• Nie Znaleziono Wyników

Temat: To już wiem i umiem – rozbioru zdańdokonuję

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: To już wiem i umiem – rozbioru zdańdokonuję"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

III etap edukacyjny, język polski

Temat: To już wiem i umiem – rozbioru zdań dokonuję

Treści kształcenia:

I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji.

3. Świadomość językowa. Uczeń:

5) rozpoznaje w zdaniach i równoważnikach zdań różne rodzaje podmiotów, orzeczeń, dopełnień, okoliczników oraz przydawek – rozumie ich funkcje.

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Rozróżnia rodzaje wypowiedzeń,

● Wskazuje, jaką rolę w zdaniu pełnią poszczególne części mowy,

● Rozróżnia i wskazuje części zdania,

● Rozumie polecenia i wykonuje je zgodnie z instrukcją,

● Doskonali umiejętność pracy samodzielnej i w grupie.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Zna części zdania i ich rodzaje,

● Odróżnia zdanie od równoważnika zdania,

● Poprawnie redaguje różne wypowiedzenia,

● Wyraża się w sposób precyzyjny i zwięzły,

● Komunikuje się i współpracuje w zespole.

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym,

● Umiejętność uczenia się,

● Kompetencje społeczne i obywatelskie.

Środki dydaktyczne:

● Zasób multimedialny: film „Części zdania”,

● Sprzęt multimedialny (komputer, ewentualnie podłączony do telewizora/projektor multimedialny/tablica interaktywna),

● Kartki zielone i czerwone.

Metody nauczania:

● Podająca: wyjaśnienie,

● Eksponująca: film,

1

(2)

● Praktyczna: ćwiczenia praktyczne.

Formy pracy:

● Zbiorowa,

● Grupowa jednolita,

● Indywidualna jednolita.

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel wita uczniów; przeprowadza czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, zapisanie tematu lekcji na tablicy oraz zapoznanie uczniów z celami zajęć.

By przypomnieć im wiadomości o wypowiedzeniu, nauczyciel proponuje uczniom zabawę typu prawda/fałsz. Rozdaje im kartki zielone i czerwone. Informuje ich, że będzie czytał różne określenia, a uczniowie mają za zadanie podnieść zieloną kartę na znak zgody i czerwoną jako zaprzeczenie.

Przykładowe określenia:

● Zdanie to wypowiedzenie, które zawiera orzeczenie (TAK).

● Równoważnik zdania to wypowiedzenie zawierające dwa orzeczenia (NIE).

● Zdanie złożone ma jedno orzeczenie i dwa podmioty (NIE).

● Wypowiedzeniem jest zarówno zdanie jak i równoważnik zdania (TAK).

Etap realizacji

Nauczyciel informuje uczniów, że zaraz obejrzą film z zasobu multimedialnego. Prosi, by zwrócili uwagę na przykłady pojawiających się w nim wypowiedzeń i zapisali je w zeszytach.

Po emisji materiału pyta np., jakie przydawki pojawiły się w zdaniach omawianych w filmie, jakie okoliczniki. Może też powtórzyć rozbiór tych zdań (uczniowie zaznaczają w zeszytach odpowiednie części zdania), przypominając rodzaje okoliczników i przydawek.

Następnie nauczyciel zapisuje na tablicy kolejne zdanie:

„Kasia jedzie szybko na żółtym rowerze”.

Rysuje tabelę (nie wypełnia części zdania, będzie to zadaniem uczniów):

Część mowy Zdanie Część zdania (jaka funkcja

w zdaniu)

rzeczownik Kasia podmiot

czasownik jedzie orzeczenie

przysłówek szybko okolicznik

wyrażenie przyimkowe (przyimek + rzeczownik)

na rowerze dopełnienie

przymiotnik żółtym przydawka

2

(3)

Uczniowie nazywają części mowy, jakie wchodzą w skład tego zdania i uzupełniają w tabeli funkcje, jakie pełnią one w zdaniu.

W kolejnym etapie zajęć zespół klasowy zostaje podzielony na pięć grup (grupa podmiotu, grupa orzeczenia, grupa dopełnienia, grupa okolicznika, grupa przydawki). Każda z nich otrzymuje po trzy zdania i polecenie podkreślenia oraz nazwania wskazanej (nazwą grupy) części zdania. Proponowane zdania:

● Siostra koleżanki w przyszłości zostanie znaną pianistką.

● Kasia i Basia jeżdżą szybko na swoich pięknych rolkach.

● Jutro pójdziemy do klubu młodzieżowego.

Po zakończeniu pracy nauczyciel prosi liderów poszczególnych grup o przedstawienie wyników. Reszta klasy przepisuje zdania do zeszytu wraz z określeniami ich części.

Etap końcowy

Uczniowie pracują w parach. Piszą na kartkach po jednym zdaniu rozwiniętym, następnie wymieniają się kartkami i nazywają części zdania. Podpisują i oddają nauczycielowi do sprawdzenia.

Praca domowa:

Przygotuj rebusy, krzyżówkę lub wykreślankę (do wyboru) związane z nazwami części zdania (wykorzystaj nazwy wszystkich pięciu podstawowych części zdania).

Dodatkowo:

Jest to lekcja podsumowująca wiadomości o częściach zdania, rodzajach wypowiedzeń.

3

Cytaty

Powiązane dokumenty

Temat: Części zdania. Cele elekcji: uczeń nazywa części mowy, określa formy gramatyczne części mowy odmiennych, nazywa części zdania, określa części mowy, którymi

Zwrócić uwagę na różnice między środowiskiem lądowym i wodnym: opór, zawartość tlenu, temperatura oraz docieranie światła.. Jakie rośliny żyją

Po wysłuchaniu aktorskiej interpretacji wiersza Tuwima „Lokomotywa” nauczyciel prosi uczniów, by nazwali swoje emocje i wrażenia, używając rzeczowników?.

Uczniowie naszej szkoły wybrali się do lasu na jagody?. Ile kilogramów jagód zebrały

W podanych zdaniach nazwij części mowy. Określ, ile części mowy nieodmiennych jest w każdym zdaniu. a) Wczoraj rano wujek kupił Romkowi piękny, czerwony rower górski. c) O!

4. Nauczyciel informuje, że sprawdzą to wszystko na konkretnych przykładach. Nauczyciel prosi ochotników o przeczytanie swojego opowiadania. Inny uczeń zapisuje kolejno zdania

a) dokonać rozbioru logicznego zdania, wyodrębnić związki i określić wyraz nadrzędny (określany) i podrzędny (określający),.. b) jeśli podczas odmiany obydwa wyrazy

3. Nauczyciel zapisuję na tablicy w dwóch kolumnach przykłady. Uczniowie wskazują przymiotniki i na ich podstawie starają się określić, jakim odmianą ulega przymiotnik:.. stara