SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH Temat: NAKRYWAMY DO STOŁU
CELE OGÓLNE
wdrażanie do właściwego zachowania przy stole rozwijanie sprawności manualnej dziecka CELE OPERACYJNE
ogląda scenkę sytuacyjną przedstawioną przez nauczyciela
wypowiada się na temat zasad właściwego zachowania się przy stole dostrzega nieprawidłowe zachowania przy stole
odpowiada na pytania nauczyciela trenuje samodzielne nakrywanie do stołu starannie wykonuje pracę plastyczną
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.”Uczymy się dobrych manier”- zabawa dydaktyczna. Dzieci stają wokół stolika. Nauczyciel odgrywa scenkę sytuacyjną na podstawie opowiadania Cz. Janczarskiego „Gość”, w której będzie prezentował nieprawidłowe zachowania: siada do stołu z brudnymi rękami, nakłada łapczywie jedzenie, głośno się zachowuje itd. Dzieci obserwują i oceniają zachowanie, wskazują, co robił źle.
2.Zabawa „Poprawiamy zachowanie ”. Dzieci wypowiadają się zgodnie ze swoją wiedzą.
Nauczyciel zadaje pomocnicze pytania: co trzeba zrobić przed jedzeniem, czy można jeść niemyte owoce, czy można jeść palcami, do czego służy serwetka, czy można głośno się zachowywać, co należy powiedzieć po posiłku.
Następnie nauczyciel mówi, że już wie, co zrobił źle i chce zrobić przyjęcie. Prosi dzieci o pomoc w nakrywaniu do stołu. Układa na stole nakrycia ( brakuje jednego talerzyka, łyżki, widelca, serwetki lub filiżanki) i prosi dzieci, aby powiedziały, czego brakuje.
Pokazuje, jak ułożyć sztućce po zakończonym posiłku, co zrobić z serwetką. Następnie kilkoro dzieci wykonuje po kolei ćwiczenia nakrywania do stołu, zachowania się i posługiwania sztućcami.
3. „Nakrywamy do stołu”- praca plastyczna wieloetapowa z elementami grafomotoryki.