• Nie Znaleziono Wyników

publikacje nauczycieli, awans zawodowy, scenariusze lekcji, wypracowania, testy, konspekty, korepetycje, matura, nauczyciele

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "publikacje nauczycieli, awans zawodowy, scenariusze lekcji, wypracowania, testy, konspekty, korepetycje, matura, nauczyciele"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Autor: mgr Małgorzata Siatkowska e-mail: ma5got@poczta.onet.pl nauczany przedmiot: informatyka

miejsce pracy: Zespół Szkolno Przedszkolny nr 2 ul. G. Morcinka 14

44 – 473 Rybnik Telefon kontaktowy: 603 313 339

Scenariusz zaj ęć otwartych

Informatyka w klasie VI (Budowa wewn ętrzna komputera)

1 Temat Budowa wewnętrzna komputera

2 Dział programu Praca z komputerem

3 Czas trwania 45 min

4 Cele edukacyjne: a) przypomnienie pojęć: zestaw komputerowy, pamięć RAM i ROM,

b) poznanie pojęć: hardware, HDD (dysk twardy), procesor, pamięć, karta grafiki, karta muzyczna, pamięć, płyta główna, modem,

c) kształcenie umiejętności rozpoznawania elementów składowych komputera wchodzących w skład budowy wewnętrznej,

d) doskonalenie umiejętności korzystania z informacji zawartych w prezentacji multimedialnej.

5 Cele operacyjne; po zakończeniu

zajęć uczeń powinien umieć: a) wyszukać w prezentacji multimedialnej potrzebne informacje do rozpoznania podzespołów wchodzących w skład budowy wewnętrznej komputera,

b) krótko scharakteryzować - dysk twardy, procesor, pamięć, karta grafiki, karta muzyczna, pamięć, płyta główna, modem;

c) rozwiązać test wielokrotnego wyboru będący rekapitulacją lekcji.

6 Metody pracy Zajęcia praktyczne wprowadzające nowe wiadomości, praca zespołowa, elementy pogadanki utrwalające poznane wiadomości.

7 Środki dydaktyczne: a) prezentacja multimedialna z nowo poznanymi pojęciami;

b) zdemontowane podzespoły wchodzące w skład budowy wewnętrznej komputera (HDD, procesor, pamięć, karta grafiki, karta muzyczna, pamięć, płyta główna, modem);

c) komputery;

d) test wyboru, utrwalający poznane pojęcia, napisany w Java, przy wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania.

(2)

2

Przebieg zajęć:

1 Powitanie Przywitanie uczniów i gości.

2 Pozostawienie uczniom czasu na

przygotowanie się do zajęć Zajęcie miejsc przez uczniów, wyjęcie zeszytów.

3 Podanie tematu zajęć Zapis tematu oraz krótkiej notatki o podzespołach wchodzących w skład budowy wewnętrznej komputera.

4 Omówienie celów zajęć Celem zajęć jest poznanie podzespołów wchodzących w skład budowy wewnętrznej komputera, korzystając z informacji znajdującej się w prezentacji multimedialnej oraz oglądając podzespoły komputera.

5 Przypomnienie wcześniej poznanych

pojęć Uczniowie definiują wcześniej poznane pojęcia: zestaw komputerowy, pamięć RAM i ROM.

6 Wprowadzenie nowego materiału

Uczniowie pracujący w grupach dwu osobowych, otrzymują po jednym zdemontowanym podzespole – dysk twardy, kartę pamięci, kartę grafiki, kartę muzyczną, procesor, modem, płytę główną oraz uruchamiają przygotowaną prezentację

multimedialną na swoich komputerach.

7 Podanie tematu zadania

praktycznego i ogólnego sposobu wykonania

Zadaniem uczniów jest analiza treści i zdjęć zawartych w slajdach prezentacji, a następnie rozpoznanie poszczególnych podzespołów.

Uczniowie krótko charakteryzują poszczególne urządzenia, omawiają budowę dysku twardego.

8 Wykonywanie działań praktycznych Pomoc wolniej pracującym zespołom uczniowskim udzielana jest przez prowadzącego nauczyciela.

9 Ocena pracy zespołów Po wykonanej pracy przez uczniów, liderzy grup ustnie przedstawiają wyniki swojej pracy, nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania.

Uczniowie mogą być ocenieni za umiejętności informatyczne lub aktywną i sumienną pracę.

