• Nie Znaleziono Wyników

Uczniowie przy (3)wykorzystaniu różnych materiałów (encyklopedia, podręcznik oraz Internet) ustalają funkcje poszczególnych tkanek roślinnych

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Uczniowie przy (3)wykorzystaniu różnych materiałów (encyklopedia, podręcznik oraz Internet) ustalają funkcje poszczególnych tkanek roślinnych"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆTKANKI ROŚLIN BIOLOGIA, III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Tkanki roślin.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (5.3) [uczeń] wskazuje cechy adaptacyjne w budowie tkanek roślinnych do pełnienia określonych funkcji (tkanka twórcza, okrywająca, miękiszowa, wzmacniająca, przewodząca).

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ: Definiuje pojęcia: tkanka Dokonuje podziału tkanek

na twórcze i stałe Odróżnia i nazywa poznane rodzaje tkanek

roślinnych (tkanka twórcza, okrywająca,

miękiszowa, wzmacniająca,

przewodząca)

Wyjaśnia związek budowy tkanki z jej funkcją Wymienia funkcje tkanek

roślinnych

Wymienia tkanki roślin (tkanka twórcza, okrywająca, miękiszowa,

wzmacniająca,

(2)

przewodząca)

Nabywane umiejętności

UCZEŃ:

Potrafi przeprowadzić doświadczenie obrazujące

transport substancji w roślinie

Wie, na czym polega różnica między tkankami

twórczymi i stałymi Wie, na czym polega transport substancji w

roślinie

Wskazuje rozmieszczenie różnych rodzajów tkanek w

roślinie Kompetencje kluczowe

 Kompetencje informatyczne

 Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne

 Porozumiewanie się w języku ojczystym

 Umiejętność uczenia się Etapy lekcji

1) Wstęp:

Zapoznanie uczniów z tematem.

Przypomnienie pojęcia tkanki.

2) Przebieg zajęć:

Nauczyciel prezentuje planszę z podziałem tkanek roślinnych (tkanka twórcza, tkanka stała: okrywająca, przewodząca, miękiszowa, wzmacniająca. Uczniowie przy

(3)

wykorzystaniu różnych materiałów (encyklopedia, podręcznik oraz Internet) ustalają funkcje poszczególnych tkanek roślinnych.

W trakcie burzy mózgów uczniowie wraz z nauczycielem opracowują propozycję tabeli, w której zestawione zostaną najważniejsze cechy wymienionych tkanek roślin oraz ich przystosowania do pełnienia różnych funkcji.

Uczniowie dokonują obserwacji.

Instrukcja przeprowadzenia obserwacji

1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska: Woda jest czynnikiem niezbędnym do życia rośliny. Wraz z solami mineralnymi pobierana jest z gleby i

transportowana poprzez łodygę do liści, kwiatów i owoców. Sieć wodociągową, która umożliwia sprawny transport wody w roślinie stanowi drewno (ksylem) tkanki przewodzącej. Roślina pobierając zabarwioną wodę, rozprowadza barwnik, który następnie

gromadzi się w łodydze i kwiatach.

2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań: Celem doświadczenia jest obserwacja przemieszczania

substancji w roślinie oraz rozmieszczenia tkanek przewodzących.

3. Sposób przygotowania obserwacji (czas, miejsce itd.):

Obserwacje są prowadzone podczas zajęć w klasie i kontynuowane następnego dnia (ze względu na wymagany czas ok. 24 h). Uczniowie mają do

dyspozycji: 2 probówki, statyw, białe cięte kwiaty np.

goździki, wodę, atramenty o różnych kolorach (np.

czerwony, niebieski, czarny) lub barwniki spożywcze.

4. Sposób przeprowadzenia obserwacji: Uczniowie pracują w parach. W statywie umieszczają dwie

probówki. Pierwsza probówka stanowi próbę kontrolną i zawiera czystą, nie zabarwioną wodę. Druga

probówka zawiera wodę zabarwioną atramentem.

Uczniowie mogą wybrać kolor atramentu. W obu probówkach umieszczają białe kwiaty z łodygami. Po

(4)

upływie określonego czasu uczniowie dokonują obserwacji.

5. Inne informacje, np. analiza obserwacji, sposób wyciągania wniosków, karta pracy, drzewka decyzyjne, formularze itd.: Uczniowie obserwują

zmianę koloru goździka umieszczonego w zabarwionej wodzie i porównują z goździkiem umieszczonym w czystej wodzie. Uczniowie zapisują wynik

przeprowadzonej obserwacji, wyciągają wnioski na temat transportu wody i substancji w roślinie, podają nazwę tkanki dzięki której zaszło zaobserwowane zjawisko.

3) Podsumowanie :

Nauczyciel prezentuje zestaw zdjęć „Rośliny pod mikroskopem”. Uczniowie samodzielnie nazywają przedstawione na zdjęciach tkanki, wymieniają

charakterystyczne cechy tkanek zaobserwowane na zdjęciach (obecność włosków, chloroplasty, przestwory międzykomórkowe itp.).

Środki dydaktyczne

 2 probówki

 Statyw

 Białe kwiaty cięte

 Woda

 Atramenty w różnych kolorach/barwniki spożywcze

 Materiały multimedialne: zestaw zdjęć „Rośliny pod mikroskopem”

 Materiały multimedialne: ilustracja interaktywna „Tkanki przewodzące”

 Encyklopedia, podręcznik

 Komputery połączone z internetem

 Notatnik, długopis

(5)

Metody nauczania

 Ćwiczenie laboratoryjne

 Dyskusja dydaktyczna - burza mózgów

 Obserwacja Formy pracy

 Indywidualna

 Praca w parach

 Zbiorowa

Praca domowa

Porównaj budowę skórki korzenia i liścia.

Dodatkowe propozcyje wykorzystania

Multimedialne zasoby edukacyjne wykorzystywane w tym scenariuszu nadają się również do wykorzystania na II etapie edukacyjnym w zakresie nauczania przyrody.

Lista załączników multimedialnych Zestaw zdjęć „Rośliny pod mikroskopem”

Ilustracja interaktywna „Tkanki przewodzące”

Cytaty

Powiązane dokumenty

Przedstawione w pracy rozwiązanie konstrukcyjne pozwala na eliminację najdrobniejszych frakcji (frakcji pylistej) rozdrobnione- go materiału roślinnego (poddanego granulowaniu)

Uczniowie określają podstawowe techniki inżynierii genetycznej wykorzystane podczas porównywania sekwencji kodu genetycznego. Korzystając z różnych materiałów

Krótkie nawiązanie do poprzedniej lekcji, uczniowie odpowiadają na pytania dotyczące tkanki nabłonkowej i tkanki nerwowej. Nauczyciel przypomina uczniom, jak należy korzystać

funkcjonowania. Nazywa struktury budujące daną tkankę. Nauczyciel, omawiając poszczególne tkanki, wykorzystuje plansze dydaktyczne. Nauczyciel dyktuje notatkę. Uczniowie

[r]

[r]

Jeśli dalej będą prowadzone lekcje zdalne, to sprawdzian odbędzie się przez Internet (tak jak

Badaniom efektu piroelektrycznego w tkankach roślinnych towarzyszą niejednokrotnie dodatkowe pomiary, na podstawie których można ustalić, że otrzymywane podczas doświadczeń