• Nie Znaleziono Wyników

Opis teoretyczny omawianego zjawiska: Podczas obserwacji żywej eugleny zielonej Euglena viridis zauważyć można ruch organizmu, zmieniający się kształt komórki, długą wić, zielone chloroplasty, czerwoną plamkę oczną

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Opis teoretyczny omawianego zjawiska: Podczas obserwacji żywej eugleny zielonej Euglena viridis zauważyć można ruch organizmu, zmieniający się kształt komórki, długą wić, zielone chloroplasty, czerwoną plamkę oczną"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „JEDNOKOMÓRKOWCE BIOLOGIA, III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Jednokomórkowce.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (3.5) [uczeń] przedstawia podstawowe czynności życiowe organizmu jednokomórkowego na przykładzie wybranego protista samożywnego (np. eugleny) i cudzożywnego (np. pantofelka).

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ: Charakteryzuje organizmy jednokomórkowe Odróżnia organizmy samożywne i cudzożywne

Określa warunki życia pantofelka Paramecium caudatum i eugleny zielonej

Euglena viridis Potrafi korzystać z

mikroskopu Prezentuje postawę szacunku wobec istot

żywych

Wyjaśnia różnice między samożywnością i

cudzożywnością

Wymienia elementy budowy komórki pantofelka Paramecium caudatum i

(2)

eugleny zielonej Euglena viridis

Wymienia funkcje życiowe jednokomórkowców

Nabywane umiejętności

UCZEŃ:

Doskonali umiejętności pracy w grupie Potrafi wykonać schematyczny rysunek

zaobserwowanego organizmu

Rozwija umiejętności właściwej organizacji pracy

Wskazuje i nazywa przedstawicieli organizmów

jednokomórkowych Zna budowę pantofelka Paramecium caudatum i eugleny zielonej Euglena

viridis

Zna pojęcia: samożywność, cudzożywność

Kompetencje kluczowe

 Kompetencje informatyczne

 Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne

 Porozumiewanie się w języku ojczystym

 Umiejętność uczenia się

Etapy lekcji

(3)

1) Faza przygotowawcza:

W celu wykonania obserwacji mikroskopowej eugleny zielonej i pantofelka należy kilkanaście dni wcześniej założyć hodowle jednokomórkowców.

2) Wstęp:

Zapoznanie uczniów z tematem.

Krótka pogadanka na temat różnorodności form życia, podział na wielokomórkowce i jednokomórkowce.

3) Przebieg zajęć

Uczniowie dokonują obserwacji.

Instrukcja przeprowadzenia obserwacji

1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska: Podczas obserwacji żywej eugleny zielonej Euglena viridis zauważyć można ruch organizmu, zmieniający się kształt komórki, długą wić, zielone chloroplasty, czerwoną plamkę oczną. Podczas obserwacji

pantofelka Paramecium caudatum zauważyć można kształt i ruch organizmu, rzęski na powierzchni

komórki.

2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań: Celem obserwacji jest dostrzeżenie przez mikroskop

organizmów jednokomórkowych.

3. Sposób przygotowania obserwacji (czas, miejsce itd.):

Obserwacje są prowadzone podczas zajęć w klasie.

Uczniowie mają do dyspozycji mikroskop

stereoskopowy, szalki Petriego, pipety, hodowle jednokomórkowców.

(4)

4. Sposób przeprowadzenia obserwacji: Uczniowie

pracują indywidualnie. Pobierają pipetami materiał do obserwacji z hodowli do szalek. Uczniowie

umieszczają szalki na stoliku, nastawiają oświetlenie i regulują ostrość obrazu. Obserwują żywe organizmy, ich morfologię i ruch.

5. Inne informacje, np. analiza obserwacji, sposób wyciągania wniosków, karta pracy, drzewka decyzyjne, formularze itd.: Uczniowie notują zaobserwowane cechy organizmów, wykonują schematyczne rysunki.

Podczas dyskusji uczniowie analizują swoje obserwacje, wymieniają zaobserwowane cechy jednokomórkowców oglądanych pod mikroskopem.

Nauczyciel prezentuje schematy przedstawiające budowę pantofelka i eugleny. Podkreśla, że euglena zielona jest zmiennożywna, gdyż w ciemności przestawia się na odżywianie cudzożywne (jest to przykład miksotrofizmu).

Uczniowie wskazują na schematach elementy zaobserwowane pod mikroskopem.

Nauczyciel omawia budowę pantofelka i eugleny.

Uczniowie dzielą się na dwie grupy. Korzystając z dostępnych źródeł informacji (podręczniki, książki, encyklopedie, Internet) dokonują charakterystyki eugleny i pantofelka. Uczniowie łączą cechy budowy organizmów z ich funkcjami życiowymi i trybem życia. Uczniowie pracują metodą mapy mentalnej, wykorzystując duże arkusze papieru i kolorowe pisaki.

Liderzy zespołów przedstawiają wyniki pracy swoich grup.

Podczas dyskusji uczniowie wraz z nauczycielem określają na czym polega autotroficzność eugleny i heterotroficzność pantofelka.

4) Podsumowanie:

Nauczyciel odtwarza ilustrację interaktywną „Euglena zielona” i „Pantofelek”. Uczniowie odtwarzają ilustracje

(5)

interaktywne na swoich komputerach, porównują oba organizmy.

Środki dydaktyczne

 Materiały multimedialne: ilustracja interaktywna „Euglena zielona”

 Materiały multimedialne: ilustracja interaktywna

„Pantofelek”

 Mikroskop stereoskopowy / binokular

 Szalki Petriego / szkiełka podstawowe

 Pipety

 Hodowle jednokomórkowców

 Schematy budowy eugleny zielonej i pantofelka

 Encyklopedia, podręcznik

 Komputery połączone z Internetem

 Notatnik, ołówek

 Duże arkusze papieru, kolorowe pisaki Metody nauczania

 Dyskusja

 Metoda aktywizująca – mapa mentalna

 Obserwacja

 Pogadanka

 Praca z tekstem Formy pracy

 Grupowa

 Indywidualna

 Zbiorowa Praca domowa

Istnieje ogromna różnorodność organizmów jednokomórkowych.

Wybierz jeden z gatunków i przygotuj prezentację na jego temat.

(6)

Dodatkowe propozycje wykorzystania

Multimedialne zasoby edukacyjne wykorzystywane w tym scenariuszu nadają się również do wykorzystania na II i IV etapie edukacyjnym w zakresie nauczania przyrody i biologii.

Lista załączników multimedialnych Ilustracja interaktywna „Euglena zielona”

Ilustracja interaktywna „Pantofelek”

Cytaty

Powiązane dokumenty

Okazuje się, że odpowiedź faktycznie jest negatywna – istnieje już wiele przykładów, które potwierdzają, że nie da się usłyszeć kształtu bębenka.. Pierwsze z nich były

Płynność całego procesu rodzenia się, a  następnie śmierci – czy to w  przypadku pojedynczej, wyspecjalizowanej komórki będącej częścią większej struktury,

Nr albumu Imię Kol_1

Nr albumu Imię Kol_1

Nr albumu Imię Kol_1

Primary culture of rat neurons and glial cells Tubulin stained by polyclonal antibody (green), neuron-specific class-III beta tubulin stained with antibody TU-20 (red) DNA

(Porów naj fig.. Na po dstaw ie obserw acyj p.. B ataillon, L ’em bryogenese com plete provoquee chez les Amphibiens p ar piqure de 1’oeuf yierg'', larves

Aging 2010: Mitochondrial ROS production correlates with, but does not directly regulate lifespan In drosophila. Postulaty