10 Podsumowanie i ewaluacja zajęć Uczniowie rozwiązują – zespołowo test wielokrotnego wyboru, zawierający wszystkie pojęcia poznane na lekcji. Test jest tak skonstruowany, że po udzieleniu ostatniej odpowiedzi i naciśnięciu klawisza KONIEC, jednocześnie następuje uruchomienie okna z informacją o liczbie prawidłowych

(3)

3

odpowiedzi.

Test jest pewną formą rywalizacji grup – nauczyciel zapisuje wyniki grup.

Po rozwiązaniu testu przez wszystkie grupy, następuje jego krótka analiza pod względem poprawności udzielonych odpowiedzi. Ewaluacja zajęć ma charakter anonimowej ankiety składającej się z kilku pytań. Każdy z uczniów otrzymuje ankietę.

11 Końcowa organizacja zajęć Sprawdzenie stanu paska zadań (czy pozamykano wszystkie programy), uporządkowanie stanowisk pracy, pożegnanie uczniów i gości.

Definicje pojęć:

1. Hardware są to poszczególne elementy komputera mechaniczne, magnetyczne i elektroniczne.

2. Budowa wewnętrzna dysku twardego - HDD

Okrągłe nośniki tzw. talerze zamknięte w hermetycznej obudowie - na nich gromadzone są dane.

Talerze są najczęściej wykonane ze szkła lub metalu.

Są pokryte magnetyczną warstwą i zamocowane jedne nad drugim na obracającej się osi.

Zapis i odczyt danych możliwy jest dzięki zespołowi ruchomych głowic.

Nad każdym talerzem zawieszona jest bezdotykowo głowica zapisu/odczytu.

Talerze obracają się z prędkością 7200 obr./min, a nawet 1200 obr./min.

Układ talerzy i głowic zabezpieczony jest przed dostępem kurzu.

Powierzchnia nośników podzielona jest na ścieżki i mniejsze sektory.

3. Płyta główna - bardzo ważny element jednostki centralnej. Płyta główna składa się z wielu chipsetów, czyli układów scalonych, których zadaniem jest zapewnienie współpracy poszczególnych

komponentów komputera (procesora, dysków twardych, monitora, klawiatury i innych).

4. Procesor to serce każdego komputera. Wykonuje on wszystkie zadania komputera. Procesory różnią się między sobą częstotliwością podawaną w MHz.

5. Pamięć ulotna (nietrwała) RAM – 16, 32, 64, 128, 256 MB

Najważniejszą cechą tej pamięci jest zgodność z taktem pracy procesora – im szybszy procesor tym większej potrzebuje pamięci RAM. Umieszczone na płycie głównej układy RAM pełnią funkcję pamięci komputera.

6. Karta grafiki - karta rozszerzeń, umieszczona na płycie głównej. Odpowiada za obraz wyświetlany przez monitor. Karty graficzne różnią się między sobą szybkością pracy, wielkością pamięci RAM, wyświetlaną rozdzielczością obrazu, liczbą dostępnych kolorów oraz częstotliwością odświeżania obrazu.

7. Karta muzyczna - karta rozszerzeń pozwalająca na odgrywanie oraz nagrywanie na komputerze dźwięku

w formie plików muzycznych. Karty muzyczne umożliwiają także podłączenie do nich głośników, wzmacniacza, mikrofonu oraz urządzeń MIDI.

Cytaty

Powiązane dokumenty

W krajobrazie tamtejszym wida ć charakterystyczne sylwetki pieców wapiennych, słu żą cych do wypra ż ania wapienia.. Podczas pra ż enia wapienia otrzymano 112kg

Uczniowie mają „grobowe” miny, milczą; każdy wychowanek trzyma w rękach planszę lub transparent z jakimś napisem.. Młodzież ustawia się, pojedynczo, zajmując przestrzeń

• brak grubej tkanki okrywaj ącej 2. Przyporz ądkuj pojęcia do określeń:. Zespół populacji ró żnych gatunków organizmów, powiązanych ze SIEDLISKO sob ą

Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje si ę jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczb ę opłacanych podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalno

Gospodarka funkcjonuj ąca w oparciu o mechanizm rynkowy (gospodarka rynkowa) charakteryzuje si ę dominacją prywatnej własności, swobodną możliwością podejmowania działalno

a) ka żda zmiana ceny związana jest ze zmianą popytu b) popyt jest odwrotnie proporcjonalny do ceny c) popyt jest wprost proporcjonalny do ceny d) popyt nie zale ży od zmiany cen.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 11

Zderzaj ące się masy powietrza unoszą się w układach niskiego ciśnienia.. Po drugiej stronie Oceanu Spokojnego znajduje si ę w