w Internecie;

wychowawcze:

• rozwijanie umiejętności wyrażania własnego zdania;

rewalidacyjne:

• usprawnianie artykulacji;

• ćwiczenie percepcji wzrokowej i słuchowej.

Cel osobisty (dla nauczyciela):

• rozwijanie umiejętności wykorzystywania ICT w nauczaniu języka obcego.

Temat zajęć: Our favourite food and drinks Metody nauczania:

• metoda ćwiczebna;

• gry dydaktyczne;

• metoda realizacji zadania wytwórczego.

Formy organizacyjne:

• praca zbiorowa;

• praca w małych zespołach;

• praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:

• komputery z dostępem do Internetu;

• karty pracy;

(2)

2 / 3

• przybory do pisania;

• plansze;

• kolorowe flamastry.

Słowa / pojęcia kluczowe do wprowadzenia lub utrwalenia:

• cucumber, tomato, peas, onion, eggs, cheese, bacon, chicken, sausage, ham,

mushrooms, salt, pepper, salami, pineapple, ketchup, water, orange juice, apple juice, milk, lemonade, tea, coffee, plate, spoon, glass, fork, knife, mug, napkins.

Przebieg zajęć:

Powitanie uczniów, sprawdzenie obecności.

Rozgrzewka językowa – WORDSNAKE

Znajdź dziesięć wyrazów związanych z jedzeniem:

CHEESESAUSAGEWATERTEASALTEGGSTOMATOCHICKENPEASMILK Jakie to wyrazy? Ułóż litery we właściwej kolejności:

OABCN B_ _ _ _ (bacon)

SONINO O_ _ _ _ _ (onions)

AOTMTOSE T_ _ _ _ _ _ _ (tomatoes)

AGRILC G_ _ _ _ _ (garlic)

LASAIM S_ _ _ _ _ (salami)

What’s your favourite food?

What’s your favourite drink?

• uczniowie odpowiadają na pytania My favourite food is ………

My favourite drink is ………

Ćwiczenie „PIZZA”

My favourite pizza

Uczniowie dostają kartki papieru formatu A4 z narysowanym konturem koła, następnie otrzymują polecenie, aby skomponować własną, ulubioną pizzę. Nauczyciel wiesza na tablicy listę angielskich nazw produktów żywnościowych, które mogą być składnikami pizzy.

Uczniowie korzystają z podanych propozycji i wpisują swoje ulubione składniki (młodsze dzieci uwielbiają rysować, wychodzą piękne prace ☺ )

(3)

3 / 3 Oto przykładowa lista składników:

cucumber, tomato, peas, onion, eggs, cheese, bacon, chicken, sausage, ham, mushrooms, salt, pepper, salami, pineapple, ketchup.

Do pizzy uczniowie wybierają ulubione napoje, np.: water, orange juice, apple juice, milk, lemonade, tea, coffee.

Co jeszcze powinno znaleźć się na stole?

Table: plate, spoon, glass, fork, knife, mug, napkin.

Uczniowie lubią “tworzyć” własną pizzę, można ćwiczenie to urozmaicać na wiele sposobów, wszystko zależy od inwencji twórczej nauczyciela i zapału uczniów.

Na koniec chętni uczniowie prezentują własne projekty, porównują z innymi, oceniają dobór poszczególnych składników (healthy or unhealthy?).

Jak zamówić pizzę? Ćwiczymy dialogi w parach A. How can I help?

B. I’d like to order a pizza.

A. What kind of toppings would you prefer?

B. I’ll have ……….. (uczniowie wymieniają ulubione dodatki) Co Anglicy lubią jeść? (praca w grupach)

Uczniowie podzieleni na grupy szukają w Internecie informacji i zapisują je w swoich kartach pracy

BREAKFAST:………..

LUNCH:………

DINNER:………..

Sprawdzenie poprawności wykonanego zadania.

Podsumowanie, ewaluacja i zakończenie zajęć.

Wystawa prac My favourite pizza

______________________

Materiał opracowany przez nauczycieli SOSW w Leśnicy

w ramach projektu „Języki obce… już potrafię!!!!”

realizowanego przez Społeczną Szkołę Zarządzania i Handlu w Oświęcimiu w latach 2009–2012

Cytaty

Powiązane dokumenty

butter cabbage meat potato water carrot salt pepper cup tea chocolate beer bread coffee banana juice peach onion..

Praca z autentycznym materiałem –anglojęzyczną wersją bajki o Kopciuszku (ćwiczenie sprawności słuchania i czytania).. Uczniowie oglądają film i rozumieją jego treść

Nauczyciel odtwarza nagranie piosenki, prosząc, aby uczniowie skoncentrowali się na ogólnej wymowie utworu wysłuchanej piosenki oraz zadaje pytania dotyczące?. głównej myśli

Główne założenia dotyczące uczenia się języków (You are never too old to learn foreign languages. You can communicate with other people knowing a little language. Nowadays

I like chocolate – Lubię czekoladę Chocolate, chocolate, chocolate Yum, yum, yum – Mniam..!. Yum,

In the study we determined several major and minor nutrient elements, organic acids, phenolic content as well as the antioxidant activity of apple juice made from different

• sformułować dłuższą wypowiedź na temat planów zawodowych wybranych osób (uczeń popełnia przy tym niewielkie uchybienia gramatyczne). • wyodrębnić w słuchanym /

To be able to train our detector, we first collected a dataset in which a robot would approach people, using a range of ap- proach distances, to provide information through speech,