• Nie Znaleziono Wyników

ANNAROGACKA WSPÓŁPRACUJEMY W GRUPIE, GRAJĄC W RINGO ZESPOŁOWE

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "ANNAROGACKA WSPÓŁPRACUJEMY W GRUPIE, GRAJĄC W RINGO ZESPOŁOWE"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty WarszaWa 2019

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania wychowania fizycznego dla szkoły podstawowej

ANNA ROGACKA

WSPÓŁPRACUJEMY

W GRUPIE, GRAJĄC

W RINGO ZESPOŁOWE

(2)

dr Olga Smoleńska

Agnieszka Ratajczak-Mucharska dr Beata Rola

Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Tytuł lekcji:

Współpracujemy w grupie, grając w ringo zespołowe.

Cele:

„

„ Główny: Uczeń umie zastosować zasadę „czystej gry” poprzez szacunek dla rywala.

„

„ Poznawczy: Uczeń zna zasady gry w ringo.

„

„ Kształcący: Uczeń wykonuje rzut i chwyt kółka ringo, doskonali elementy techniczne (podania, chwyty i rzuty), doskonali dokładność rzutu, doskonali sprawność wzrokowo-ruchową,

„

„ Wychowawczy: Uczeń respektuje przepisy gry, gra uczciwie w celu osiągnięcia najlepszego wyniku; buduje więzi społeczne poprzez wspólną aktywność sportową, panuje nad emocjami w czasie gry, nie buduje przejawów agresji i niesportowych zachowań, podporządkowuje się decyzjom sędziego.

Metody:

zabawowa, ścisła, zadaniowa.

Techniki:

zabawa „lustro”, metoda Weroniki Sherbone.

Formy pracy:

praca w zespołach, indywidualna.

Środki dydaktyczne:

ringo, bramki do piłki nożnej, szarfy, pachołki.

Opis przebiegu lekcji:

Część wstępna:

1. Zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

2. Prezentacja na temat „ringo”, nauczyciel opowiada i objaśnia uczniom, wzbudzając motywację do ćwiczeń.

3. Berek „gniazdo”. Nauczyciel rozkłada na sali kilka kół hula-hop, wyznacza losowo goniącego berka. Uczniowie biegają wokół rozłożonych kół, na sygnał nauczyciela berek biega i stara się dotknąć ucznia. Uczniowie, by nie zostać złapani, stają w kole do 5 sekund, po tym czasie dalej biegają. Dotknięty przez berka uczeń goni pozostałych. Zabawa trwa 3–4 minuty. Uczniowie z ADHD uważnie biegają, zwracając uwagę na bezpieczeństwo innych, uczniowie niedowidzący i niedosłyszący mogą mieć dłuższy czas w kole ze względu na zmęczenie, uczniowie z astmą mogą chwilę odpocząć.

4. Ćwiczenia kształtujące w truchcie i w parach. Nauczyciel losowo dobiera w pary uczniów, którzy stają na dwóch liniach naprzeciwko siebie, ustawieni twarzami

(4)

do siebie wykonują ćwiczenia z klaśnięciem do siebie i powrót. Uczniowie

wykonują ćwiczenia: krążenia naprzemienne ramion w przód i w tył w truchcie, bieg z wysokim unoszeniem kolan, skip A, skip C, skłony raz w jedną, raz w drugą stronę z dotknięciem do podłoża, skręty tułowia, skrętoskłony, krążenie tułowia w prawo, w lewo. Jednoczesne krążenia ramion w przód (od małych do dużych kółek) i w tył, wspięcia mięśni brzucha w leżeniu tyłem i naprzemienne zgięcia i wyprosty nóg, wznosy rąk w tył w leżeniu przodem (kilka razy).

Część główna:

1. Trucht po wyznaczonym polu. Uczniowie wykonują ćwiczenia; na 1 klaśnięcie nauczyciela – podskok, na 2 – bieg, na 3 klaśnięcia – przysiad. Uczniowie niedowidzący i niedosłyszący ćwiczą blisko nauczyciela.

2. Ćwiczenia kształtujące w miejscu, oparte na zabawie „lustro”. Nauczyciel wymienia ćwiczenia rozgrzewki, uczniowie wykonują ćwiczenia, patrząc na partnera tak, jak w lustrze: krążenia i skłony w bok i w przód głowy, tułowia, bioder, kolan, pajacyki, przysiady, wspięcia mięśni brzucha, pompki, grzbiety. Uczniowie niedowidzący i niedosłyszący ćwiczą blisko nauczyciela.

