Scenariusz zajęć świetlicowych W krainie bajek
Przed realizacją, tego scenariusza trzeba wcześniej przeczytać bajki, które są wykorzystane do zagadek czy quizów ( Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Kot w butach, Kubuś Puchatek) lub puścić do obejrzenia, w postaci filmu.
Cele główne:
- rozwijanie zainteresowań dzieci bajkami i baśniami, - kształtowanie spostrzegawczości i skojarzeń.
Cele operacyjne : - uczeń:
- rozpoznaje wybrane bajki na obrazku i przyporządkowuje im bohaterów, - zgodnie współdziała w grupie,
- wie z jakiej bajki pochodzi dany przedmiot.
Metody pracy: indywidualna i grupowa.
Forma pracy: zabawy integracyjne, oglądowa (dopasowanie obrazków do bajek), ćwiczeń praktycznych( rozwiązywanie quizu).
Środki dydaktyczne: tamburyno, ilustracje z bajek, kolorowe kartki, kostka do gry, rekwizyty:
koszyczek, złoty pantofelek, pierniki, kaczka, ryba, czerwone buty.
Przebieg zajęć:
I. Zabawa „Wróżka”
Na dźwięk tamburyno dzieci biegają, podczas przerwy w grze nauczyciel wypowiada zaklęcie i zamienia dzieci w zwierzątko, dzieci naśladują zachowanie lub odgłosy zwierzątka.
II. Zabawa z kostką
“Jaka to bajka?”
Odgadywanie tytułu bajki podstawie na odkrywanych obrazków. W obręczach znajdują się ilustracje bajek (Czerwony Kapturek, Kot w butach, Kopciuszek, Królewna Śnieżka) przykryte kartami odpowiadającymi barwom (czerwony, zielony, niebieski, żółty). Chętne dziecko rzuca kostką, wypada kolor np. czerwony, wówczas odkrywa jeden element przykrytej bajki w/w kolorze, i próbuje podać jej tytuł, zabawa toczy się tak długo aż podane zostaną wszystkie tytuły bajek.
III. Dopasowanie rekwizytu do poznanej bajki :
Nauczyciel rozkłada na dywanie przygotowane rekwizyty (koszyczek, złoty pantofelek, pierniki, kaczka, ryba, czerwone buty. Dzieci dopasowują je do bajki.
IV. Zgaduj- zgadula, czyli co wiem o bohaterach bajek Disneya?
Uczniowie pisemnie udzielają odpowiedzi na przygotowanych kartkach.
Odpowiada na pytania, np.:
1. Co było wielkim przysmakiem Kubusia Puchatka?
2. Ile było wszystkich Dalmatyńczyków?
4 Jakie imiona nosiły Krasnoludki?
5. Czym zła wiedźma otruła Królewnę Śnieżkę?
V. Podział dzieci na 4 zespoły. Każdy zespół ma za zadanie wybrać spośród kilku obrazków tylko elementy pasujące do otrzymanej ilustracji bajki.
zespół I – bajka „Czerwony Kapturek” (koszyk, wilk, gajowy, dom w lesie), zespół II – bajka „Kopciuszek” (pantofelek, kareta, wróżka, sala balowa), zespół III – bajka „Królewna Śnieżka” (krasnale, lusterko, jabłko, królewicz), zespół IV – bajka „Kot w butach” (młodzieniec, kot, byty, młyn ).
VI. Zakończenie zajęć.
Dzieci wypowiadają się na temat wybranej ulubionej postaci z bajki.
Do którego bohatera chciałbyś się upodobnić i dlaczego?