• Nie Znaleziono Wyników

publikacje nauczycieli, awans zawodowy, scenariusze lekcji, wypracowania, testy, konspekty, korepetycje, matura, nauczyciele

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "publikacje nauczycieli, awans zawodowy, scenariusze lekcji, wypracowania, testy, konspekty, korepetycje, matura, nauczyciele"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Konspekt do zaj ęć z dziećmi 6 – letnimi

„Polska moja Ojczyzna”

Dział programu

: obszar edukacji społeczno – moralnej, obszar edukacji w zakresie mowy i myślenia, obszar edukacji matematycznej, obszar edukacji plastycznej.

Materiał programowy

: Nabywanie poczucia przynależności narodowej. Wzbogacanie zasobu słownictwa dzieci. Przygotowanie do nauki czytania. Kształtowanie umiejętności liczenia. Rozwijanie zainteresowań plastyczno – konstrukcyjnych.

Temat:

„Polska – moja Ojczyzna”

Cele:

1. Ogólne:

- kształtowanie poczucia przynależności do narodu i kraju, - kształtowanie postawy poszanowania odrębności narodowych,

- prezentacja symboli narodowych: godła i barw narodowych, hymnu narodowego oraz mapy Polski z uwzględnieniem Wisły i większych miast (Kraków, Warszawa, Toruń, Gdańsk),

- prezentacja utworów literatury dziecięcej związanych z tematem dnia, - inspirowanie indywidualnych, swobodnych wypowiedzi dzieci,

- ćwiczenia analizy i syntezy słuchowej wyrazów o budowie fonetycznej zgodnej z zapisem,

- kształtowanie umiejętności liczenia,

- gromadzenie doświadczeń przez wykonywanie prac z zastosowaniem różnorodnych technik plastycznych.

2. Szczegółowe: (dziecko...)

- uczestniczy w rozmowie na temat tożsamości narodowej oraz symboli narodowych i hymnu,

- słucha uważnie utworów literatury dziecięcej i chętnie wypowiada się na ich temat, - odczytuje globalnie wyrazy: „Polska”, „Wisła”, „godło”, „flaga”, potrafi dzielić je na

głoski,

- potrafi przeliczać elementy w zakresie 6,

- potrafi zinterpretować własną twórczość, gromadzi doświadczenie plastyczne, - aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych.

(2)

Metody:

- czynne: samodzielnych doświadczeń, kierowania własną działalnością dziecka , zadań stawianych dziecku,

- oglądowe: obserwacji i pokazu,

- słowne: rozmowy, sposoby społecznego porozumiewania się, żywego słowa, objaśnienia i instrukcje.

Formy:

praca z całą grupą, praca w małych zespołach, działalność indywidualna.

Środki dydaktyczne:

wiersz Cz. Janczarskiego „Polska”, wiersz Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”, mapa fizyczna Polski, obrazy: godło i flaga Polski, wyrazy do globalnego czytania „Polska”, „Wisła”, „godło”, „flaga”, kartoniki (białe, niebieskie, czerwone), CD

„Wesoła szkoła sześciolatka” , czarny tusz, słomki do napojów, farby plakatowe, pędzle, kartki z zaznaczoną mapą Polski, serduszka z papieru samoprzylepnego.

Przebieg zaj ęcia:

1. Zabawa integracyjna: „Iskierka” (Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech ciepła i miła wróci do mych rąk).

2. Prezentacja wiersza Cz. Janczarskiego „Polska”.

3. Analiza treści wiersza – dzieci kończą rozpoczęte przez nauczyciela zdanie: Polska to... z jednoczesną konfrontacją wypowiedzi dzieci z obrazami przedstawiającymi różne elementy krajobrazów Polski.

4. Mapa fizyczna Polski – dzieci oglądają mapę, próbują wskazać jej granice, rzekę Wisłę, kilka większych miast (Kraków, Warszawa, Toruń, Gdańsk).

5. Budowanie schematu i modelu wyrazów: Polska, Wisła; układanie tylu białych nakrywek ile słychać głosek, oznaczanie samogłosek czerwonymi nakrywkami, a spółgłosek niebieskimi.

6. „Wycieczka po Polsce” – zabawa ruchowa. Nauczyciel przypina w odpowiednie miejsca na mapie kartoniki z nazwami miejscowości. Dzieci ustalają, dokąd pojadą na wycieczkę oraz wybierają środek lokomocji, z którego skorzystają. Poruszają się po sali naśladując pojazdy:

samochody, łódki, samoloty, itp.

7. Rozpoznawanie symboli narodowych – godła i flagi Polski. Dzieci opisują wygląd orła oraz flagi.

8. Analiza i synteza słuchowo – wzrokowa wyrazów: godło, flaga.

(3)

9. Siała baba mak” – zabawa ruchowa w parach. Dzieci chwytają się za skrzyżowane ręce i przeciągają raz w jedną, raz w drugą stronę recytując rytmicznie tekst: Siała baba mak, nie wiedziała jak, dziadek wiedział, nie powiedział, a to było tak. Zabawę można powtórzyć dokonując zmian w parach.

10. Praca w małych zespołach: dobieranie odpowiednich wyrazów do globalnego czytania do obrazów („Wisła”, „godło”, „flaga”), oznaczanie głosek za pomocą białych kartoników, oznaczanie ich liczby za pomocą cyfry.

11. Recytacja znanego dzieciom wiersza Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”.

12. Wykonywanie pracy plastycznej z wykorzystaniem nowej techniki plastycznej – rozdmuchiwanie plamy czarnego tuszu za pomocą słomki, a następnie domalowywanie farbami plakatowymi różnych elementów według wyobraźni dzieci (elementów krajobrazu Polski) na mapie.

13. Nagrodzenie dzieci serduszkami z wycinanki samoprzylepnej za aktywny udział w zajęciu.

Konspekt opracowała: mgr Grażyna Lampert nauczyciel

Przedszkola Publicznego w Marklowicach

Cytaty

Powiązane dokumenty

W krajobrazie tamtejszym wida ć charakterystyczne sylwetki pieców wapiennych, słu żą cych do wypra ż ania wapienia.. Podczas pra ż enia wapienia otrzymano 112kg

Uczniowie mają „grobowe” miny, milczą; każdy wychowanek trzyma w rękach planszę lub transparent z jakimś napisem.. Młodzież ustawia się, pojedynczo, zajmując przestrzeń

• brak grubej tkanki okrywaj ącej 2. Przyporz ądkuj pojęcia do określeń:. Zespół populacji ró żnych gatunków organizmów, powiązanych ze SIEDLISKO sob ą

Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje si ę jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczb ę opłacanych podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalno

Gospodarka funkcjonuj ąca w oparciu o mechanizm rynkowy (gospodarka rynkowa) charakteryzuje si ę dominacją prywatnej własności, swobodną możliwością podejmowania działalno

a) ka żda zmiana ceny związana jest ze zmianą popytu b) popyt jest odwrotnie proporcjonalny do ceny c) popyt jest wprost proporcjonalny do ceny d) popyt nie zale ży od zmiany cen.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 11

Zderzaj ące się masy powietrza unoszą się w układach niskiego ciśnienia.. Po drugiej stronie Oceanu Spokojnego znajduje si ę w