• Nie Znaleziono Wyników

ŻŁOBEK PRZEDSZKOLE W MEJSZAGOLE SCENARIUSZ ZAJĘĆ,,ŁĄKA PEŁNA RYMÓW Opracowała Lilia Szylińska Dla dzieci 4-5-letnich

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "ŻŁOBEK PRZEDSZKOLE W MEJSZAGOLE SCENARIUSZ ZAJĘĆ,,ŁĄKA PEŁNA RYMÓW Opracowała Lilia Szylińska Dla dzieci 4-5-letnich"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

ŻŁOBEK – PRZEDSZKOLE W MEJSZAGOLE SCENARIUSZ ZAJĘĆ

,,ŁĄKA PEŁNA RYMÓW”

Opracowała Lilia Szylińska Dla dzieci 4-5-letnich

Cel główny: Rozwijanie kompetencji językowaych – zabawy w rymy.

Cele operacyjne:

1. Zapoznanie dzieci ze znaczeniem słowa „rym”.

2. Wzbogacenie wiedzy o nazwy zwierząt, kwiatów i owadów, występujących na łące.

3. Wysłuchanie wiersza i wypowiadanie się na temat wysłuchanego utworu.

4. Rozwiązywanie zagadek słownych.

5. Dokończenie rymowanych zdań, dzieci próbują samodzielnie tworzyć rymy.

6. Dobranie par rymujących się słów na podstawie obrazków zgodnie współpracując z dziećmi w grupie.

7. Rysowanie pod dyktando wierszyka na plecach dziecka, wykonanie masażyku.

Metody pracy:

 Słowna.

 Czynna.

 Aktywizująca.

Forma pracy: praca z całą grupą.

Środki dydaktyczne: kartki z rymującym się powitaniem dla każdego dziecka, wiersz Eli Pasławskiej

„Na łące”, zagadki o zwierzętach żyjących na łące (prezentacja multimedialna), kartka ze zdaniami oraz obrazki do zabawy „Dopowiadanka-rymowanka”, obrazki podpisane oraz tworzące pary do zabawy „Rymy obrazkowe”, karty pracy.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie indywidualne dzieci z zastosowaniem rymów dla każdego dziecka (patrz załącznik nr 1).

- Witajcie dziewczynki koniczynki i chłopaki maki. Powitam dzisiaj was wszystkich:

Witaj Fabianie, w rzece łowisz ryby, a w lesie zbierasz grzyby.

Witaj Adamie, jesteś grymaśny, bo wypiłeś sok kwaśny.

Witaj Pawełek, na sznurku mocny zawiązałeś supełek.

Witaj Danielu, krzyczysz wniebogłosy, bo cię pożądliły osy.

(2)

2 Witaj Danielu, jesteś wesoły, bo ci miodek dały pszczoły.

Witaj Bogdanie, dla swojej babci sprezentowałeś ciepłe kapcie.

Witaj Maksimie, w zoo lwy pokazały ci białe kły.

Witaj Dominiku, odkręcasz papierki i zjadasz cukierki.

Witaj Dominiku, wziąłeś młotek i naprawiłeś płotek.

Witaj Patryku, który łuk miał i wystrzelił dużo strzał.

Witaj Rafale, pod jedną z skarp ukryłeś swój skarb.

Witaj Łukasie, spod trawy szczypiesz dżdżownice dla zabawy.

Witaj Weneso, zobaczyłaś bociana i dałaś mu banana.

Witaj Augustyno, podałaś koleżance herbatę w filiżance.

Witaj Ariano, wyprałaś lalce suknię w pralce.

Witaj Ewelino, jesteś bardzo zdolna i szybka jak myszka polna.

Witaj Sylwestrze, bierzesz książeczki i opowiadasz siostrze bajeczki.

Witaj Damirze, na słodkie frykasy jesteś bardzo łasy.

Witaj Miłano, która fika, bzyka jak ta pszczoła, co ma bzika.

Dzień dobry Pani, mieszasz w kotle i latasz na miotle.

2. Wprowadzenie do tematu zajęć:

2.1. Dzieci słuchają wiersza Eli Pasławskiej o łące:

- Dzieci, tematem dzisiejszych zajęć jest „Łąka pełna rymów”, więc będziemy się bawić w rymy. Rymy – to słowa, które brzmią podobnie, np., „kot-płot”, „koń-słoń”, „kura-góra, chmura” itd. Jak zauważyliście, że wszystkie powitania skierowane do was się rymowały, np., „Witaj Dominiku, odkręcasz papierki i zjadasz cukierki”. To tu rymujące się słowa są „papierki-cukierki”.

