• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Zasady prawa konstytucyjnego i rozporządzenia

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Zasady prawa konstytucyjnego i rozporządzenia"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Zasady prawa konstytucyjnego i rozporządzenia

1. Cele lekcji

a. Wiadomości i umiejętności Uczeń:

 Wie, co to jest konstytucja, jakimi prawami się rządzi i w którym roku powstała.

 Wie, jakie są zasady prawa konstytucyjnego, potrafi je scharakteryzować i opisać, orientuje się w takich pojęciach, jak: zasada suwerenności narodu, zasada niepodległości i suwerenności Rzeczpospolitej Polskiej, zasada republikańskiej formy państwa, zasada demokratycznego państwa prawnego, zasada legalizmu, zasada sprawiedliwości społecznej, zasada reprezentacji politycznej, zasada podziału władzy i równoważenia się władz, zasada niezawisłości sądów i sędziów, zasada pluralizmu politycznego, zasada społecznej gospodarki rynkowej.

 Wie, co to są rozporządzenia oraz kto może je wydawać, orientuje się w pojęciu kontrasygnaty i zna skutki jej podpisania.

2. Metoda i forma pracy

Praca z tekstem oraz odwoływanie się do znanych przypadków z telewizji, prasy, radia. Lekcja powinna mieć charakter wykładu połączonego z dyskusją.

3. Środki dydaktyczne

Podręcznik: Maleska J., Smutek Z., Surmacz B., Wiedza o społeczeństwie. Zakres rozszerzony.

Część pierwsza, OPERON, Gdynia 2005.

4. Przebieg lekcji

 Pierwszym etapem jest omówienie przez nauczyciela, czym jest konstytucja, jakimi prawami się rządzi i kiedy została ustanowiona polska konstytucja.

 Drugim etapem jest omówienie przez nauczyciela wszystkich zasad prawa konstytucyjnego, czyli w tym przypadku będzie mowa o następujących zasadach:

a) Zasada suwerenności narodu – określa, kto jest podmiotem władzy w państwie i mówi o tym, że jest to naród danego kraju. Nauczyciel musi zwrócić uwagę na to, że w polskiej konstytucji pojęcie owego narodu nie zostało dokładnie sprecyzowane i są przesłanki do tego, aby twierdzić, że owy naród to przedstawiciele danego społeczeństwa powoływani na drodze wyborów.

b) Zasada niepodległości i suwerenności Rzeczpospolitej Polskiej – mówi o tym, że Polska ma nieograniczone możliwości w sferze politycznej, ma także prawo decydować o swoich poczynaniach nie zważając na opinie innych.

c) Zasada republikańskiej formy państwa – mówi o tym, że władze będące na najwyższych szczeblach w państwie wybierane są w wyniku wyborów.

d) Zasada demokratycznego państwa – stwierdza, że państwo powinno być podporządkowanie wszystkim normom prawnym.

e) Zasada sprawiedliwości społecznej – mówi o tym, że prawo obowiązujące w danym państwie musi być zgodne z normami społeczeństwa.

(2)

f) Zasada reprezentacji politycznej – mówi o tym, że ci, którzy są przedstawicielami narodu, sprawują nad tym narodem władzę.

g) Zasada podziału władzy i równoważenia się władzy – zakłada trójpodział władzy w danym państwie.

h) Zasada pluralizmu politycznego – mówi o tym, że wszystkie stronnictwa polityczne w parlamencie muszą być sobie równe.

i) Zasada społecznej gospodarki rynkowej – mówi o możliwości ingerencji władz państwa w jego gospodarkę.

 Trzecim etapem jest omówienie przez nauczyciela tzw. rozporządzeń. Prowadzący lekcję musi powiedzieć uczniom, czym są rozporządzenia oraz kto je może wydawać. Powinien w tym punkcie wspomnieć o rozporządzeniach prezydenta, które zawsze muszą zostać poddane kontrasygnacie, czyli uznaniu przez premiera bądź innego ministra odpowiedzialnego za dane rozporządzenie. Nauczyciel musi także zaznaczyć, jaka odpowiedzialność płynie z faktu podpisania takiej kontrasygnaty. Dodatkowo musi podać informację, że poza prezydentem rozporządzenia może wydawać premier, a także Rada Ministrów, Ministrowie oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

5. Bibliografia

Podręcznik: Maleska J., Smutek Z., Surmacz B., Wiedza o społeczeństwie. Zakres rozszerzony.

Część pierwsza, OPERON, Gdynia 2005.

6. Załączniki

Do scenariusza zostaje załączona prezentacja pod tym samym tytułem. Dzięki tej pomocy naukowej uczniowie powinni łatwiej przyswoić dany temat i zapamiętać go. Do scenariusza jest dołączona także tablica przedstawiająca zasady prawa konstytucyjnego.

 Praca domowa: Uczniowie mają odpowiedzieć pisemnie na pytanie, „Jakie znasz zasady prawa konstytucyjnego?”. Dodatkowo mają wybrać jedną z dziedzin prawa i opisać ją szczegółowo w zeszycie.

Cytaty

Powiązane dokumenty

a) zbadanie stosunku konkordatu, jako umowy międzynarodowej, do obowiązującego prawa wewnętrznego w Polsce w świetle doktryny, orzecznictwa i konstytucyjnego systemu

Państwo totalitarne: oficjalnie działa tylko jedna partia polityczna, istnieje kult osoby rządzącej, działa gospodarka centralnie sterowana przez państwo, kontroli państwowej

Władza ustawodawcza: kadencja i tryb pracy Sejmu, organy Sejmu i struktury organizacyjne posłów, zasady obradowania Sejmu, funkcje Sejmu ( w tym zmiany funkcji

określający podstawowe zasady ustroju politycznego i społeczno -gospodarczego państwa, strukturę i kompetencje centralnych i lokalnych organów państwa, a także zasady

Do praw człowieka II generacji zalicza się prawa ekonomiczne, socjalne i kulturalne. Gwarantują one jednostce bezpieczeństwo

 „Wiąże w całości” – od chwili wejścia w życie obowiązuje we wszystkich państwach członkowskich, staje się częścią porządku prawnego (nie może być przez państwa

Referaty na podane poniżej tematy wygłoszą studenci z Koła Naukowego i Szkoły Prawa Niemieckiego oraz studenci z wymiany studenckiej ERASMUS+.  Bundestaat

Kuś, Prawo materialne Unii Europejskiej w zarysie, Lublin 2011.. ocena na podstawie: