• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ LEKCJI KOLEŻEŃSKIEJ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ LEKCJI KOLEŻEŃSKIEJ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI KOLEŻEŃSKIEJ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Temat: Let’s have fun with English – praca z materiałem autentycznym (bajka animowana

„Kopciuszek”)

1. Cele lekcji:

a.Wiadomości Uczeń:

 zna konstrukcję narracyjnych czasów przeszłych, czasowniki regularne i nieregularne, okoliczniki czasu stosowane w opowiadaniach, słownictwo objęte programem nauczania;

 rozwija umiejętności językowe w zakresie słuchania, czytania, mówienia i pisania;

 rozumie globalnie i szczegółowo oryginalny tekst mówiony i pisany odgadując znaczenie nieznanych jednostek leksykalnych z kontekstu;

 określa związki pomiędzy fragmentami tekstu - porządkuje fragmenty tekstu;

 opowiada historie;

 opisuje ludzi, miejsca, przedmioty i zdarzenia;

 wykonuje zadanie maturalne (relacjonuje przeszłość).

b. Umiejętności Uczeń:

 dostrzega konieczność znajomości języków obcych w sytuacjach życia codziennego, takich jak słuchanie i rozumienie filmów w angielskiej wersji językowej;

 jest świadomy wspólnego dla całej Europy dziedzictwa kulturowego;

 pracuje w grupie.

2. Metoda i forma pracy

Metody pracy:

praca z autentycznym tekstem anglojęzycznym, praca z filmem, porządkowanie rozsypanki, tworzenie własnych wypowiedzi, opisywanie ilustracji.

Formy pracy:

indywidualna, grupowa i zespołowa.

3. Środki dydaktyczne:

film animowany, rzutnik multimedialny, słownik tematyczny, ćwiczenie dodatkowe (rozsypanka), ilustracje do bajki.

(2)

4. Przebieg lekcji:

a. Faza przygotowawcza

Podanie tematu i celów lekcji. Nauczyciel wyjaśnia, że celem lekcji jest wykorzystanie znajomości języka angielskiego do oglądania filmów w oryginalnej wersji językowej i zapisuje temat lekcji.

Rozgrzewka językowa: nauczyciel zadaje pytania dotyczące ulubionych gatunków filmowych, filmów i aktorów, ostatnio oglądanych ciekawych filmów. Uczniowie odpowiadają na pytania wyrażając własne upodobania i preferencje.

Powtórzenie słownictwa poznanego na poprzedniej lekcji

Nauczyciel zadaje pytania typu: What characters appear in fairy tales? What does a fairy do?

What does she use to bewitch? itp.

Uczniowie odpowiadają na pytania używając słownictwa poznanego na poprzedniej lekcji.

b. Faza realizacyjna

1. Praca z autentycznym materiałem –anglojęzyczną wersją bajki o Kopciuszku (ćwiczenie sprawności słuchania i czytania). Nauczyciel odtwarza film (animowana bajka o Kopciuszku w wersji anglojęzycznej).

2. Uczniowie oglądają film i rozumieją jego treść odgadując z kontekstu znaczenie nieznanych sobie słów i wyrażeń, wykonują zadanie polegające na uporządkowaniu fragmentów tekstu bajki zgodnie z kolejnością występujących w niej wydarzeń (Karta pracy).

3. Opowiadanie bajki (ćwiczenie sprawności mówienia, i słuchania). Nauczyciel wyjaśnia zadanie, jakie uczniowie mają wykonać. Uczniowie tworzą w grupach samodzielne wypowiedzi, które stanowią opis ilustracji i są jednocześnie fragmentami bajki o Czerwonym Kapturku. Nauczyciel przypomina konstrukcję i zasady użycia czasów narracyjnych, zapisuje na tablicy okoliczniki czasu stosowane w

opowiadaniach, rozdaje ilustracje do bajki o Czerwonym Kapturku. W trakcie wykonywania zadania monitoruje pracę uczniów i pomaga poszczególnym grupom podając nieznane słówka.

b.Faza podsumowująca

Podsumowanie lekcji: nauczyciel podsumowuje lekcję i ocenia pracę uczniów.

Zadanie i wyjaśnienie pracy domowej.

5. Bibliografia

6. Załączniki

(3)

a. Karta pracy ucznia

ZADANIE I

Ułóż fragmenty tekstu w logiczny ciąg stanowiący krótkie streszczenie oglądanego filmu.

A. While Cinderella was leaving the palace at midnight she lost a slipper on the stairs.

B. Unexpectedly, a fairy appeared and gave Cinderella a beautiful dress and a coach to take her to the prince’s palace.

C. The prince married Cinderella , took her to his house and they lived happily ever after.

D. The prince found the slipper and went to Cinderella’s house to look for its owner.

E. The only woman the slipper fit was Cinderella.

F. One day a man came to the house and invited all the women, except for Cinderella to a prince’s ball.

G. Once upon a tome there lived a poor girl called Cinderella.

H. Her mother had died and her stepmother and two stepsisters didn’t love her. She had to work hard and sleep in the cinders. Her only friend was her cat.

I. Cinderella’s stepmother and stepsisters tried the slipper on but it was to small.

J. Cinderella was so charming that everybody admired her and the prince fell in love with her. They were dancing all the night.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

b. Zadanie domowe

Jesteś drwalem/babcią/wilkiem. Opowiedz o tym, co cię spotkało w lesie w formie listu do kolegi (limit słów 120-150 słów).

Cytaty

Powiązane dokumenty

Ćwiczona jest umiejętność mówienia (uczniowie muszą opisywać wygląd zewnętrzny różnych osób) oraz słuchania (uczniowie muszą wyłapać z tekstu, który czyta

Nauczyciel czyta 5 z 10 zdań (pozostałe będą pracą domową) i sugeruje, do której części zdania uczniowie mają ułożyć pytanie w czasie Past Simple. Następnie nauczyciel wybiera

Celem lekcji jest zapoznanie uczniów z problemem wycinania lasów, a także wprowadzenie słownictwa związanego z tym tematem. Uczniowie będą posiadali ogólną wiedzę na

Uczniowie pracują w czwórkach. Dostają przygotowaną wcześniej kartkę z rysunkami snów i wymyślają ich interpretację. Jeśli jakaś grupa szybko skończy, poprzestając tylko

Uczniowie czytają ze zrozumieniem oryginalne teksty anglojęzyczne uzyskane z internetu, nie korzystając ze słownika; wybierają z nich informacje, które zamieszczają w notatkach

Nauczyciel odtwarza nagranie piosenki, prosząc, aby uczniowie skoncentrowali się na ogólnej wymowie utworu wysłuchanej piosenki oraz zadaje pytania dotyczące?. głównej myśli

Główne założenia dotyczące uczenia się języków (You are never too old to learn foreign languages. You can communicate with other people knowing a little language. Nowadays

Krótkie przypomnienie faktów oraz zwyczajów związanych z obchodami świąt wielkanocnych w Polsce (burza mózgów).. Prezentacja filmu w języku