Ale dzisiaj będziemy szukać rymów na łące! Posłuchajcie najpierw wiersza i zapamiętajcie, jakie zwierzątka, kwiaty, ptaki i owady mieszkają na łące, a będzie o nich się mówiło w wierszu.

Ela Pasławska „Na łące”

Na łące, na łące, jest kwiatów tysiące:

są tam stokrotki białe

i dzwonki pachnące, i dużo innych kwiatów.

Na łące, na łące, jest ssaków tysiące:

są krety czarne, co kopią kretówki i zajączki szare, co mają ziemne kryjówki

i różne inne zwierzaki...

Na łące, na łące, lata owadów tysiące:

są tam motyle różnokolorowe, w paseczki i kropeczki, po kwiatach skaczą pszczółki,

(3)

3 które w chowanego bawią się

i śpiewają sobie tak:

,,La, la, la, jestem pszczółka pracusia, La, la, la, jestem pszczółka pracusia...”

Nad łąką, nad łąką świeci żółte słonko,

latają tam ptaszki:

jaskółki i sójki i małe kukułki.

Śpiewają piosenki, stukają w bębenki.

I jeszcze na tej łące jest zielonych potworów tysiące!

Mają oczy takie duże, a nóżki jak serdelki.

Siedzą sobie cicho w trawie, lub rechoczą tak:

,,Re-re kum, kum. Re-re kum, kum...”

2.2. Rozmowa na temat treści wiersza. Pani zadaje pytania, na które dzieci odpowiadają:

- O czym był wiersz?

- O jakich roślinach jest mowa w wierszu?

- Jakie zwierzątka wystąpiły w wierszu?

- O jakich owadach mówiła autorka?

- Jakie ptaki zostały wymienione w wierszu?

Dzieci wymieniają nazwy mieszkańców łąki.

3. Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach żyjących na łące. Pani uruchamia prezentację (patrz załącznik nr 2) oraz czyta zagadki, dzieci je słuchają i zgadują.

 Co to za wspaniały muzykant, skacze po łące i lubi cykać (konik polny).

 Nie chodzą, lecz skaczą, nad stawem mieszkają. Gdy wieczór zapadnie to głośno kumkają (żaby).

 O nocleg nie prosi, pełzając, wędrując po świecie, bo swój dom nosi na własnym grzbiecie (ślimak).

 Czerwone nogi i białe piórka, przed nim do wody żaby dają nurka (bocian).

 Ledwie błyśnie słońce złote, słychać brzęk wesoły. To dla dzieci robią miodek pracowite ...

(pszczoły).

 Tu cytrynek, tam paź królowej, wszędzie piękne, kolorowe. Lekko unoszą się nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko (motyle).

 Lata po łące w czerwonej kapotce, a na tej kapotce kropka przy kropce (biedronka).

(4)

4

 Kopie w ziemi korytarze, sypie kopce z piasku. Można nazwać go górnikiem, choć nie nosi kasku (kret).

4. Zabawa w rymy „Dopowiadanka-rymowanka”. Pani trzyma w rękach obrazki (patrz załącznik nr 3) i czyta zdania, dzieci natomiast próbują samodzielnie lub za pomocą obrazków dopowiedzieć rymujące się zakończenie.

- Teraz pobawimy się w rymy. Przypomnijmy: rymy – to słowa, które brzmią podobnie, np., konik- pasikonik itd. A mianowicie, ja będę mówiła zdanie, a wy go dokończycie jakimś rymującym się słowem, np., „Mój konik jest gruby jak …(pasikonik)”. Wszystko jasne? No to zaczynamy zabawę:

Nad letnią łąką świeci jasne …(słonko).

Słoneczko świeci, cieszą się …(dzieci).

Polne róże, stokrotki i bratki to moje ulubione …(kwiatki).

Ten kwiatek nazywa się…(bratek).

Wszystkie biedroneczki mają czarne …(kropeczki).

Lata koło nosa …(osa).

Lata koło czoła …(pszczoła).

Lata koło ucha …(mucha).

Lata koło rąk …(bąk).

Wyleciała do słonka czerwona …(biedronka).

Po zielonej łące skakały…(zające).

Na łące pełza jaszczurka, a w lesie po drzewach skacze ….(wiewiórka).

W norce są myszki, a na jodłach rosną….(szyszki).

W stawie pływają łabędzie, a na dębie rosną …(żołędzie).

W trawie są badyle, a nad trawą lecą...(motyle).

Na łące pasie się krowa, a w dziupli drzewa siedzi ….(sowa).

Przez zielone trawniki cwałowały …(koniki).

Po rzece płynie motorówka, po dróżce biegnie mała …(mrówka).

Na łące spotkamy kretowisko, a w lesie… (mrowisko).

