SCENARIUSZ LEKCJI KOLEŻEŃSKIEJ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Temat lekcji: How to learn foreign languages? – praca z oryginalnym tekstem anglojęzycznym z zastosowaniem Internetu
1. Cele lekcji
a. Wiadomości
- uczeń zna struktury gramatyczne (czasy Simple Present i Present Perfect, tryb rozkazujący, czasowniki can, have) oraz słownictwo objęte programem nauczania dla klasy drugiej;
- rozumie pisany tekst anglojęzyczny (fragmenty poradnika opracowanego przez Radę Europy), korzystając ze słownika tradycyjnego i on-line;
- formułuje główne treści przeczytanego tekstu;
- rozumie wypowiedzi nauczyciela i kolegów;
- pisze program uczenia się języka obcego opierając się na zaleceniach zawartych w poradniku (formułuje rady).
b. Umiejętności
- rozumie potrzebę uczenia się języków obcych;
- zna sposoby i strategie uczenia się języków obcych;
- potrafi zaplanować proces uczenia się;
- doskonali umiejętność pracy z komputerem i korzystania z Internetu;
- pracuje w grupie.
2. Metoda i forma pracy
Metody i techniki pracy:
metody aktywizujące: praca z oryginalnym tekstem zamieszczonym w internecie, zadanie typu prawda – fałsz, jiggsaw, pisanie własnej wypowiedzi.
Formy pracy: grupowa i indywidualna.
3. Środki dydaktyczne
komputer z połączeniem z Internetem, słowniki tradycyjne i słownik on-line, kartki papieru, mazaki.
4. Przebieg lekcji
a. Faza przygotowawcza
Podanie tematu i celów lekcji. Nauczyciel wyjaśnia, że celem lekcji jest poznanie strategii uczenia się języków obcych i zapisuje temat lekcji.
Zapoznanie się uczniów ze stroną główną www Rady Europy. Nauczyciel zapisuje na tablicy adres http://www.coe.int i poleca uczniom wejść na stronę www Rady Europy oraz odszukać na niej podstronę Europejskiego Dnia Języków.
Uczniowie poznają zawartość strony www Rady Europy i Europejskiego Dnia Języków oraz stronę poświęconą językom w ogóle: http://www.coe.int/T/DG4/Linguistic/Default_en.asp
b. Faza realizacyjna
1. Praca z autentycznym materiałem anglojęzycznym poradnikiem Rady Europy (ćwiczenie sprawności czytania i pisania). Nauczyciel poleca uczniom szybkie przeczytanie wstępu do poradnika i sprawdza zrozumienie tekstu. Zapisuje na tablicy stwierdzenia, które są głównymi założeniami poradnika. Nauczyciel monitoruje pracę uczniów – czytanie tekstu dla zrozumienia głównych myśli jego fragmentów.
2. Uczniowie czytają wstęp do poradnika oraz rozwiązują zadanie zamknięte typu prawda – fałsz (karta pracy). Główne założenia dotyczące uczenia się języków (You are never too old to learn foreign languages. You can communicate with other people knowing a little language. Nowadays learning foreign languages is easy and pleasant.
You can use a foreign language even if you make mistakes. Knowing English only is not enough in the modern world.) zostają zapisane na tablicy. Uczniowie pracują w 4 grupach 2, 3-osobowych. Każda z grup opracowuje jedną z 4 stron poradnika oraz zapisuje jej główne myśli w postaci praktycznych rad dla uczących się języków obcych.
3. Jigsaw – uczenie się we współpracy (ćwiczenie sprawności mówienia i słuchania).
Poszczególne grupy prezentują opracowane przez siebie fragmenty poradnika.
c. Faza podsumowująca
Ocena pracy uczniów. Nauczyciel ocenia pracę uczniów na lekcji.
5. Bibliografia 6. Załączniki
a. Karta pracy ucznia ZADANIE I
Przeczytaj podane poniżej stwierdzenia i zadecyduj czy są one zgodne (true) czy niezgodne (false) z treścią tekstu.
TRUE FALSE
When you are over 40 years old you cannot learn a foreign language.
You can communicate with other people knowing a little language.
Nowadays learning foreign languages is easy and pleasant.
You shouldn’t use a foreign language if you make mistakes.
Knowing English only is enough in the modern world.
b. Zadanie domowe