3. Uczniowie ustawieni w szeregu – wyścigi rzędów. Nauczyciel dzieli losowo uczniów w zależności od liczebności grupy na 2–4 tak, by w każdym rzędzie było kilkoro uczniów. Wyścig kończy się, gdy ostatni uczeń wykona zadanie. Uczniowie podnoszą ręce w górę. Uczniowie stoją w rzędach w rozkroku.

a. Podanie od pierwszego z rzędu ucznia ringo górą do tyłu, ostatni uczeń chwyta ringo i czołga się w tunelu do przodu na początek, stając jako pierwszy, powtarza, czyli podaje do tyłu.

b. Bieg z ringiem na głowie wokół pachołka i przekazanie ringa następnemu z rzędu. Wyścig kangurów. Pierwszy z rzędu uczeń ściska między kolanami ringo, skacze do pachołka, okrąża go i wraca tak, żeby ringo nie wypadło. Przekazuje ringo następnemu. Kiedy wszyscy wykonają zadanie, podnoszą ręce w górę.

c. Rzut ringiem do hula-hop. Pierwszy z rzędu uczeń rzuca ringiem do hula-hop tak długo, aż trafi, i biegnie po ringo. Z ringiem biegnie do swojego szeregu, podaje ringo następnemu.

4. Ćwiczenia taktyki gry w ringo z elementami gry: uczniowie ustawiają się

w dwóch rzędach naprzeciw siebie, pierwszy z rzędu podaje ringo do ucznia, który stoi naprzeciwko, a następnie spełnia rolę obrońcy, przeszkadzając w następnym podaniu. Kolejno każdy z podających jest obrońcą i atakującym, dwóch uczniów podaje pomiędzy sobą ringo, poruszając się w przód. Pomiędzy nimi biegnie uczeń-obrońca, który stara się chwycić ringo. Po kilku powtórzeniach następuje zmiana ról w trójkach uczniów, dwóch podaje pomiędzy sobą ringo, poruszając się w przód ze zmianą toru biegu.

(5)

5

5. Gra szkolna. Nauczyciel dzieli uczniów na 4–5-osobowe drużyny, jeśli grupa ćwiczących jest duża. Pozostali uczniowie grają, stojąc na liniach bocznych boiska (pomagają w podaniach). Uczniowie podają miedzy sobą ringo, biegając w kierunku bramki, kończą bieg rzutem. Ringo w czasie gry nie może upaść na podłoże, gdy upadnie, jest strata ringo. Uczniowie grają na czas. Wygrywa drużyna, która zdobyła więcej punktów.

Część końcowa:

1. Marsz z ringiem na głowie dookoła sali i rozciąganie w staniu: chwyt za głowę, lekki skłon w przód, rolowanie kręgosłupa, wyprost, ramiona w górę, wspięcie na palce, rozciąganie ramion, nóg w siadzie i w leżeniu tyłem i przodem.

2. Zbiórka, podsumowanie lekcji, wyróżnienie uczniów, którzy opowiedzą zasady gry, i tych, którzy zademonstrują chwyty ringo. Wspólne sprzątnięcie sprzętu, pożegnanie.

Komentarz metodyczny

Przepisy gry w ringo zespołowym opracowano na krakowskim AWF-ie, są podobne do przepisów gry w piłkę ręczną, tylko uczniowie grają ringiem, nie piłką. Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: opis w programie.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Ćwiczenia w lekkim rozkroku: wymachy ramion w różne strony z przekładaniem ringo przed sobą z ręki do ręki, ringo trzymane oburącz na wysokości klatki: skłon w przód,

Ćwiczenia rozgrzewki w truchcie: uczniowie ustawieni w szeregu, nauczyciel demonstruje ćwiczenia, poruszając się przed nimi.. z ręki do ręki, przekładanie ringa przed klatką i

Przebywając w naszej szkole przez trzy lata będziesz mógł uczyć się wybranych przedmiotów w zakresie rozszerzonym, co ma Ci ułatwić osiągnięcie tego celu.. Wybierając

- chwyt ringo tzw. Nauczyciel sędziuje grę, udziela na bieżąco wyjaśnień; ocenia grę każdej z drużyn i indywidualne zachowanie uczniów podczas gry.8. c) Faza podsumowująca

Wcześniej pro- jekt eksperymentu musi być zaaprobowany przez ko- misję bioetyczną (zgoda FDA na rozpoczęcie każdego badania nie jest wymagana, opiniowany jest jedynie tzw.

Fruit and vegetables are important components of a healthy diet, and their sufficient daily consumption could help prevent major diseases, such as cardiovascular diseases and

Ważnym elementem składowym tego mistrzostwa jest prowadzenie nieprzerwanej kontroli wzrokowej lotu kółka od momentu wykonania rzutu przez przeciwnika do jego

Autopilot będzie używać prostych zachowań, takich jak poruszanie się do przodu, do tyłu oraz obracanie, aby wykonać trudniejsze zadania?. Więc jak myśleć