5. Zabawa „Rymy obrazkowe”. Cała grupa dzieci siada na dywanie. Pani rozdaje dzieciom po dwa obrazki z podpisami, których to nazwy próbują oni zapamiętać. Następnie osoba prowadząca pokazuje kojarzące się z łąką obrazki, dzieci natomiast nazywają je i próbują dobrać do nich swoje kartoniki, tworząc w ten sposób rymującą się parę (patrz załącznik nr 4). Jeżeli dziecko odszukało obrazek, którego nazwa się rymuje, to kartę z napisem i ilustracją odkłada do dołu.

Dzieci szukają rymów do słów: BIEDRONKA, MAKI, KACZKA, STONOGA, MOTYLE, MRÓWKA, MYSZKA, PASIKONIK, ROPUCHA, SKOWRONEK, BĄK, JASKÓŁKA, ŻUK, GĄSIENICA, STOKROTKI, SŁOWIK, KONICZYNA, KRET.

Dla przykładu:

Biedronka-skarbonka, koronka, łąka Maki-raki, buraki, ptaki, robaki, ślimaki

(5)

5 Kaczka-paczka, taczka

Stonoga-noga, podłoga Motyle-krokodyle, badyle

Mrówka-żarówka, parówka, motorówka, boża krówka

Myszka-pliszka, liszka, szyszka, łyżka Pasikonik-balonik, słonik, balkonik Ropucha-mucha, rzeżucha

Skowronek-dzwonek, ogonek, jelonek

Bąk-pająk, pąk, strąk

Jaskółka-kukułka, półka, pszczółka Żuk-kruk, buk

Gąsienica-dżdżownica, piaskownica Trzmiel-chmiel

Stokrotki-kotki Słowik-borowik

Koniczyna-cytryna, limuzyna, pajęczyna Kret-portret.

6. Rysowany wierszyk „Ślimak” na plecach dziecka.

Rysujemy dziś ślimaka, Gdyż ślimaki, pewno wiecie, Domki noszą na swym grzbiecie.

Od spirali zaczynamy- To ślimaczka domek cały, Pod tym domkiem górka mała,

Tak jak łuk jest rysowana.

Teraz czas już na kolory.

Dom brązowy, dół zielony.

Ślimak rogi ma na głowie, Więc dwie kreski proste robię.

Na tych kreskach są kółeczka, W każdym kółku jest kropeczka.

Gdy gotowy jest ślimaczek, Pod nim można zrobić szlaczek.

I nakarmić go szybciutko, Mówiąc wierszyk mu króciutko:

„Ślimak, ślimak pokaż rogi, dam ci sera na pierogi, Jak nie sera, to kapusty,

Od kapusty będziesz tłusty”.

7. Zakończenie. Usadowienie dzieci przy stolikach. Pani rozdaje karty pracy „Rymy obrazkowe” na podsumowanie zajęć: dzieci łączą linią obrazki w pary, aby ich nazwy się rymowały (patrz załącznik nr 5).

Podziękowanie za udział w zajęciach.

Cytaty

Powiązane dokumenty

1) „Elementarz odkrywców” – zestaw ćwiczeń do edukacji wczesnoszkolnej. Zeszyt ćwiczeń do języka angielskiego. 1-2 oraz materiały ćwiczeniowe zakupione przez szkołę z

Marzanna Cieślik, Agnieszka Horabik, Monika Smułka, Marzena Kwiecień, Wiesława Żaba-Żabińska. „Olek i Ada

Ilustracje zwierząt hodowanych na wsi, płyta CD z odgłosami zwierząt, produkty ( lub ilustracje) pochodzenia zwierzęcego: mleko krowie i kozie, ser owczy, kozi, krowi, jajka,

– Po jednej stronie dywanu stają dzieci, które lubią jeździć na rowerze, a po drugiej dzieci, które nie lubią jeździć na rowerze.. – Po jednej stronie dywanu stają

Hipoteza, że ilość kontaktu z nieobecnym ojcem i wsparcie od dziadków pozwala przewidywać komunikowanie się z rówieśnikami dla adolescentów z rodziny samotnej matki była

Stąd też staje się oczywiste, że Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela nie przywołuje ducha i filozofii wieku XVIII jedynie poprzez odwołanie się do retoryki Oświecenia.

– To bryła styropianu, w niej lekko się rzeźbi. Kacper dotknął białej bryły i przypomniał sobie, że bałwan w parku był z tego samego materiału. Nie wahając się

Kiedy widzimy latawiec, który wnosi się wysoko na niebie, to wiemy, że jest wiatr i to dość duży, chociaż samego wiatru nie widzimy.. Wiemy, że on jest, ponieważ latawiec