• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć świetlicowych „ Mój dom”

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "Scenariusz zajęć świetlicowych „ Mój dom”"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć świetlicowych

„ Mój dom”

Cele ogólne:

-wdrażanie do uważnego słuchania wiersza czytanego przez nauczyciela, -rozumie znaczenie słowa „dom rodzinny”,

-rozwijanie analizy i syntezy oraz pamięci słuchowej.

Cele szczegółowe:

uczeń:

-wie, że dom to miejsce, w którym jest bezpiecznie, -zna strukturę swojej rodziny,

-prawidłowo trzyma narzędzie pisarskie, swobodnie posługuje się kredkami pastelowymi, -rysuje na wskazany temat.

Metody pracy:

-indywidualna i grupowa Formy pracy:

-ćwiczeń praktycznych, podające, praca z tekstem, aktywizujące, burza mózgów.

Środki dydaktyczne:

- fotografie rodzinne przyniesione przez uczniów, wiersz pt. „Dom”, kredki pastelowe.

Przebieg zajęć:

1.Zabawa integracyjna „Wśród przyjaciół”.

„Zapraszam dzieci, które lubią mamę i tatę” – dzieci robią krok do przodu, „zapraszam dzieci, które lubią bawić się z rodzeństwem” – dzieci robią krok do przodu, „zapraszam dzieci, które mają lalki w domu” – krok do przodu, „zapraszam dzieci, które lubią lody”, krok do przodu. Zabawa trwa do momentu, kiedy wszystkie dzieci będą blisko siebie i mogą się przywitać.

2. Burza mózgów.

Wypowiadanie się dzieci na temat swojej rodziny – „Co to jest rodzina?”, „Co robi mama w domu?”, „Co robi tata w domu?”.

3. Prezentacja wiersza Z. Beszczyńskiej pt. „Dom”

„DOM” Z. Beszczyńska

Dom otwiera swoje cztery ściany Dla babci, dziadka, tatusia, mamy,

Dla nas wszystkich, dla gości, dla kota i psa.

A mama wszystkim daje uśmiechy, Jak pachnące jabłka,

Jak słodkie orzechy, jak rano kubek mleka.

(2)

Dom zamyka swoje cztery ściany, Kiedy w pośpiechu rano wybiegamy:

Dorośli do pracy, my dzieci do szkoły.

Żeby, gdy wreszcie do domu wracamy, Znowu nas witały jego cztery ściany, Kanarek w klatce, lampa nad stołem.

Rozmowa na temat wiersza i uświadomienie uczniom, że istotą relacji rodzinnych jest miłość, przyjaźń, szacunek, wzajemna pomoc i troska.

4. Oglądanie rodzinnych fotografii.

5. Wykonanie pracy plastycznej na temat: „Moja rodzina” – rysowanie kredkami pastelowymi.

6. Wystawa prac, wypowiedzi dzieci na temat: „Kogo przedstawia rysunek?”.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Zbliżają się Święta Wielkanocne – i chociaż w tym roku ich przeżywanie będzie inne niż zwykle - warto porozmawiać o tradycjach z nimi związanych i spędzić czas na fajnych

Papier produkowany jest też z makulatury, czyli niepotrzebnych lub zniszczonych wyrobów papierniczych (powstałych wcześniej z drewna).. Domyślasz się, że

Jednak w jednym z poważnych badań klinicznych — Rotterdam Study — obejmującym około 4000 kobiet ujawniono, że kobiety o genotypie IVS1-397TT są bar- dziej narażone na

Pomimo że płaskorzeźby powstawały jako dekoracja architektoniczna, to często stanowią odrębne, pełnowartościowe dzieło sztuki.. Zapraszam do

Paradoksalnie, choć jego teza o zatajeniu informacji o zbliżającym się trzęsieniu ziemi jest dobrze uargu- mentowana wypowiedziami świadków, reżyser nie daje jasnej odpowiedzi,

Wcześniej pro- jekt eksperymentu musi być zaaprobowany przez ko- misję bioetyczną (zgoda FDA na rozpoczęcie każdego badania nie jest wymagana, opiniowany jest jedynie tzw.

Fakt, że leki psychotropowe są receptą na przemoc jest często tuszowany, ponieważ wielokrotnie po przestępstwach, psychiatrzy lub wspierające ich

- „na prawą burtę” – dzieci biegną na prawą stronę pokoju, - „na lewą burtę” – dzieci biegną na lewą stronę pokoju, - „na rufę” – dzieci biegną na drugi koniec pokoju,