• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji: Rzut i chwyt kółkiem ringo

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji: Rzut i chwyt kółkiem ringo"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji: Rzut i chwyt kółkiem ringo

1. Cele lekcji

a) Wiadomości

• zapoznanie uczniów z ogólnymi przepisami gry w ringo b) Umiejętności

• zabawa bieżna „parzyste – nieparzyste”

• rzut jedną ręką kółka ringo w górę, chwyt drugą ręką

• wyrzut i chwyt kółka jednorącz na różnych wysokościach

• chwyt ringo tzw. „nachwytem” i „podchwytem”

• celność rzutu ringo

• kształtowanie szybkości, zwinności

• współdziałanie w małych grupach (3:3)

• umiejętność podporządkowania się regułom gier ruchowych

2. Metoda i forma pracy

Metoda zadaniowa; forma: praca w małych zespołach

3. Środki dydaktyczne

Ringo (3 sztuki), bramki do unihoka (2), szarfy, pachołki (3)

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

1. Organizacja lekcji (ok.15 minut):

- powitanie,

- zbiórka w dwuszeregu,

- sprawdzenie gotowości do zajęć,

- podział klasy na dwie grupy (według kolorów szarf).

2. Gra ożywiająca (bieżna): „parzyste – nieparzyste” – na sygnał uczniowie tworzą koła zewnętrzne „parzyste” a wewnętrzne „nieparzyste”' ( podział według koloru szarf).

Nauczyciel przyznaje punkty i ocenia wykonanie zadania.

3. Uczennice tworzą „rozsypankę” tak, aby można było wykonać swobodne ruchy –

(2)

ćwiczenia wszechstronnie przygotowujące organizm do zaplanowanych zadań psychomotorycznych.

Ć w i c z e n i a : głowy, ramion, tułowia, mięśni brzucha, nóg, skocznościowe, szybkościowe.

Nauczyciel kontroluje. Zwraca uwagę na dokładność wykonywania ćwiczeń.

b) Faza realizacyjna (ok. 25 minut) 1. Podział klasy na 3 grupy (rzędy):

- rozdanie ringo (omówienie budowy ringo – waga, średnica), - ćwiczenia kształtujące: rzut ringo jedną ręką złapanie drugą.

2. Podział klasy na 6 grup, które stają naprzeciw siebie:

- rzut ringo jednorącz na różnych wysokościach: klatki piersiowej, bioder, kolan;

- chwyt ringo jednorącz na różnych wysokościach: klatki piersiowej, bioder, kolan;

- chwyt ringo tzw. „nachwytem” – pokaz nauczyciela;

- chwyt ringo tzw. „podchwytem” – pokaz nauczyciela;

- rzut ringo w kierunku pachołka (celność rzutu).

3. Nauka gry w ringo na bazie „unihoka”:

- przygotowanie boiska do gry,

- ustalenie kolejności gry trzyosobowych drużyn,

- wybór strażnika czasu, który mierzy czas gry (2 minuty), - o m ó w i e n i e z a s a d g r y:

• sposób poruszania po boisku,

• chwyt ringo jedną ręką,

• nie wolno wchodzić w pole bramkowe,

• rzut karny,

• rozpoczynanie gry po zdobyciu „gola”, - uwagi i pytania uczniów,

- gra pierwszych trzyosobowych drużyn,

- zwycięska drużyna gra z grupą oczekującą na grę.

4. Nauczyciel sędziuje grę, udziela na bieżąco wyjaśnień; ocenia grę każdej z drużyn i indywidualne zachowanie uczniów podczas gry.

c) Faza podsumowująca (ok. 5 minut)

1. Ćwiczenia relaksacyjne-wyciszające, oddechowe.

2. Podsumowanie zajęć.

(3)

3. Zakończenie zajęć:

- zbiórka,

- zachęcenie uczniów do czynnej rekreacji poza salą gimnastyczną i szkołą, np. do gry w ringo,

- dyżurni chowają pomoce dydaktyczne do magazynku wychowania fizycznego, - pożegnanie z grupą.

5. Bibliografia

1. Kołodziejowie M. J., Wybrane lekcje z wychowania fizycznego w klasach IV- VI, Wydawnictwo Oświatowe FOSZE, Rzeszów1997.

2. Sieniek Cz., Wychowanie fizyczne. Planowanie pracy w gimnazjum w klasach I-III, wyd. 2 popr., Helvetica, Starachowice 2001.

6. Załączniki

a) Karta pracy ucznia brak

b) Zadanie domowe brak

7. Czas trwania lekcji

45 minut

8. Uwagi do scenariusza

Lekcja może zostać przeprowadzona poza salą gimnastyczną.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Where did Steve Jobs and Syeve Wozniak start Apple. In his

Na najbliższym spotkaniu Informatycznego Koła Naukowego (IKN) będziemy rozbudowywać rozpoczętą na poprzednich warsztatach kosmiczną strzelankę o dodatkowe elementy..

Technika pracy plastycznej: Gra planszowa może być wykonana dowolną techniką plastyczną (rysunek, malarstwo, collage, techniki mieszane) format pracy A4, A3 lub A2.. Gra

Do przygotowania eksperymentu potrzebujesz: ¾ szklanki mleka, barwniki spożywcze, płyn do mycia naczyń. Zobacz reakcję mleka skropionego barwnikami spożywczymi na płyn do

☺ Pamiętajcie, aby obejrzeć film dokładnie, to jest końcowa faza tworzenia gry dla dwóch graczy. ☺ Prześlijcie mi swój skrypt pod nazwą gra2+(trzy litery imienia, trzy litery

Zapraszam uczniów do zapoznania się i zagrania w grę edukacyjno-diagnostyczną Tajemnica Aeropolis, mającą na celu zbadanie predyspozycji i zainteresowań zawodowych.. Narzędzie

Podanie od pierwszego z rzędu ucznia ringo górą do tyłu, ostatni uczeń chwyta ringo i czołga się w tunelu do przodu na początek, stając jako pierwszy, powtarza, czyli podaje

Ćwiczenia rozgrzewki w truchcie: uczniowie ustawieni w szeregu, nauczyciel demonstruje ćwiczenia, poruszając się przed nimi.. z ręki do ręki, przekładanie ringa przed klatką i